Імунологічне безпліддя

Зміст

У сучасному світі безпліддя є однією з глобальних проблем. І, в залежності від факторів, що викликали його, виділяється кілька типів безпліддя. Про один з них (а саме — про імунологічному) і піде мова далі.

Імунологічне безпліддя, насправді зустрічається досить рідко, тим не менш, не варто поспішати і списувати його з рахунків. Основним фактором розвитку імунологічного безпліддя є наявність в організмі антиспермальних антитіл або скорочено АСАТ. Вони не роблять вибору за статевою приналежністю, тобто можуть бути виявлені як в жіночому, так і в чоловічому організмі. Наявність антитіл перешкоджає нормальному процесу дозрівання сперматозоїдів, а також негативно впливає на їх якість і рухливість, тим самим ускладнюючи запліднення і подальший розвиток ембріона.

За спостереженнями лікарів від 5 до 20% подружніх пар (вік партнерів до 40 років) страждають безпліддям через імунологічних відхилень.

Причини імунологічного безпліддя

До найбільш частих причин збільшення числа антиспермальних антитіл, і як наслідок, розвитку імунологічного безпліддя в чоловічому організмі, відносять:

 • травми мошонки або оперативне втручання в неї;
 • інфекційні урогенітальні захворювання (гонорея, герпес, ВІЛ і т.п.);
 • різні дефекти розвитку статевих органів, як вроджені, так і придбані (наприклад, варикоцеле);
 • онкологічні захворювання, в тому числі — репродуктивної системи.

 

Антиспермальні антитіла в чоловічому організмі поділяються на спермоіммобілізіруючі і спермоагглютініруючі.

Перші призводять до часткового або повного знерухомлення чоловічого сім’я, а другі сприяють «злипання» сперматозоїдів між собою або з іншими частинами зруйнованих клітин. Все це, як зазначалося вище, негативно позначається на фертильності і в більшості випадків призводить до безпліддя.

Основними причинами розвитку імунологічного безпліддя в організмі жінки можуть бути:

 • інфекційні та запальні захворювання репродуктивної системи;
 • оперативні втручання;
 • генетичну схильність

 

Всі ці фактори призводять до того, що імунна система починає реагувати на сперматозоїди як на «чужинців», тим самим зводячи до мінімуму шанси на успішне запліднення яйцеклітини. У жінки в нормальному стані імунна система не реагує на сперматозоїди, сприяючи продовженню роду.

Симптоми імунологічного безпліддя

Як правило, дане захворювання не має яскраво вираженої симптоматики, зовнішніх проявів у партнерів не спостерігається, всі показники при гінекологічному огляді жінки в нормі.

Одним з факторів, що вказує на проблему такого роду, є факт неможливості завагітніти протягом року при регулярному статевому житті з постійним партнером без використання контрацептивів, а також звичне переривання вагітності на дуже ранніх термінах. При виключенні інших факторів безпліддя.

Діагностування імунологічного безпліддя

При підозрі на безплідність обидва партнери проходять обстеження у відповідного лікаря.

Імунологічна форма безпліддя встановлюється на підставі наступних обстежень:

 • аналіз крові і сперми для чоловіка;
 • аналіз крові і цервікальної рідини для жінки;
 • посткоїтальний тест;
 • MAR-тест, що дозволяє виявити відсоток пов’язаних сперматозоїдів в спермі;
 • метод проточної цитофлуорометрії (ПЦМ) дозволяє визначати число АСАТ на окремо взятому сперматозоїді;
 • діагностика за методом ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) дозволяє визначити збудників інфекційних хвороб репродуктивної системи, наприклад, хламідіоз, мікоплазмоз та ін);
 • тест-контакт сперми з цервікальної слизом;
 • визначення генів гістосумісності в системі HLA та інші методи.

 

Варто відзначити, що в період проведення обстежень повністю виключається прийом лікарських препаратів, особливо – гормональних, щоб виключити їх вплив на результати.

Лікування імунологічного безпліддя

Сучасна медицина не володіє знаннями, які дозволили б знайти метод успішного на 100% лікування даного захворювання, який би ще й підходив всім пацієнтам. Однак всі відомі на даний момент методи зводяться до корекції імунного статусу пацієнта.

З високою часткою успішності в терапії жіночого імунологічного безпліддя застосовують лікування на базі кортикостероїдів в поєднанні з обмеженням небезпечних статевих контактів (тобто без застосування засобів контрацепції) і використанням антибактеріальних і антигістамінних препаратів. Такого роду терапія спрямована на зниження числа АСАТ в організмі жінки.

Також можуть застосовувати і метод імунізації жінки шляхом підшкірного введення в її організм алогенних лімфоцитів партнера.

Для лікування чоловічого імунологічного безпліддя також застосовуються консервативні методи лікування, засновані на використанні андрогенів, зокрема, тестостерону, який відповідає за формування сперматозоїдів, їх якість і рухливість.

У разі негативного результату від застосування терапії у жінки можливе використання допоміжних технологій зачаття, таких, як внутрішньоматкова інсемінація, при якій сперматозоїди партнера вводяться внутриматочно в організм жінки після спеціальної обробки або екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ).

При невдачі в лікуванні чоловічого імунологічного безпліддя також застосовують методи допоміжного запліднення, найбільш ефективним з яких є метод інтрацитоплазматичної ін’єкції сперматозоїда в яйцеклітину (ІКСІ).

У будь-якому випадку при бажанні партнерів стати батьками сучасна медицина володіє достатніми знаннями і технологіями для реалізації їх бажань.

 

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


   Замовити дзвінок