Пухлини яєчка відносять до числа рідко зустрічаються, вони складають близько 2% в структурі захворюваності пухлинами. При цьому вони є однією з основних причин смерті від раку серед чоловіків молодого віку (до 35 років). Доброякісні пухлини яєчка порівняно рідкісні.

Пухлини яєчка та його придатків у дітей складають 30% всіх пухлин різної локалізації. Злоякісні пухлини діагностуються частіше. Вони найбільш часто діагностуються у дітей до 3-річного віку. В інших вікових групах пухлини яєчка і його придатків спостерігаються вкрай рідко. Серед злоякісних пухлин в 95% випадків виявляються пухлини ембріонального походження (тератоми та ін.).

Численними дослідженнями доведено привертає до виникнення пухлини вплив крипторхізму, травм яєчка, мікрохвильової та іонізуючої радіації. Є вказівки на хімічні механізми канцерогенезу за участю сполук цинку, кадмію, міді, при екзогенному надходженні естрогенів і порушень функції гіпоталамо-гіпофізарної ланки ендокринної системи.

Розрізняють пухлини герміногенной і негерміногенной природи. У дорослих співвідношення цих пухлин 95% до 5%, у дітей 76% до 24%. Злоякісні пухлини яєчка герміногенної природи починають зростання з інтратубулярного вогнища сперматогенного епітелію. Пухлина збільшується в процесі росту, стає пальпуємою і може замістити тканини яєчка. Місцеве поширення пухлини полягає в інвазії придатка яєчка, його оболонок і насіннєвого канатика. При ураженні лімфатичної системи, в першу чергу, страждають заочеревинні (рідко тазові і пахові) лімфатичні вузли. Гематогенне поширення виникає прямим шляхом в ході інвазії і непрямим — через грудну лімфатичну протоку і вени. З числа віддалених органів від метастазів, в першу чергу, страждають легені. Ураження кісткової системи є рідкісними.

Найбільш частими симптомами пухлини яєчка є осередкове його ущільнення в формі вузла, як правило, одностороннє збільшення розмірів яєчка, зміна форми його або набряклість половини мошонки. Перераховані прояви, як правило, не супроводжуються болем, однак, у міру збільшення приєднуються болі в самому яєчку і по ходу сім’яного канатика. Рідкісними первинними симптомами можуть бути просте збільшення яєчка в розмірах, яке раніше було маленьким, атрофованим, поява болю внизу живота внаслідок збільшення заочеревинних лімфатичних вузлів. Системне метастатичне ураження лімфатичних вузлів заочеревинного простору і легенів викликає збільшення пакетів лімфатичних вузлів або болю в спині, животі, грудній клітці, утруднення дихання, ознаки ілеофеморального тромбозу, пневмонії та ін.

Гострий біль в яєчку і його збільшення симулюють клінічну картину гострого епідидимоорхіту, приєднання водянки оболонок яєчка в 10% спостережень характерно для пухлинного ураження.

Без невідкладного специфічного лікування захворювання, як правило, бурхливо прогресує і призводить до смерті.

Головною ознакою пухлини яєчка є ущільнення ділянки в яєчку. Ця зона більш щільна, ніж тканина протилежного яєчка, тому необхідно ретельно досліджувати обидва яєчка. Пальпація проводиться в положенні хворого лежачи на спині пальцями обох рук. Лікар повинен найретельнішим чином досліджувати стан пахових, абдомінальних, надключичних та інших доступних дослідженню лімфатичних вузлів, звернути увагу на молочні залози для виявлення можливої гінекомастії. У хворих крипторхізмом черевної форми захворювання може проявлятися об’ємним процесом в животі, набряком нижніх кінцівок.

Діафаноскопія дозволяє відрізнити пухлину, що не пропускає світло, від кісти яєчка, заповненої рідиною, відноситься до доступних і високоінформативним прийомам обстеження.

Серед лабораторних методів застосовують клінічне, біохімічне та імунохімічне дослідження крові, сечі. Слід звертати увагу на активність ферментів лактатдегідрогенази, спектр імуноглобулінів крові, особливо на пухлинні маркери і концентрацію гормонів.

Пухлинні маркери відображають родинні зв’язки між тканиною пухлини і ембріональними тканинами — онко – і онтогенезом. Маркери пухлин, звані онкоембріональними, мають велике діагностичне значення. До них відносять, зокрема, карциноембріональний антиген (КЕА), альфа-фетопротеїн (АФП) і людський хоріонічний гонадотропін (ХГЛ). Поява високих концентрацій перерахованих маркерів означає, що спеціалізовані клітинні гени, які втратили в процесі диференціювання здатність до їх вироблення, знову активні. В ході канцерогенезу хоріонепітеліома продукує велику кількість ХГЛ.

Для діагностики стану ураженого яєчка застосовуються діафаноскопія, ультразвукове дослідження яєчка черевної порожнини і заочеревинного простору при пошуку дистопованого яєчка і пухлини, з нього виходить.

Рентгенологічні дослідження є основопологаючими в розпізнаванні метастазування пухлин яєчка. Пряма лімфангіоаденографія виявляє ураження лімфатичних вузлів заочеревинного простору, середостіння, вона абсолютно необхідна всім хворим з пухлинами яєчка, оскільки вони рано поширюються по лімфатичній системі і утворюють масивні пухлинні її поразки. Рентгенівське дослідження органів грудної клітини необхідно при оцінці метастатичного ураження легень і середостіння. Екскреторна урографія і венокаваграфія дозволяють виявити порушення транспорту сечі з нирок і зміни венозної системи при великих заочеревинних лімфатичних метастазах.

При злоякісних пухлинах яєчка проводиться комплексне лікування з включенням хірургічних, лікарських і радіологічних прийомів.

Головною проблемою лікування є своєчасність і послідовність виконання передопераційного опромінення, видалення первинного вогнища, діагностичної та лікувальної лімфаденектомії і хіміотерапевтичного впливу.

Оперативне втручання (фунікулоорхіектомія, лімфаденектомія) необхідно практично у всіх випадках, оскільки вона дозволяє встановити морфологічний діагноз пухлини. Аспіраційна пункційна або відкрита біопсія може вважатися прийнятною в разі єдиного яєчка, в інших ситуаціях вона може стимулювати дисемінацію процесу.

Профілактика злоякісних пухлин яєчка зачіпає, в першу чергу, проблему своєчасного виявлення і лікування крипторхізму – зведення в мошонку або видалення неповноцінного яєчка. Інші шляхи профілактики стосуються запобігання травм мошонки, диспансеризації, зменшення радіаційного фону, виробничих шкідливостей та екології.

При пухлинах яєчка прогноз залежить від виду пухлини, ступеня її злоякісності та стадії захворювання.

 

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

 

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


      Замовити дзвінок