Головна Блог ЕКЗ і онкологія: чи є зв’язок?

ЕКЗ і онкологія: чи є зв’язок?

21.03.2018 / Переглядів : 254

Поділитися з друзями:

Зростання пухлин, як доброякісних, так і злоякісних, під час вагітності значно активізується. Це відбувається, перш за все, з гормонозалежні формами в зв’язку зі зміною гормонального балансу. А що якщо вагітність настала не природним, а штучним шляхом, тобто в результаті проведення екстракорпорального запліднення? Збільшує ЕКЗ ризик розвитку онкологічних захворювань чи ні? Про це – далі.

Як ЕКЗ впливає на здоров’я

Питання впливу ЕКЗ на здоров’я жінки вивчається активно і всебічно. Висуваються різні гіпотези про зв’язок потенційних захворювань з тієї медикаментозною терапією, яку доводиться застосовувати в рамках ДРТ (допоміжних репродуктивних технологій). Головний «діючий фактор» або найсерйозніший стимулятор росту гормонозалежних пухлин та інших процесів в організмі – це великі дози гормонів, які доводиться приймати жінці.

 • По-перше, щоб стимулювати дозрівання відразу великої кількості яйцеклітин (15-20 штук замість однієї в природному циклі) і дати можливість ембріологам вибрати найбільш якісні.
 • По-друге, щоб підготувати ендометрій, створивши оптимальні умови для успішної імплантації ембріона в матку. Мінімальний прийом гормональних препаратів можливий тільки при проведенні ЕКЗ в природному циклі або з використанням кріоконсервованих ембріонів: в цих випадках не стимулюють ріст фолікулів, тільки при необхідності готують ендометрій і призначають підтримку другої фази циклу.

Чим відрізняється природна вагітність від тієї, що отримана в ході ЕКЗ? Гормональні препарати використовуються в великих дозах. Однак однією з причин їх застосування як раз і є той факт, що організм жінки самостійно не здатний виробити все речовини в потрібній кількості, щоб одночасно з виходом дозрілої яйцеклітини з фолікула в момент овуляції був підготовлений і якісний ендометрій для імплантації ембріона. Цю проблему вирішує «зарегульований» менструальний цикл в протоколі ЕКЗ.

Онкологія і вагітність – природна або ЕКЗ

Коли вагітність вже діагностована і продовжує розвиватися, багатьом пацієнткам продовжують призначати підтримуючу гормонотерапію. Але те ж саме відбувається і з тими жінками, хто завагітнів природним шляхом, а аналізи показують недолік вироблення власних гормонів.

Тоді лікарі також призначають підтримку, перш за все, прогестероном. Але на цій стадії вже не має значення, як шляхом були запліднені яйцеклітина і сперматозоїд, і як ембріон потрапив в матку. Виходить, що ризик виявити онкологічне захворювання стає таким же, як і при природній вагітності.

Чому саме «виявити», а не «спровокувати» або «дістати»? Механізм виникнення злоякісних пухлин вивчений далеко не повністю, але основними його причинами вважають генетичну схильність, спосіб життя, біологічні особливості організму і т.д. Гормони самі по собі не здатні стати причиною появи ракових клітин. Зате деякі з патологічних клітин мають рецептори, чутливі, наприклад, до естрогену, так що вони активно розмножуються при його високому вмісті в крові.

Тому, кажучи про постановку онкологічного діагнозу після проходження процедури ЕКЗ, багато фахівців схиляються до того, що це, перш за все, ті новоутворення, які виникли ще до лікування, але виявлені були вже після. Тим більше якщо мова йде про гормонозалежних, але рідко діагностуються на ранніх стадіях захворювання яєчників, шийки матки та інших репродуктивних органів.

Ряд досліджень про зв’язок ЕКЗ і онкології проводився вченими США, Ізраїлю, Нідерландів, але довести прямий взаємозв’язок не вдалося, все статистичні дані вказують на те, що ризик виявлення пухлини не залежить від того способу, яким було скоєно запліднення. А вже після народження дитини, знову ж. Незалежно від зачаття і годування грудьми набагато знижується, наприклад, ризик виникнення раку молочної залози.

А що про препарати?

Окремо досліджувалися і препарати, що застосовуються для стимуляції яєчників в ході ЕКЗ. Однак і тут результати виявилися суперечливими. Так, у випадку з кломіфеном (модулятор рецепторів естрогену) виявилося, що він як раз знижує ризик виникнення раку (йшлося конкретно про рак молочної залози). Далі ризик теоретично зростає (з розвитком вагітності), але при успішному пологах і годуванні грудьми значно падає.

Таким чином, спроби укласти в єдину схему всі зібрані статистичні та аналітичні дані поки не дозволили прийти до єдиної думки. Ніяких доказів гіпотези про підвищення ризику захворіти на рак після проведення (нехай і неодноразового) процедури ЕКЗ з гормональної підтримкою – немає.

Механізм виникнення злоякісних пухлин вивчений далеко не повністю, але основними його причинами вважають:

1. Генетичну схильність
2. Спосіб життя
3. Біологічні особливості організму

 • Гормони самі по собі не здатні стати причиною появи ракових клітин!
 • Деякі з патологічних клітин мають рецептори, чутливі, наприклад, до естрогену, так що вони активно розмножуються при його високому вмісті в крові!
 • Ризик виявлення пухлини не залежить від того способу, яким було скоєно запліднення!

Трохи статистики

Гормонозалежний рак був діагностований у 15 жінок з 10.000, які пройшли ЕКЗ, і у 11 з 10.000 жінок, що не вдавалися до нього.

Задати питання на тему
  Схожі статті

  20 Червня 2024 Чи можна займатися сексом під час ЕКЗ?

  Ще пару десятиліть тому безпліддя було вироком материнству. Розвиток медицини і технології ЕКЗ дозволило вирішити цю проблему. Нижче ми відповімо […]

  13 Травня 2024 Що таке естрогени?

  В організмі людини налічується 50 гормонів, які відповідають за біологічні процеси. Естрогени відносяться до категорії стероїдних гормонів і відіграють ключову […]

  29 Квітня 2024 Гімнастика Кегеля для зміцнення м’язів тазового дна

  Арнольд Кегель широко відомий серед гінекологів своїм винаходом – перинеометром, який дозволяє вимірювати силу м’язів тазового дна. Однак більшість людей […]

  25 Квітня 2024 Чек-ап організму

  Термін «check-up» став синонімом турботи про власне здоров’я. Саме поняття походить від англійського «check-up», що означає комплексне обстеження організму. При […]

  18 Квітня 2024 Чому не йдуть місячні?

  Регулярність місячних – важливий показник здоров’я загалом, не тільки жіночої репродуктивної системи. Затримки нерідко вказують на глобальні зміни в організмі […]

  04 Квітня 2024 Печія при вагітності

  Чи є печія ознакою вагітності? Вагітність – це завжди унікальний процес, під час якого з тілом і організмом дівчини відбуваються […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок