Головна Блог Аменорея: види, причини, принципи лікування

Аменорея: види, причини, принципи лікування

06.07.2023 / Переглядів : 40

Поділитися з друзями:

Репродуктивна система жінки досить чутлива до різних змін, які відбуваються у її організмі. Часті стреси або захворювання внутрішніх органів можуть спричинити розлад місячного циклу. Але чи бувають ситуації, коли менструація взагалі відсутня? Так, таке трапляється і називається такий стан аменореї.

Зустрічається розлад менструальної функції приблизно в 10% жінок дітородного віку. В деяких випадках вважається варіантом норми, в інших — досить серйозною проблемою, через яку жінка не може завагітніти. Тому аменорея — це непростий стан, яким займаються гінекологи та за потреби лікарі суміжних спеціальностей, зокрема репродуктологи.

Як проявляється аменорея у жінок?

Для початку слід зазначити, що аменорея не є самостійним захворюванням. Це симптомокомплекс, який поєднує в собі різні ознаки аменореї і насамперед повну відсутність місячних протягом 6 місяців і більше. Додатково можуть визначатися такі порушення:

 • нестача маси тіла або швидке схуднення;
 • розлад ендокринної системи (особливо роботи надниркових залоз та щитовидної залози);
 • порушення структури та функції придатків.

Недостатній рівень жіночих статевих гормонів також може вказувати на те, що жінка страждає на аменорею, симптоми відсутності місячних підтверджуються лабораторними аналізами. Для оцінки роботи придатків роблять УЗД яєчників.

Види аменореї: первинна та вторинна

Репродуктивна система може мати фізіологічні недорозвинення, тоді один із проявів такого порушення – первинна аменорея. Разом з відсутністю місячних у таких випадках відзначаються дитячі риси статури, недорозвинення вторинних ознак статевого дозрівання, невідповідність показників ваги та тіла.

Вторинна аменорея розвивається на фоні інших захворювань в жінок репродуктивного віку. Якщо раніше була менструація, але вона припинилася через настання вагітності або жінка постійно годує дитину грудьми, тоді говорять про фізіологічну аменорею.

Діагноз хибної аменореї ставиться у випадках, коли місячний цикл відсутній за нормальної роботі яєчників. Виникнення патології часто пов’язані з вадами у розвитку статевих органів.

Чим може бути спричинене порушення менструального циклу?

Робота репродуктивної системи тісно пов’язана із функціонуванням ендокринних органів, гормональним балансом в організмі. Також, травми та інфекційні процеси впливають на органи дітонародження. Вторинна відсутність місячних часто розвивається з наступних причин:

 • знижений оваріальний резерв, через що швидше настає менопауза;
 • пухлинні процеси гіпоталамо-гіпофізарної системи, щитовидки або надниркових залоз;
 • психологічна, емоційна чи фізична перенапруга;
 • травми чи операції на матці, яєчниках, головному мозку;
 • неправильний прийом гормональних контрацептивів;
 • вживання сильнодіючих ліків.

Менструації можуть бути відсутніми різний період часу. За допомогою оцінки цього критерію розрізняють аменорею першого ступеня (від півроку до року), другого ступеня (від року до трьох років) та третього ступеня (понад три роки).

Аменорея: наслідки відсутності менструації

Розлад репродуктивної системи насамперед відбивається на можливості дітонародження. При вторинному прояві захворювання практично нульові шанси завагітніти.

Крім безпліддя, наслідки аменореї можуть виражатися:

 • випаданням волосся;
 • захворюванням суглобів (остеопорозом);
 • сухістю шкіри та слизових, включаючи слизову оболонку піхви;
 • раннім клімаксом з усіма характерними проявами (припливами, пітливістю, емоційною лабільністю);
 • чоловічими рисами тілами (маскулінізацією).

За відсутності місячних може погіршуватися робота серцево-судинної системи. Також нерідко спостерігаються супутні ускладнення основного захворювання, через яке відсутні місячні. Тому при перших порушеннях циклу потрібно записатися на прийом гінеколога, щоб дізнатися про причину погіршення стану і пройти відповідне лікування.

Засоби жіночої гігієни

Чи можна завагітніти при аменореї?

Важливо, що такі стани, як аменорея та вагітність, між собою не сумісні. Якщо відсутні місячні — отже, не відбувається овуляція. Оскільки немає готової до запліднення яйцеклітини, сперматозоїд не зможе виконати свою функцію по зачаттю. Таким чином, природним шляхом зачати дитину при патології неможливо.

Якщо жінці вдасться вилікувати основне захворювання або усунути іншу причину розвитку розладу, тоді можливе зачаття. В іншому випадку потрібно буде проходити екстракорпоральне запліднення за участю власних або донорських яйцеклітин.

Аменорея: лікування залежно від діагностованих патологій

За відсутності місячних жінку насамперед обстежують, встановлюють причину розладу, після чого складається лікування порушення менструального циклу згідно з діючими протоколами. Залежно від ситуації лікування аменореї може містити:

 • гормональні препарати для усунення дисбалансу;
 • лікарські засоби, що стимулюють овуляцію;
 • вітамінні препарати та мінеральні комплекси;
 • антибіотики за наявності інфекції;
 • корекції режиму та харчування;
 • інфузійну терапію.

Іноді достатньо видалити післяопераційні спайки в матці, щоб відновилася менструація. У будь-якому випадку терапія відбувається під ретельним контролем гінеколога. За потреби до процесу лікування залучаються лікарі суміжних спеціальностей (терапевти, репродуктологи, онкологи).

Профілактика аменореї

Попередити відсутність місячних можуть допомогти нескладні рекомендації:

 • правильне харчування;
 • відсутність шкідливих звичок;
 • грамотне використання контрацептивів;
 • підтримка фізичної активності на достатньому рівні;
 • корекція маси тіла, якщо є схильність до ожиріння;
 • своєчасне лікування захворювань внутрішніх органів;
 • контроль за місячним циклом, навіщо можна завести відповідний календар.

Якщо сталася проблема зі здоров’ям, не варто займатися самолікуванням. Тільки досвідчений гінеколог зможе підказати, як лікувати аменорею, тому заради збереження свого часу та якнайшвидшого поліпшення самопочуття потрібно звертатися за порадою до професіоналів.

Задати питання на тему
  Схожі статті

  04 Квітня 2024 Печія при вагітності

  Чи є печія ознакою вагітності? Вагітність – це завжди унікальний процес, під час якого з тілом і організмом дівчини відбуваються […]

  29 Березня 2024 Відмінності других пологів від перших

  Перша вагітність – хвилюючий і новий досвід для майбутньої мами. Під час другої багато хто впевнений, що пологи пройдуть так […]

  21 Березня 2024 Загроза викидня на ранньому терміні

  Що таке викидень? Викидень, або мимовільний аборт, – це раптове переривання вагітності на терміні до 22 тижнів, найчастіше пов’язане з […]

  11 Березня 2024 Доплер при вагітності

  Що таке доплер?   Доплер при вагітності – це ультразвукова процедура, яка дозволяє вивчити роботу кровотоку і судин матки, плаценти і […]

  04 Березня 2024 Чому не вдається завагітніти?

  Що робити, якщо пара здорова, але вагітність не настає?  Причин, за якими дівчатам не вдається завагітніти, може бути безліч. Деякі […]

  12 Лютого 2024 Білок у сечі при вагітності

  Контроль наявності білка в сечі проводиться при кожному відвідуванні жіночої консультації протягом всієї вагітності. Якщо визначається білок у сечі вагітної […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок