Головна Енциклопедія Енциклопедія андрології та урології - Дослідження ДНК-фрагментація сперматозоїдів і її влив на успішність ЕКЗ

ДНК-фрагментація сперматозоїдів і її влив на успішність ЕКЗ

Зміст

При постановці діагнозу «безпліддя» головним питанням стає виявлення його причини. Якщо вона знайдена, то сучасна медицина пропонує масу способів вирішення навіть для складних випадків, які раніше вважалися невиліковними. Одночасно з розвитком допоміжних технологій різнобічно досліджується і людський організм, статеві клітини і органи, відповідальні за репродукцію. Одна з останніх розробок, яка вже активно пропонується в клініках як метод діагностики — перевірка рівня фрагментації ДНК сперматозоїдів. Що це за процедура, і як вона може допомогти завагітніти?

Що таке дефрагментація ДНК сперматозоїдів

Самий поширений аналіз, який здають чоловіки для з’ясування причини безпліддя в парі — спермограма. Вона дозволяє виявити основні параметри сперми і головне — наявність в ній якісних, здатних до запліднення сперматозоїдів. Але метод зовсім не дає інформації про внутрішній зміст клітин. Тільки морфологія, рухливість, кількість. Однак зовні здорова клітина з дефектом внутрішньої будови не зможе сформувати життєздатний зародок. Якщо в процентному співвідношенні таких багато – ось чергова причина відсутності вагітності.
Що найважливіше у внутрішньому вмісті сперматозоїда? Звичайно ж, генетичний матеріал, який він, будучи статевої клітиною, вносить в геном майбутньої дитини навпіл з материнською частиною — яйцеклітиною. Пошкодження молекул ДНК — розрив їх частин (ланцюжків) — називається фрагментацією і може бути однією з причин безпліддя. Як виявити фрагментовані сперматозоїди? Пройти спеціальний тест.

Тести на визначення фрагментації ДНК

Щоб визначити наявність пошкоджень в ДНК сперматозоїдів, використовують TUNEL, SCD (HALO) і SCSA тести.

TUNEL—тест – світлооптичне дослідження сперми під мікроскопом. У еякулят додають помічені нуклеотиди, які розпізнають місця розривів в ДНК сперматозоїдів і вбудовуються туди. В результаті пошкоджені статеві клітини починають світитися і це відмінно видно фахівцю, який проводить дослідження. Простим підрахунком визначається їх частка в загальній кількості і на цій підставі робиться висновок про здатність до запліднення. Референсним (середнім для здорової людини) значенням вважається 15%. Тест широко поширений і проводиться не тільки в клініках, що спеціалізуються на ДРТ (допоміжних репродуктивних технологіях), а й у звичайних медичних лабораторіях.

SCD (HALO) — sperm chromatin decondensation – вивчення дисперсії хроматину в ядрах сперматозоїдів. За допомогою спеціальних реагентів (ензимів) тут також досягають «підсвічування» головок тих сперматозоїдів, де є розриви в ДНК. У SCD-тесті хроматин пошкодженого сперматозоїда розподіляється набагато ближче до ядра, а у нормального — в більшому радіусі. Візуально різниця добре видна під мікроскопом. Референсне значення для цього тесту — 20%.
У генетичній лабораторії Клініка професора Феськова О.М. застосовуємо саме цей метод.

SCSA — Sperm chromatin structure assay – аналіз структури того ж хроматину теж шляхом денатурації ДНК. Найперший, застосований для визначення дефрагментації ДНК ще 40 років тому. Референсне значення — 20%.

Останні два тести більш чутливі, але і коштують дорожче.

Результати ДНК фрагментації сперматозоїдів

Нормою вважається наявність в еякуляті не більше 15 — 20% фрагментованих сперматозоїдів. В іншому випадку рекомендується спробувати поліпшити якість сперми за допомогою терапії, відмови від шкідливих звичок, лікування наявних захворювань і т.п. Можуть допомогти прийом антиоксидантів і гормональна терапія. Тобто фактично всі ті ж самі кошти, які покликані поліпшити сперматогенез і при інших проявах «чоловічого фактора». Імовірно, якщо для утворення сперми створюються сприятливі умови, то і фрагментовані клітини будуть з’являтися в мінімальній кількості. Якщо, звичайно, мова не йде про тяжких порушеннях процесу.

Інший шлях до вагітності при виявленні високої частки сперматозоїдів з фрагментованою ДНК – протокол ЕКЗ з процедурою ІКСІ, коли сперматозоїди кращої якості будуть відібрані для запліднення яйцеклітини фахівцями-репродуктологами. Якщо є ймовірність наявності великої кількості зовні нормальних, але дефектних за внутрішнім змістом клітин, то проводиться не ІКСІ, а ПІКСІ — тобто запліднення сперматозоїдами, які попередньо пройшли обробку гіалуроновою кислотою. Це значно підвищує шанси на успіх протоколу ЕКЗ.

До речі, в ході експериментів було виявлено, що частка пошкоджених сперматозоїдів в еякуляті вище, ніж в яєчках. Тому при біопсії (взяття клітин) яєчок шанс на отримання здорових статевих клітин також помітно зростає. У будь-якому випадку, якщо повноцінні дефрагментірован сперматозоїди в організмі є, значить зачаття дитини можливо, нехай навіть з медичним втручанням.

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


      Замовити дзвінок