Що являє собою цервікальний слиз?

Шийка матки у жінок являє собою м’язовий, циліндричної форми орган, внутрішня частина якого називається цервікальним каналом. Зсередини цервікальний канал покритий клітинами-циліндричним епітелієм, які виробляють слиз (будова жіночої статевої системи). Продукція слизу регулюється гормонами яєчників – естрогенами і прогестероном: естрогени стимулюють продукцію рясного кількості «водянистої»; слизу, прогестерон забезпечує виділення більш густий і в’язкого слизу. Кількість і властивості цервікального слизу відображає циклічні зміни менструального циклу.

У жінок репродуктивного віку кількість виділеної цервікального слизу змінюється від 600 мг в середину менструального циклу до 20-60 мг в інші періоди циклу. Цервікальна слиз-багатокомпонентний секрет, який приблизно на 90% складається з води. Циклічні зміни в консистенції цервікального слизу можуть впливати на проникнення і виживання сперматозоїдів. Проникність цервікального слизу для сперматозоїдів починає з’являтися з 9-го дня нормального менструального циклу і постійно збільшується до піку овуляції, і зазвичай через день або два після овуляції зменшується. Сперматозоїди рухаються через цервікальну слиз і потім надходять в порожнину матки.

Властивості цервікального слизу

Шийка матки і цервікальна слиз мають такі властивості:

 • здатність до проникнення сперматозоїдів під час овуляції в порожнину матки і обмеження цієї здатності в інші періоди циклу;
 • захист сперматозоїдів від несприятливого впливу вмісту піхви;
 • забезпечення енергією, необхідною сперматозоїдам для руху;
 •  фільтруючий ефект;
 • можливий резервуар сперматозоїдів.

Цервікальний слиз сприйнятливий до міграції сперматозоїдів тільки в обмежений час менструального циклу. Протяжність цього часу значно варіює у різних жінок і може варіювати у однієї і тієї ж жінки в різних циклах.

Які існують показання до проведення посткоїтального тесту?

Показанням до проведення посткоїтального тесту є безпліддя, тобто відсутність вагітності при регулярному статевому житті протягом 12 місяців.

Необхідні обстеження перед проведенням посткоїтального тесту:

 • Дослідження на наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом.
 • Бажано ультразвуковий моніторинг для визначення часу, сприятливого для проведення посткоїтального тесту або графік ректальної температури.

Як проводиться посткоїтальний тест?

При проведенні посткоїтального тесту необхідно:

 • Знати день менструального циклу;
 • Знати, чи дійсно коїтус відповідав інструкції для підготовки до проведення посткоїтального тесту.

Тест проводиться в середині циклу (період овуляції), коли слиз в шийці матки найбільш сприятлива для проникнення сперматозоїдів.

Вам необхідно якомога точніше виконати рекомендації з підготовки до проведення посткоїтального тесту.

Ви і ваш партнер повинні утриматися від статевого життя протягом 2-3 днів перед проведенням посткоїтального тесту.

Перед статевим актом виконайте свій звичайний туалет, але перед відвідуванням лікаря не можна спринцюватися, вводити в піхву тампони.

Після статевого акту відпочиньте, лежачи в ліжку, близько 30 хвилин.

Підкладіть гігієнічну серветку звичайним чином, щоб уникнути втрати насінної рідини.

Не видаляйте серветку до моменту огляду лікарем.

До лікаря Вам необхідно прийти не раніше 6 годин і не пізніше 12 годин після статевого акту.

У оглядовому кабінеті лікар виробляє забір цервікального слизу за допомогою піпетки або шприца без голки, пінцета. Потім отримана крапля слизу наноситься на предметне скло і покривається покривним склом, після чого оцінюється під мікроскопом.

Оцінка цервікального слизу

Оцінка цервікального слизу включає в себе характеристику консистенції, кристалізації, розтяжності і характер середовища.

Консистенція цервікального слизу – найбільш істотний бар’єр для проникнення сперматозоїдів. Чим вище в’язкість слизу, тим гірше через неї проникають сперматозоїди. Кристалізація цервікального слизу відображає гормональний фон жінки. При нормальному рівні гормонів цервікальна слиз, нанесена на предметне скло, кристалізується і при огляді під мікроскопом нагадує лист папороті. При низькій концентрації гормонів деревовидні кристали не утворюються.

Наступний оцінюваний ознака це натяг слизу. Він використовується для оцінки можливості цервікального слизу розтягуватися. Чим вище розтяжність слизу, тим краще її властивості.

Сперматозоїди чутливі до змін рН (середовища) цервікального слизу. Кисла слиз знерухомлює сперматозоїди, тоді як лужна слиз збільшує їх рухливість.

Інтерпретація отриманих даних

Зазвичай після потрапляння в піхву сперматозоїди руйнуються через 2-4 години після статевого акту і втрачають свою запліднюючу здатність через кілька годин. Після еякуляції деякі сперматозоїди швидко досягають рівня зіву шийки матки. Їх кількість поступово збільшується і досягає максимальних цифр приблизно через два або три години. Після цього число сперматозоїдів залишається відносно постійним протягом 24 годин.

Рухливість їх оцінюється за ступенем від  «а» до «г» в наступному порядку:

 • «а» – швидка прогресивна рухливість,
 • «б» – повільна лінійна або нелінійна рухливість,
 • «в» – непрогресивна рухливість,
 • «г»  – нерухомі сперматозоїди.

У здорових жінок після статевого акту з чоловіком, що має хорошу якість сперми, спостерігається більш ніж 25 рухливих сперматозоїдів (з категорією рухливості «а» і «б») – посткоїтальний тест хороший. При виявленні десяти і більше сперматозоїдів з прямолінійною рухливістю (Категорія «а») – посткоїтальний тест може бути визнаний задовільним. Наявність менш ніж п’яти сперматозоїдів (Категорія «б») – свідчить про зменшення кількості і рухливості сперматозоїдів або патологічному стані цервікального слизу – поганий результат.

У всіх випадках, де посткоїтальний тест був негативним, тобто, де сперматозоїди не були виявлені, слід підтвердити, що була еякуляція сперматозоїдів у піхві (факт еякуляції). Негативний результат може бути також при неправильно обраному часу проведення тесту. Тест, проведений занадто рано або занадто пізно для періоду овуляції, може бути негативним у фертильної жінки. Коли овуляція не може бути визначена в часі з необхідною точністю, необхідно повторити тест кілька разів протягом циклу.

Що робити при поганому результаті?

Лікування при негативному результаті посткоїтального тесту направлено на подолання «згубного» для сперматозоїдів бар’єру – цервікального слизу. Такі умови створюються при проведенні методу внутрішньоматкової інсемінації, коли оброблена сперма вводиться безпосередньо в порожнину матки.

В кожному окремому випадку вибір методу лікування проводиться з урахуванням додаткових факторів безпліддя подружньої пари: вік, тривалість безпліддя, гормональний фон, стан маткових труб і т. д.

 

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

 

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


   Замовити дзвінок