Головна Блог Аменорея: види, причини, принципи лікування

Аменорея: види, причини, принципи лікування

06.07.2023 / Просмотров: 12

Поділитися з друзями:

Репродуктивна система жінки досить чутлива до різних змін, які відбуваються у її організмі. Часті стреси або захворювання внутрішніх органів можуть спричинити розлад місячного циклу. Але чи бувають ситуації, коли менструація взагалі відсутня? Так, таке трапляється і називається такий стан аменореї.

Зустрічається розлад менструальної функції приблизно в 10% жінок дітородного віку. В деяких випадках вважається варіантом норми, в інших — досить серйозною проблемою, через яку жінка не може завагітніти. Тому аменорея — це непростий стан, яким займаються гінекологи та за потреби лікарі суміжних спеціальностей, зокрема репродуктологи.

Як проявляється аменорея у жінок?

Для початку слід зазначити, що аменорея не є самостійним захворюванням. Це симптомокомплекс, який поєднує в собі різні ознаки аменореї і насамперед повну відсутність місячних протягом 6 місяців і більше. Додатково можуть визначатися такі порушення:

 • нестача маси тіла або швидке схуднення;
 • розлад ендокринної системи (особливо роботи надниркових залоз та щитовидної залози);
 • порушення структури та функції придатків.

Недостатній рівень жіночих статевих гормонів також може вказувати на те, що жінка страждає на аменорею, симптоми відсутності місячних підтверджуються лабораторними аналізами. Для оцінки роботи придатків роблять УЗД яєчників.

Види аменореї: первинна та вторинна

Репродуктивна система може мати фізіологічні недорозвинення, тоді один із проявів такого порушення – первинна аменорея. Разом з відсутністю місячних у таких випадках відзначаються дитячі риси статури, недорозвинення вторинних ознак статевого дозрівання, невідповідність показників ваги та тіла.
Вторинна аменорея розвивається на фоні інших захворювань в жінок репродуктивного віку. Якщо раніше була менструація, але вона припинилася через настання вагітності або жінка постійно годує дитину грудьми, тоді говорять про фізіологічну аменорею.

Діагноз хибної аменореї ставиться у випадках, коли місячний цикл відсутній за нормальної роботі яєчників. Виникнення патології часто пов’язані з вадами у розвитку статевих органів.

Чим може бути спричинене порушення менструального циклу?

Робота репродуктивної системи тісно пов’язана із функціонуванням ендокринних органів, гормональним балансом в організмі. Також, травми та інфекційні процеси впливають на органи дітонародження. Вторинна відсутність місячних часто розвивається з наступних причин:

 • знижений оваріальний резерв, через що швидше настає менопауза;
 • пухлинні процеси гіпоталамо-гіпофізарної системи, щитовидки або надниркових залоз;
 • психологічна, емоційна чи фізична перенапруга;
 • травми чи операції на матці, яєчниках, головному мозку;
 • неправильний прийом гормональних контрацептивів;
 • вживання сильнодіючих ліків.

Менструації можуть бути відсутніми різний період часу. За допомогою оцінки цього критерію розрізняють аменорею першого ступеня (від півроку до року), другого ступеня (від року до трьох років) та третього ступеня (понад три роки).

Аменорея: наслідки відсутності менструації

Розлад репродуктивної системи насамперед відбивається на можливості дітонародження. При вторинному прояві захворювання практично нульові шанси завагітніти.

Крім безпліддя, наслідки аменореї можуть виражатися:

 • випаданням волосся;
 • захворюванням суглобів (остеопорозом);
 • сухістю шкіри та слизових, включаючи слизову оболонку піхви;
 • раннім клімаксом з усіма характерними проявами (припливами, пітливістю, емоційною лабільністю);
 • чоловічими рисами тілами (маскулінізацією).

За відсутності місячних може погіршуватися робота серцево-судинної системи. Також нерідко спостерігаються супутні ускладнення основного захворювання, через яке відсутні місячні. Тому при перших порушеннях циклу потрібно записатися на прийом гінеколога, щоб дізнатися про причину погіршення стану і пройти відповідне лікування.

Чи можна завагітніти при аменореї?

Важливо, що такі стани, як аменорея та вагітність, між собою не сумісні. Якщо відсутні місячні — отже, не відбувається овуляція. Оскільки немає готової до запліднення яйцеклітини, сперматозоїд не зможе виконати свою функцію по зачаттю. Таким чином, природним шляхом зачати дитину при патології неможливо.

Якщо жінці вдасться вилікувати основне захворювання або усунути іншу причину розвитку розладу, тоді можливе зачаття. В іншому випадку потрібно буде проходити екстракорпоральне запліднення за участю власних або донорських яйцеклітин.

Аменорея: лікування залежно від діагностованих патологій

За відсутності місячних жінку насамперед обстежують, встановлюють причину розладу, після чого складається лікування порушення менструального циклу згідно з діючими протоколами. Залежно від ситуації лікування аменореї може містити:

 • гормональні препарати для усунення дисбалансу;
 • лікарські засоби, що стимулюють овуляцію;
 • вітамінні препарати та мінеральні комплекси;
 • антибіотики за наявності інфекції;
 • корекції режиму та харчування;
 • інфузійну терапію.

Іноді достатньо видалити післяопераційні спайки в матці, щоб відновилася менструація. У будь-якому випадку терапія відбувається під ретельним контролем гінеколога. За потреби до процесу лікування залучаються лікарі суміжних спеціальностей (терапевти, репродуктологи, онкологи).

Профілактика аменореї

Попередити відсутність місячних можуть допомогти нескладні рекомендації:

 • правильне харчування;
 • відсутність шкідливих звичок;
 • грамотне використання контрацептивів;
 • підтримка фізичної активності на достатньому рівні;
 • корекція маси тіла, якщо є схильність до ожиріння;
 • своєчасне лікування захворювань внутрішніх органів;
 • контроль за місячним циклом, навіщо можна завести відповідний календар.

Якщо сталася проблема зі здоров’ям, не варто займатися самолікуванням. Тільки досвідчений гінеколог зможе підказати, як лікувати аменорею, тому заради збереження свого часу та якнайшвидшого поліпшення самопочуття потрібно звертатися за порадою до професіоналів.

Задать вопрос по теме
  Схожі статті

  07 Липня 2023 Знижений оваріальний резерв: діагностика та лікування

  Репродуктивна медицина за останні десятиліття значно збагатилася діагностичними методами, що дозволяють виявити причину безпліддя. Для оцінки жіночого здоров’я активно використовуються […]

  23 Жовтня 2022 Що таке стовбурові клітини

  Це клітини, з яких утворюються всі клітини тканин кожного багатоклітинного організму, зокрема і людського. Також вони здатні трансформуватися в різні […]

  27 Квітня 2021 Екстрена контрацепція. Думка лікаря

  Не завжди у жінки є можливість подбати про надійної контрацепції заздалегідь, наприклад, за допомогою контрацепції чоловіка. Бувають ситуації, коли доводиться […]

  18 Лютого 2021 Секс під час менструації: що потрібно знати

  Менструація — природний процес в організмі жінки, що супроводжується кровотечею. Менструальні виділення складаються зі звичайної крові, слизового секрету з піхви […]

  10 Квітня 2020 Як COVID-19 розділив ЕКЗ на «до» і «після»

  Скільки планів порушив COVID-19, якщо говорити в масштабах усієї планети? А якщо говорити про конкретну сім’ю, яка планувала вагітність шляхом […]

  06 Квітня 2020 Чи приводить коронавірус SARS-CoV-2 до чоловічого безпліддя?

  Чи може інфекція, спровокована COVID-19 впливати на вироблення сперматозоїдів і синтез андрогенів – про це піде мова в цій статті. […]

  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок