Головна Енциклопедія Енциклопедія ЕКЗ - Перед ЕКЗ Харчування при плануванні ЕКЗ вагітності

Харчування при плануванні ЕКЗ вагітності

Зміст

При плануванні вагітності, особливо якщо з зачаттям виникають проблеми, питання харчування майбутньому мами часто відходить далеко на задній план. Різні аналізи, процедури, консультації забирають весь час і ресурси. Але ж для запліднення організму потрібно перебувати в оптимально сприятливому стані! Весь комплекс зовнішніх і внутрішніх органів і тканин повинен працювати гармонійно і правильно. Саме харчування дозволяє нормалізувати обмін речовин і роботу внутрішніх органів, вплинути на всі системи організму і налаштувати їх на потрібний лад, коли вагітність тільки планується або вже відбулася.

Основні принципи харчування майбутньої мами

Вітаміни, мінерали. Це найпоширеніші слова, які згадуються в зв’язку зі збалансованим харчуванням. Дійсно, існують певні норми, прийняті Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я, в яких прописано, скільки і яких саме елементів повинно надходити з їжею в організм людини для здорової і функціональної його роботи.

І також всім відомо, що майбутній мамі потрібно визначати в збільшених дозах деякі вітаміни і мінерали, щоб вистачало і їй, і зростаючому плоду.

На що варто звернути особливу увагу?

 • Фолієва кислота (вітамін В-9) абсолютно необхідна малюкові, вона бере участь в процесах формування нервової та імунної систем, синтезі ДНК.
 • Кальцій відповідає за ріст кісток і зубів, причому через плаценту від мами до дитини надходить максимально можливу кількість цієї речовини – стільки, скільки потрібно для росту плода, а от мамі дефіцит доведеться активно поповнювати ззовні.
 • Залізо бере участь в утворенні клітин крові, обсяг якої за період вагітності збільшується на кілька літрів, щоб забезпечити і маму, і малюка.
 • Цинк необхідний для остеогенезу, зростання і ділення клітин, формування антитіл, а також допомагає гемоглобіну транспортувати кисень.
 • Йод впливає на роботу щитовидної залози, а через неї – на обмін речовин і зростання плоду.

 

Більшість цих вітамінів і мікроелементів містяться в продуктах харчування і набагато краще засвоюються саме з них, ніж з синтетичних таблеток. Але найчастіше виходить так, що для задоволення зростаючих потреб організму корисних продуктів (спаржа, брюссельська капуста, телятина, печінка, морепродукти і ще багатьох інших) доведеться з’їдати дуже помітну кількість. Особливо, коли мова йде про вітаміни, які містяться в овочах, адже вони засвоюються гірше, ніж продукти тваринного походження. Якщо подобається — на здоров’я, немає — можна замінити їх прийомом полівітамінних препаратів.

Білок — головний будівельний матеріал для клітин будь-якого організму, тим більше активно зростаючого. Саме на нього майбутній мамі потрібно налягати в складанні свого меню. Найважливіший білок — тваринного походження, їм багаті криця, індичка, телятина, яйця, сир. До того ж білок — дуже поживний, і якщо хочеться перекусити, то краще віддати перевагу шматочку сиру або нежирного м’яса, ніж булочці або шоколадці.

Плавність і розміреність у всьому

Ніяких різких перепадів. Дієти виключені, так само, як і переїдання. Безумовно, за вагою стежити потрібно і не дарма лікарі постійно контролюють його під час вагітності. Тільки в першу чергу їх турбує не кількість з’їдених пиріжків і сантиметри жиру на талії, а ризик появи набряків — ускладнення, яке може стати дуже небезпечним на останніх термінах. Різкий набір ваги — одна з ознак, за якими ці набряки можна визначити. Щоб злегка скорегувати надмірно швидко набраний вага, потрібно слідувати рекомендаціям свого лікаря, які, як правило, обмежують вживання солоних, гострих і смажених страв. Солоних — в першу чергу, оскільки саме сіль сприяє затримці рідини в тканинах.

Як потрібно харчуватися, щоб ЕКЗ пройшло успішно

Якщо вагітність тільки планується, причому вже виникли проблеми і прийнято рішення про процедуру ЕКЗ, то можна порадити і майбутнім татам, і майбутнім мамам включити в свій раціон певні продукти, які посприяють успішному запліднення, прикріпленню і зростання ембріона. А деякі продукти доведеться повністю виключити.

Жінкам варто за основу раціону взяти страви, багаті білком, клітковиною і харчовими волокнами. Так вдасться нормалізувати травлення, поліпшити обмін речовин, не набрати зайвої ваги (це і без того трапляється, як індивідуальна реакція на гормональну терапію) і, головне, забезпечити потреби організму в будівельному матеріалі — білку. Він стане в нагоді навіть на стадії росту ендометрія, ще в першій половині менструального циклу. А саме на якісний і “пишний” шар ендометрія зможе добре прикріпитися запліднена яйцеклітина.

Безпосередню участь чоловіки в протоколі зазвичай закінчується з отриманням сперматозоїдів, придатних для зачаття. Оскільки їх набір оновлюється повністю за 72 дня, то до моменту здачі сперми протягом 2-3 місяців має сенс зробити все можливе, щоб отримати якісний репродуктивний матеріал.

Поліпшення якості сперми і активності сперматозоїдів сприяють:

 • овочі та фрукти;
 • риба;
 • м’ясо;
 • горіхи.

Вибір досить широкий, щоб можна було харчуватися смачно і різноманітно.

І, нарешті, продукти, які категорично не рекомендується вживати при плануванні як природної, так і ЕКЗ вагітності:

 • важка і жирна їжа;
 • алкоголь;
 • вироби з великою кількістю консервантів, барвників та інших штучних добавок.

Має сенс обмежити обсяг випиваються чашок кави і чаю через що міститься там кофеїну, капусти і бобових через активізацію процесів газоутворення в шлунку, грибів, солінь.

Звичайно, завагітніти можна і не змінюючи звичного раціону, не піклуючись про збалансоване харчування і повністю довірившись лікарських препаратів і медичних маніпуляцій. Але якщо є можливість збільшити ймовірність успішного зачаття, то чому б їй не скористатися?

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


   Замовити дзвінок