Головна Блог Білок у сечі при вагітності

Білок у сечі при вагітності

12.02.2024 / Переглядів : 3

Поділитися з друзями:

Контроль наявності білка в сечі проводиться при кожному відвідуванні жіночої консультації протягом всієї вагітності. Якщо визначається білок у сечі вагітної в незначній кількості (до 0,3 г/л) тоді це вважається варіантом норми. Подібне явище зустрічається приблизно у 70% жінок та в основному зумовлене фізіологічними змінами, що відбуваються в організмі. Але підвищений білок у сечі при вагітності (більше 0,3 г/л) може вказувати на серйозні порушення функції нирок, можливий розвиток ускладнення вагітності – прееклампсії, запальні захворювання нирок.

Норма білка у сечі при вагітності

У здорових невагітних жінок у нормальному стані білок у сечі має бути відсутнім. Це свідчить про нормальну роботу нирок, що підтримують фільтрацію сечі на необхідному рівні. Оскільки у вагітних нирки працюють у посиленому режимі, вони можуть пропускати незначну кількість білкових сполук. Існуючі норми відповідно до термінів виношування ( кількість білка у сечі вказана в добовому обсязі):

 • Невагітні здорові жінки – відсутня
 • Перший триместр – до 2 мг/л
 • Другий та третій триместр – до 30 мг/л
 • Помірна прееклампсія – 3 г/добу
 • Тяжка прееклампсія – більше 5 г/добу

Якщо в разовій сечі визначено протеїнурію, тоді необхідно здати аналіз повторно через 6 годин або видається направлення на добове дослідження сечі. За допомогою додаткових показників можна встановити точну міру прееклампсії та провести відповідне лікування.

Правила збору сечі

Спочатку готують чисту ємність для матеріалу, яку за потреби можна придбати в аптеці. Далі ретельно миють область промежини, спочатку мильним розчином, потім – проточною водою. Спрямовувати при цьому струмінь води потрібно від лобка до ануса. Якщо процес підготовки виконати належним чином, не доведеться сумніватися у достовірності одержаних результатів.
Під час збору перший струмінь потрібно пропустити, а далі матеріал зібрати в ємність. Таким чином у аналіз не потраплять забруднені частки, які були у зовнішніх статевих органах. Зібраний матеріал потрібно швидше доставити до лабораторії.

Belok-v-moche-u-beremennoy-1

Підвищений білок у сечі при вагітності: причини

З’являється білок у сечі не лише через навантаження нирок вагітної. Багато хронічних захворювань призводять до підвищеної концентрації білкових сполук. Так само як і функціональні розлади, ознаки яких можна швидко скоригувати та нормалізувати стан.
Патології, які вважаються небезпечними та нерідко проявляються підвищеним білком у сечі:

 • Хвороби сечостатевих органів – уретрит, цистит, вульвовагініт, сечокам’яна хвороба та ін.
 • Хронічні системні захворювання – артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, системний червоний вовчак, онкологія, атеросклероз ниркових артерій.
 • Ускладнення, пов’язані з вагітністю – гестаційний пієлонефрит, прееклампсія (помірна та важка).

Ситуації, які не повинні стати приводом для паніки, але однаково потребують коригування:

 • порушення харчування;
 • стресові фактори;
 • фізична перевтома;
 • стан зневоднення при лихоманці або недостатньому вживанні рідини;
 • анатомічні перебудови розташування нирок, пов’язані з вагітністю, що частіше виникають на фоні тиску матки, надмірної активності плода, зміна положення хребетного стовпа.

Переохолодження також може викликати підвищення кількості білка в сечі, як і інші індивідуальні фактори, властиві конкретної жінки. Саме тому під час перебування на обліку кожна вагітна здає загальний аналіз сечі не менше ніж дев’ять разів, а за необхідності — частіше, якщо для цього лікар побачив свідчення.
Якщо ще до зачаття визначався білок у сечі, вагітність зазвичай не стоїть під питанням, головне — повідомити про це гінеколога, який лікує, який складе необхідну підтримуючу терапію.
Таким чином, чому з’являється білок у сечі при вагітності розглянули, тепер важливо визначити наслідки порушення та можливі методи впливу.

Belok-v-moche-u-beremennoy-2

Наслідки протеїнурії при вагітності

Важливо знати, на що впливає білок у сечі під час вагітності, оскільки це дозволить уникнути неприємностей. Найбільшу небезпеку здоров’ю жінки та плоду становить комбінація із підвищеного артеріального тиску та білка в сечі. Жінка може постраждати від симптомів наслідків цукрового діабету, гіпертонії, інсульту чи інфаркту.
Для плоду підвищуються ризики затримки росту, гіпоксії. Нерідко порушується матково-плацентарний кровотік, через що плоду бракує корисних речовин, кисню і він починає гірше розвиватися. Будь-які зміни в організмі мами та плоду підлягають ретельному аналізу та прийняттю адекватних рішень на користь вагітності.
Додатково при розвитку патології вагітна може відзначати зміну кольору сечі, суглобовий біль, сонливість, підвищену стомлюваність, гарячковий стан, поганий апетит. Все це помітно погіршує якість життя, порушує гармонію вагітності і як результат негативно впливає на перебіг вагітності та розвиток плоду.

Втрата білка у сечі при вагітності: як можна вплинути на ситуацію?

На сьогоднішній день відсутні методи, що допомагають нормалізувати кількість білкових сполук у сечі вагітних. Найчастіше лікар веде спостереження, своєчасно приймає рішення про госпіталізацію та розродження За відсутності загрози для розвитку плода стан, що спричинив втрату білка із сечею, лікування продовжується і після пологів.
Основні лікарські дії при виявленні загального аналізу сечі підвищеної кількості білка:

 • Напрямок на додаткові аналізи (співвідношення білка в сечі до креатиніну або альбуміну до креатиніну, а також дослідження на добовий білок).
 • Контролює артеріальний тиск, для чого потрібно щотижня відвідувати жіночу консультацію або самостійно проводити контрольні вимірювання.
 • Постільний режим, який рекомендується практично всім жінкам з прееклампсією, але його не використовують при підвищеному ризику тромбозів.

Профілактику прееклампсії починають проводити з ранніх термінів вагітності призначенням препаратів ацетилсаліцилової кислоти, рішення про профілактику приймає лікар, який веде вагітність після визначення ризиків на підставі сімейного анамнезу, загального стану соматичного статусу.
Якщо залишилися питання, звертайтеся до фахівців клініки, які проведуть необхідну діагностику хвороби та призначать ефективну терапію.

Задати питання на тему
  Схожі статті

  09 Лютого 2024 Кесарів розтин: показання та наслідки

  Народження малюка вважається дивом у житті сім’ї, до якого кожен готується в міру своїх сил та знань. Добре, якщо плануються […]

  07 Лютого 2024 Причини затримки місячних

  До гінекологів найчастіше звертаються з такою скаргою, як затримка місячних, причини цього стану далеко не завжди пов’язані із вагітністю. Гінекологічні […]

  18 Грудня 2023 Лікування хронічного простатиту у чоловіків

  Запалення простати є досить поширеним захворюванням — за статистикою кожен третій чоловік в Україні страждає від проявів простатиту. Але оскільки […]

  07 Грудня 2023 Полікістоз яєчників: як лікувати?

  Полікістоз яєчників, відомий як синдром полікістозних яєчників або СПКЯ, має ще один синонім – синдром Штейна-Левенталя. Патологія є гінекологічним захворюванням, […]

  20 Жовтня 2023 Коротка шийка матки: що робити не можна?

  Шийка матки – це частина матки, анатомічно є переходом від піхви до тіла матки. Основні функції шийки пов’язані із зачаттям, […]

  20 Жовтня 2023 Лейкоцити в сечі при вагітності: чи це небезпечно?

  Лейкоцити відносяться до імунних клітин організму, які захищають тканини від різних інфекційних агентів – вірусів, бактерій, грибків, також борються з […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок