Головна Блог Знижений оваріальний резерв: діагностика та лікування

Знижений оваріальний резерв: діагностика та лікування

07.07.2023 / Переглядів : 60

Поділитися з друзями:

Репродуктивна медицина за останні десятиліття значно збагатилася діагностичними методами, що дозволяють виявити причину безпліддя. Для оцінки жіночого здоров’я активно використовуються різні дослідження визначення рівня аваріального резерву.

Фолікулярний запас, відомий ще як оваріальний резерв яєчників (ОРЯ), є важливим показником жіночого здоров’я, оскільки вказує на кількість яйцеклітин в організмі жінки на момент діагностики.

Що таке оваріальний резерв?

Закладка певної кількості фолікулів відбувається на етапі внутрішньоутробного розвитку дівчинки, тому після народження дитини фізіологічно вплинути на цей показник практично неможливо. Кожна жінка має свій індивідуальний оваріальний резерв, тому цей показник дуже важливий для оцінки функціональних можливостей репродуктивної системи.

Після досягнення репродуктивного віку щомісяця дозріває близько 10 фолікулів. Серед них лише один (рідше кілька) стає домінуючим, після чого відбувається овуляція. Недозрілі фолікули гинуть, тобто відбувається їх атрезія. На наступний місяць яйцеклітини проходять ті ж стадії розвитку: премордіальну, преантральну, антральну та преовуляторну. Ооцити, що знаходяться в антральній стадії розвитку, найкраще підходять для оцінки ОРЯ.

З віком кількість яйцеклітин зменшується, поступово фертильність знижується, у результаті настає повне згасання процесів відтворення потомства – менопауза.

Цікаві факти про оваріальний резерв:

 • У яєчниках новонароджених дівчаток міститься близько 2 млн. яйцеклітин.
 • У статевозрілих дівчаток визначається значно менше яйцеклітин, близько 300 тис.
 • Щомісячна витрата ооцитів становить приблизно 1000 яйцеклітин, це близько 30 жіночих статевих клітин на день.
 • У репродуктивному віці жінок відбувається близько 400 овуляцій.
 • Гормональна контрацепція стримує дозрівання ооцитів, але при цьому їхня щоденна витрата не знижується.

Нарешті, згідно з деякими дослідженнями, у жінки залишається близько 15 років до менопаузи, якщо ОРЯ становить приблизно 25 тис. яйцеклітин.

ovarial-nyy-rezerv-1

Як визначити оваріальний резерв?

Сучасна діагностика дозволяє визначити ОРЯ, навіщо насамперед використовується приблизний підрахунок кількості антральних фолікулів (КАФ) з наступним зіставленням показника із віком конкретної жінки. Наприклад, якщо після статевого дозрівання на рік витрачається близько 10 тис. яйцеклітин, то у 30-річної жінки має бути оваріальний резерв, норма якого не менше 150 тис. фолікулів.

Додатково до розрахункового методу визначають:

 • Рівень АМГ (антимюллерового гормону). Це перший аналіз на оваріальний резерв, оскільки гормон виробляється самими фолікулами і прямо вказує на репродуктивний потенціал жінки.
 • Рівень ФСГ (фолікулостимулюючий гормон) та естрадіолу. При невеликій кількості фолікулів зменшується рівень естрадіолу та зростає ФСГ. Ці показники визначають для оцінки відповіді яєчників на стимуляцію перед екстракорпоральним заплідненням (ЕКЗ).
 • Показник КАФ, навіщо використовують трансвагінальне УЗД.

Нарешті, згідно з деякими дослідженнями, у жінки залишається близько 15 років до менопаузи, якщо ГРЯ становить приблизно 25 тис. яйцеклітин.

Таким чином, визначити зниження оваріального резерву з УЗД або за допомогою лабораторних аналізів можна у кожної жінки. Оскільки з віком знижується як кількість, а й якість статевих клітин, важливо вчасно оцінити свої репродуктивні можливості. Якщо яйцеклітин достатньо, з народженням дитини можна почекати. У разі невеликого ОРЯ потрібно або поспішити із зачаттям, або вдатися до такої послуги, як відкладене материнство, що надається в Клініці професора Феськова А. М.

Що впливає на оваріальний резерв?

Насамперед на ОРЯ впливає генетична схильність. Найчастіше якщо по лінії матері рано розвивалася менопауза, тоді і донька з високою ймовірністю могла швидко знизитися репродуктивна функція. Додатково виділяють такі причини зниження ОРЯ:

 • судинні порушення у вигляді тромбофілії;
 • шкідливі звички, особливо куріння, зловживання алкоголем;
 • робота на шкідливих виробництвах (виготовлення лакофарбових виробів та ін.);
 • аутоімунні розлади (хвороба Хашимото, хвороба Грейвса та ін.);
 • вікові зміни, включаючи гормональні порушення;
 • радіаційне опромінення.

На кількість фолікулів також може вплинути на проведення медичних втручань або використання токсичних лікарських засобів. Існують методи, що дозволяють збільшити шанси на народження дитини навіть на тлі недостатнього ОРЯ. Головне – вчасно ними скористатися.

Зниження оваріального резерву: лікування

Сучасній медицині невідомі методи збільшення ОРЯ. Жінку можуть обстежити, визначити ознаки зниження оваріального резерву, але додати фолікули безпосередньо до яєчників неможливо. Тому в тих випадках, коли жінка за віком чи станом здоров’я не може завагітніти, але дуже цього бажає, використовуються допоміжні репродуктивні технології.

Низький оваріальний резерв та ЕКЗ

Здорова вагітність можлива лише за наявності здорових статевих клітин: яйцеклітини та сперматозоїда. За наявності в штучних умовах може бути проведено запліднення з подальшим розвитком повноцінного ембріона. Тому часто використовується ЕКЗ при низькому оваріальному резерві, завдяки чому безплідні пари отримують можливість стати батьками.

Якщо не вдається надати свої статеві клітини, можна скористатися донорськими, які пройшли необхідну якісну оцінку. У Кліниці професори Феськова А. М. допоможуть пройти необхідну діагностику, підберуть оптимальний спосіб проведення ЕКЗ. На всі питання щодо лікування безпліддя надаються відповіді на консультації у репродуктолога,  до якого можна записатися на сайті.

Задати питання на тему
  Схожі статті

  04 Квітня 2024 Печія при вагітності

  Чи є печія ознакою вагітності? Вагітність – це завжди унікальний процес, під час якого з тілом і організмом дівчини відбуваються […]

  29 Березня 2024 Відмінності других пологів від перших

  Перша вагітність – хвилюючий і новий досвід для майбутньої мами. Під час другої багато хто впевнений, що пологи пройдуть так […]

  21 Березня 2024 Загроза викидня на ранньому терміні

  Що таке викидень? Викидень, або мимовільний аборт, – це раптове переривання вагітності на терміні до 22 тижнів, найчастіше пов’язане з […]

  04 Березня 2024 Чому не вдається завагітніти?

  Що робити, якщо пара здорова, але вагітність не настає?  Причин, за якими дівчатам не вдається завагітніти, може бути безліч. Деякі […]

  12 Лютого 2024 Білок у сечі при вагітності

  Контроль наявності білка в сечі проводиться при кожному відвідуванні жіночої консультації протягом всієї вагітності. Якщо визначається білок у сечі вагітної […]

  09 Лютого 2024 Кесарів розтин: показання та наслідки

  Народження малюка вважається дивом у житті сім’ї, до якого кожен готується в міру своїх сил та знань. Добре, якщо плануються […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок