Головна Блог Що таке стовбурові клітини

Що таке стовбурові клітини

23.10.2022 / Просмотров: 107

Поділитися з друзями:

Це клітини, з яких утворюються всі клітини тканин кожного багатоклітинного організму, зокрема і людського. Також вони здатні трансформуватися в різні типи клітин організму.

Функції та властивості стовбурових клітин

На одному з перших місць у світі медичних технологій є використання цих клітин. Вони є унікальним інструментом відновлення здоров’я. По суті, стовбурові клітини – це носії генетичного коду.
Розподіл стовбурових клітин – одна із головних функцій.
Розберемо докладніше їх можливості:

 • розподілу: одна клітина-«попередник» може дати початок безлічі «зрілих» (диференційованих).
 • міграції: цілеспрямованому виходу стовбурових клітин із «депо» в кровоносне русло і далі до патологічного осередку для реалізації генетично детермінованих програм репарації та саногенезу;
 • хомінгу: здатність мігрувати у свою нішу для отримання відповідних сигналів;
 • пластичності: тобто диференціюватись у клітинні компоненти тканин.

Останні дві властивості стовбурових клітин особливо важливі. Простіше кажучи, вони самі розуміють, коли і куди потрібно мігрувати та яку пошкоджену ділянку відновлювати.

Як отримують стовбурові клітини

Ці недиференційовані клітини поділяють на три основні групи: ембріональні (клітинна маса), фетальні (абортований матеріал) та постнатальні стовбурові клітини (клітини статевозрілої людини).
Отримання ембріональних клітин у більшості країн світу заборонено на законодавчому рівні як з релігійних, і з етичних міркувань.
В даний час основними їх джерелами є кістковий мозок, периферична кров і жирова тканина дорослого організму. Нажаль, з віком кількість клітин знижується через вікові зміни. До них можна віднести стреси, шкідливі звички та захворювання.

Особливості клітин із пуповинної крові

Це джерело вважається найбільш зручним, безпечним. Використання пуповинної крові не викликає етичних заперечень, а збирання пуповинної крові здійснюють після народження дитини, що не несе жодної загрози здоров’ю ні матері, ні новонародженому. Звичайно в кістковому мозку концентрація стовбурових клітин вища, ніж у пуповинній крові, але переваги останнього в тому, що клітини молоді, вони не вичерпали свого потенціалу. У той час як дорослі стовбурові клітини, на жаль, не мають такої сили. Саме тому вони швидше приживаються, у них висока здатність до розмноження та диференціювання (перетворення на клітини інших видів), що й забезпечує їх високу терапевтичну ефективність.

Різновиди

Серед безлічі типів стовбурових клітин виділяють основні:

 • Мезенхімальні (мультипотентні)
 • Нейрональні
 • Гемопоетичні

Гемопоетичні стовбурові клітини та мультипотентні клітини за певних умов здатні диференціюватися у клітини різних органів та тканин. Пуповинна кров – місце їхнього зародження.
Також, не рідко згадуються такі види:

 • Поліпотентні клітини (перебувають лише в деяких тканинах)
 • Уніпотентні стволові клітини (відтворюють виключно один тип клітин)

Нажаль, вони їх не застосовують у медицині, тому що не несуть користі.

Мезенхімальні (стромальні) стовбурові клітини

Відповідають за перетворення на сполучну тканину. Кісткова тканина, хрящова, формування елементів судин – основне завдання для мезенхімальних клітин.
Вони створюють великий набір біологічно активних речовин, за допомогою яких їм вдається змінювати поведінку інших типів клітин, наприклад клітин імунної системи.

Гемопоетичні (кровотворні) стовбурові клітини

Їхнє місце розташування – тканина кісткового мозку. Еритроцити, тромбоцити та лейкоцити – результат дозрівання гемопоетичних клітин. Особливість такого виду у його здатності дробитися практично нескінченно. Ці кровотворні клітини переносять кисень, беруть участь у підтримці імунітету.

Застосування стовбурових клітин у медицині

За часів Другої світової війни через різку нестачу традиційних засобів ранозагоювань, медицина активно використовувала саму плаценту та пуповинну кров.
Розвиток та вдосконалення технологій глибокого заморожування та довгострокового зберігання при температурах рідкого азоту дозволило вченим розробити ефективні методи кріоконсервації стовбурових клітин із збереженням усіх властивих їм морфо-функціональних особливостей та організувати низькотемпературні банки стовбурових клітин.
Сьогодні гарантувати безпеку застосування стовбурових клітин може їхня кріоконсервація. Біоматеріал (пуповинна кров та плацента) може зберігатися для кількох поколінь.

Методи лікування стовбуровими клітинами

Майбутнє медицини нерозривно пов’язане з новітніми науковими відкриттями, що дозволяють лікувати, регенерувати, замінювати пошкоджені органи та тканини за допомогою біологічних технологій.
Сьогодні очевидний широкий спектр можливих клінічних застосувань кріоконсервованої плацентарної тканини: від імуномодуляції та ранозагоювань до нейротрофічних ефектів, нормалізації пігментації шкіри, гепатопротекції, хвороби Альцгеймера та Паркінсона. А також при раніше невиліковних аутоімунних захворюваннях та інших патологічних станах різного генезу.
Кордова, або пуповинна, або плацентарна кров, яка раніше вважалася біовідходом, сьогодні є джерелом найціннішого біоматеріалу, використання яких береться на озброєння передовими технологіями лікування і є частиною медицини майбутнього.
Стовбурові клітини – це унікальна скарбниця біоактивних сполук, цілющі властивості яких відомі ще з давніх-давен. Вона містить білки, нуклеїнові кислоти, амінокислоти, вітаміни, мінерали, імуностимулятори, ферменти та інші активні субстанції, що управляють процесами життєдіяльності, що містять близько 100 компонентів, які відповідають за обмін речовин, розвиток та продовження життя.

Задать вопрос по теме
  Схожі статті

  06 Липня 2023 Аменорея: види, причини, принципи лікування

  Репродуктивна система жінки досить чутлива до різних змін, які відбуваються у її організмі. Часті стреси або захворювання внутрішніх органів можуть […]

  27 Квітня 2021 Екстрена контрацепція. Думка лікаря

  Не завжди у жінки є можливість подбати про надійної контрацепції заздалегідь, наприклад, за допомогою контрацепції чоловіка. Бувають ситуації, коли доводиться […]

  18 Лютого 2021 Секс під час менструації: що потрібно знати

  Менструація — природний процес в організмі жінки, що супроводжується кровотечею. Менструальні виділення складаються зі звичайної крові, слизового секрету з піхви […]

  10 Квітня 2020 Як COVID-19 розділив ЕКЗ на «до» і «після»

  Скільки планів порушив COVID-19, якщо говорити в масштабах усієї планети? А якщо говорити про конкретну сім’ю, яка планувала вагітність шляхом […]

  06 Квітня 2020 Чи приводить коронавірус SARS-CoV-2 до чоловічого безпліддя?

  Чи може інфекція, спровокована COVID-19 впливати на вироблення сперматозоїдів і синтез андрогенів – про це піде мова в цій статті. […]

  30 Серпня 2018 Найбільш «безплідні» професії

  Шкідливі умови праці часто стають причиною проблем зі здоров’ям. Деякі види робіт можуть привести до безпліддя, невиношування вагітності або патологій […]

  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок