Від пацієнток часто чуємо питання про андрогенному праймінга – методі підвищення ефективності ЕКЗ в випадках з низьким оваріальним резервом, який успішно використовуємо у своїй практиці. Розповідаємо в цій статті докладніше про метод і чому він вважається найкращим в більшості випадків.

Одна з найчастіших проблем, з якими стикаються наші пацієнтки – знижений запас яйцеклітин (оваріальний резерв). Через цієї проблеми гормональна стимуляція не приводить до необхідного відгуку жіночого організму. Ситуацію можна вирішити проведенням ЕКЗ в природному циклі, застосуванням подвійної стимуляції або запозиченням яйцеклітин у донора. Кожен з цих методів має як свої переваги, так і недоліки.

Що таке андрогенний праймінг

Суть його полягає в підвищенні рівня тестостерону в жіночому організмі до позначки, що відповідає нормі в ранньому репродуктивному віці. За рахунок цього підвищується чутливість фолікулів до фолікулостимулюючого гормону (власним або вводиться при гормональної стимуляції). Це сприяє формуванню і повного дозрівання більшого числа якісних яйцеклітин, які можна використовувати в програмі ЕКЗ.

Препарати тестостерону випускають у вигляді гелю або капсул. При точному дотриманні всіх приписів лікаря побічних ефектів від їх прийому не спостерігається. Щоб пояснити суть методу, розглянемо докладніше вплив чоловічих гормонів на жіночий організм.

Як тестостерон впливає на жіночу репродуктивну систему

Тестостерон у жінок синтезується яєчниками і сітчастої зоною наднирників. У жіночому організмі його виробляється значно менше, ніж в чоловічому. Проте, цей гормон має великий вплив на різні процеси в репродуктивній системі. Тестостерон в жіночому організмі відповідає за формування молочних залоз, статевий потяг, зростання кісток в підлітковому віці, жировий і білковий обмін, дозрівання яйцеклітин і підтримання вагітності.

В яєчниках андрогенні гормони відповідають за процес відбору фолікулів, які продовжать зростання. Дослідження, проведені нашими зарубіжними колегами, показали високу значимість рівня тестостерону для дозрівання фолікулів і чутливості до фолікулостимулюючого гормону клітин гранульози, що оточують яйцеклітину.

З віком сітчаста зона надниркових залоз стоншується і практично зникає у жінок старшої вікової групи. Тестостерону виробляється менше, тому так важливо відновити його рівень за допомогою медичних препаратів при необхідності підтримки репродуктивної функції. На думку багатьох вчених, зниження фертильності часто пов’язано не тільки зі старінням яйцеклітини, але і з порушеннями гормональних процесів всередині яєчників. Доведено, що внаслідок нестачі андрогенних гормонів в жіночому організмі сповільнюється дозрівання яйцеклітин і знижується їх якість.

Якщо жінка вступає в програму ЕКЗ з низьким вмістом тестостерону, то велика ймовірність отримання менше необхідної кількості яйцеклітин, до того ж, вони можуть бути незрілими.

Коли призначають андрогенний праймінг

Прийом чоловічих гормонів показаний пацієнткам в таких випадках:

 • при зниженому оваріальна резерві і «бідному відповіді» яєчників на гормональну стимуляцію (при отриманні менше 4 яйцеклітин);
 • при невдалих спробах ЕКЗ в природному циклі.

Рішення про доцільність проведення процедури приймає консиліум лікарів індивідуально для кожного конкретного випадку.

Як визначають оваріальний резерв

Щоб оцінити запас яйцеклітин, лікарі нашої клініки керуються результатами лабораторних аналізів і УЗД. Про низький запасі яйцеклітин говорять при таких показниках:

 • антімюллерова гормону (АМГ) в крові менше 1,1 нг / мл;
 • фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) більше 10 мед / л;
 • фолікулів, в яких дозрівають яйцеклітини, на УЗД видно менше 8.

У наш час жінки все частіше приймають рішення народити дитину після 35 років. Тому проблема низького овариального резерву стає дедалі актуальнішою.

Лікарі «Клініки професора Феськова О. М.» завжди тримають руку на пульсі новітніх наукових відкриттів в сфері репродуктології і запропонують оптимальний варіант вирішення складних проблем в будь-якій ситуації.

 

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

 

Якщо у вас залишилися питання до наших фахівців, пишіть на пошту info@feskov.ua або телефонуйте за телефонами для запису на консультацію: 

 •  0 800 50 77 90, 
 •  098 100 76 76, 
 •  066 100 76 76, 
 •  093 100 76 76, 

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


   Замовити дзвінок