Резус-конфлікт: тактика дій

Зміст

На жаль, статистика свідчить, що багато людей не знають ні свою групу крові, ні тим більше резус-фактор. І все б нічого, але ось тільки для майбутніх мам це неприпустимо. Знати свій резус-фактор дамам в положенні дуже важливо, щоб уникнути несумісності в ланцюжку «мати-дитина».

Відразу варто сказати, що резус-конфлікт не часте явище (тільки близько 15% людей ставляться до резус негативним), так що панікувати заздалегідь не варто. Вірогідність його виникнення з’являється тоді, коли у вагітної Rh-, а у батька дитини Rh +, і плід успадковує його «позитивну кров». При таких умовах в 75% випадків мати і плід будуть несумісні по резусу.

Але і тут є свої нюанси. Якщо вагітність перша, то, швидше за все, проблем не виникає (так як до цього вагітна не була знайома з кров’ю Rh +, відповідно, антитіл не має, і конфлікту з плодом теж). При наступних вагітностях збільшується ймовірність, що несумісність може виникнути.

Поняття резус-конфлікту

Отже, резус-фактор позначають Rh + і Rh-. Даний термін ввели в обіг в 1940 році вчені А. Вінер і К. Ландштейнер. Простими словами резус-фактор — це білок, який утворюється на поверхні еритроцитів. У Rh-людей його просто немає, і в повсякденному житті це ніяк не позначається на її якості, однак, проблеми можуть виникнути під час виношування жінкою, яка має Rh-, плоду, що має Rh +.

Чим небезпечний резус-конфлікт

Конфлікт може розвинутися, якщо в кровотік мами потрапляє кров плода. Тоді активізується імунна система матері і «вступає в бій», запускаючи проти «ворога» антитіла, що знищують еритроцити плода. У свою чергу, селезінка та печінка дитини починають активно виробляти нову «гвардію» еритроцитів, збільшуючись, при цьому, в розмірах. Безумовно, рано чи пізно органи плода вже не зможуть справлятися зі зрослими навантаженнями, і тоді в його крові починає падати гемоглобін — розвивається анемія. У зв’язку з цим може виникнути гіпоксія плода.
Також не виключена ймовірність виникнення гемолітичної хвороби через вельми активного гемолізу еритроцитів.

До всього іншого провокується жовтяниця новонароджених через надмірну викидання білірубіну в кров.

Також можуть бути виявлені патології розвитку плода, пов’язані з надмірним збільшенням внутрішніх органів, мозку, серця. Не виключено токсичне ураження центральної нервової системи, викидень, мертвонародження.

Важливо! Знайте, що резус-конфлікт можна (і потрібно!) Попередити. А тому свій резус-фактор варто дізнатися ще ДО вагітності. Ну або на самих ранніх термінах. Зробити це важливо для того, щоб запобігти можливому відторгнення плоду.

Лікування резус-конфлікту

Якщо стан плода характеризується як критичний, то медики зазвичай приймають рішення про:

  • Переливання крові плоду внутрішньоутробно або відразу після народження.
  • Дострокові пологи. Після появи на світ дитині призначається курс інтенсивної терапії у відділенні неонатології, спрямований на виведення токсинів. Якщо діагностовано гемолітична хвороба, то ГВ не рекомендоване як мінімум 2 тижні.

 

Заходи, спрямовані на профілактику

Резус-конфлікт може викликати найнеприємніші наслідки для плода, а тому важливо дбати про своє здоров’я заздалегідь, якщо у вас Rh-. Якщо є необхідність переливання крові, то вкрай важливо упевнитися в тому, що ви сумісні з донором. Необхідно зберегти першу вагітність і звести «нанівець» аборти.

Ретельну підготовку до вагітності неможливо оцінити. Якщо потенційна мама знаходиться в зоні ризику (коли вона є носієм «—», а майбутній батько «+»), то важливо приділити цьому найпильнішу увагу і проводити багаторазові дослідження, спрямовані на виявлення титру антитіл протягом вагітності.

Варто відзначити, що зазвичай у вагітної немає ніяких певних симптомів, прямо говорять про те, що розвивається резус-конфлікт. Тому для своєчасного виявлення проблеми часто призначається ряд інвазивних і неінвазивних досліджень.

В якості профілактичних заходів з метою уникнення можливих резус-конфлікту застосовують введення антирезусного імуноглобуліну на 28-32 тижнях вагітності, якщо антитіла не виявлені, а також протягом трьох діб після пологів.
Якщо антитіла виявили, то сироватку не вводять, так як резус-конфлікт вже має місце.

У другому випадку ретельно відстежують рівень антитіл за стандартною схемою:

  • До 32 тижнів один раз на місяць.
  • З 32 по 35 тиждень двічі на місяць.
  • З початку 35 тижня і до самих пологів щотижня.

 

Важливим моментом є те, що якщо у вагітної спостерігаються кров’янисті виділення або були оперативні втручання, то антирезусну сироватку вводять на будь-якому терміні перебігу вагітності.

Резус-фактор і ЕКЗ

Вагітність, що наступила після ЕКЗ, нічим не відрізняється від вагітності, яка настала традиційним способом.

При плануванні програми ЕКЗ, перш за все, майбутній мамі і її чоловікові потрібно перевірити групу крові і Rh. Якщо в анамнезі пари є невиношування вагітності або загибель плода через резус-конфлікту, то перед плануванням нової вагітності необхідно здати кров на фенотипування Rh фактору.

При ЕКЗ можливо перенесення Rh- ембріона в матку Rh- мами. Про конфлікт можна буде забути. Правда, ця технологія доступна поки далеко не скрізь, але, з огляду на прогрес в медицині, є всі підстави очікувати нових можливостей!

Підводячи підсумки, відзначимо, що ймовірність виникнення резус-конфлікту ніяк не привід для переривання вагітності, до того ж не завжди він може розвинутися. А завдяки інноваційним технологіям і розвитку медицини можливість виносити і народити здорового малюка дуже велика!

Ідеальної вам вагітності і легких пологів!

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


      Замовити дзвінок