Головна Енциклопедія Енциклопедія зачаття - Енциклопедія зачаття Будова та функції жіночої статевої системи

Будова та функції жіночої статевої системи

Жіноча статева система складається з безпосередньо статевих органів, молочних залоз, деяких відділів головного мозку і ендокринних залоз, що регулюють роботу статевих органів.

Жіночі статеві органи діляться на внутрішні і зовнішні. Зовнішні органи: статеві губи, піхва, промежину. Внутрішні органи: матка, шийка матки, маткові труби, яєчники.

Будова та функції жіночої статевої системи фото 1

Піхва — це м’язовий орган, який починається від входу в піхву і закінчується у шийки матки. У клітинах слизової оболонки піхви міститься особлива речовина — глікоген, який використовується вагінальною мікрофлорою. Так відбувається утворення молочної кислоти, що надає захисні властивості вагінальному секрету та перешкоджає попаданню патогенних мікроорганізмів в репродуктивну систему жінки.

Матка являє собою порожнистий м’язовий орган, що виконує функцію місця розвитку плода. Складається з шийки матки й тіла. Шийка матки — це канал, який має довжину приблизно 4 см. Складається з вагінальної частини шийки матки, «зверненої» в піхву і має отвір — внутрішній зів. При кольпоскопії і огляді в дзеркалах лікарем гінекологом оцінюється саме піхвова частина шийки матки. Надпіхвова або маткова частина шийки матки відкривається в порожнину матки внутрішнім маточним зевом. Клітинами слизової оболонки каналу шийки матки виділяється слиз, що володіє захисними властивостями і перешкоджає проникненню різних мікроорганізмів в порожнину матки. До овуляції цими клітинами виробляється більш рідкий слиз, що сприяє проникненню сперматозоїдів в порожнину матки («Посткоїтальний тест»). Під час пологів «родові шляхи» утворюються піхвою і каналом шийки матки, за якими і відбувається рух плода.

У тілі матки виділяють порожнину, що має у фронтальній площині вид трикутника. Стінка матки містить три шари м’язових клітин. Усередині матка “вистелена” слизовою оболонкою – ендометрієм. Під дією гормонів, що виділяються яєчниками, ендометрій щомісяця оновлюється (менструальний цикл). Основною функцією матки є виношування вагітності. У порожнині матки відбувається прикріплення плодного яйця і подальший розвиток плоду (“Фізіологія зачаття”).

Маткові труби починаються від кутів порожнини матки і мають довжину близько 10 см. У трубі є два отвори: більш широкий відкривається в черевну порожнину і утворює воронку маткової труби; вужче — гирло труби, відкривається в порожнину матки.

Воронка маткової труби закінчується фімбріями, необхідними для «захоплення» яйцеклітини, що потрапила в черевну порожнину після овуляції. На внутрішній поверхні маткових труб знаходяться клітини з віями, які хвилеподібними рухами сприяють просуванню ембріона до порожнини матки (“Фізіологія зачаття”). Таким чином, транспортна функція — основна функція маткових труб.

Яєчники — жіночі статеві залози. Вони розташовуються з боків від матки і «контактують» з лійкою маткової труби, а точніше з фімбріями. Яєчники містять фолікули, що представляють собою утворення округлої форми, заповнені рідиною. Саме там, в фолікулі і знаходиться яйцеклітина, яка після запліднення зароджує новий організм (“Фізіологія зачаття”). Крім цього, яєчниками виробляються жіночі статеві гормони, які регулюють роботу не тільки репродуктивної системи, але і всього організму жінки.

Функція жіночої статевої системи

Основною функцією жіночої статевої системи є репродуктивна функція. Це означає, що зачаття нового організму і його виношування відбувається в організмі жінки. Ця функція виконується шляхом взаємодії декількох органів, що відносяться до жіночої статевої системи. Ця взаємодія забезпечує гормональну регуляцію. Саме ця регуляція є головною ланкою в реалізації репродуктивної функції жіночого організму.

Будова та функції жіночої статевої системи фото 2

Залоза гіпофіз, що розташовується в головному мозку, є одним з вищих відділів гормональної регуляції у всіх внутрішніх органах і системах в організмі людини. Гіпофіз виділяє гормони, які регулюють роботу інших ендокринних залоз — статевих залоз (ЛГ і ФСГ), щитовидної залози (ТТГ – тиреотропний гормон), наднирників (АКТГ – адренокортикотропний гормон). Також гіпофіз виділяє ряд гормонів, які регулюють роботу — статевих органів (окситоцин), сечовидільної системи (вазопресин або антидіуретичний гормон), молочної залози (пролактин, окситоцин), кісткової системи (СТГ або гормон росту).

Роботу статевої системи регулюють кілька «основних» гормонів, що виділяються гіпофізом: ФСГ, ЛГ, пролактин. ФСГ – фолікулостимулюючий гормон — впливає на процес дозрівання фолікулів. Таким чином при недостатній / надлишкової концентрації цього гормону порушується процес дозрівання фолікулів, що може привести до безпліддяПричини жіночого безпліддя»). ЛГ — лютеїнізуючий гормон — приймає участь в овуляції та утворення жовтого тіла. Пролактин (молочний гормон) впливає на секрецію молока у період лактації. Пролактин відноситься до гормонів антагоністів (суперників) ФСГ і ЛГ, тобто підвищення концентрації пролактину в організмі жінки викликає порушення роботи яєчників, що може привести до безпліддя («Гиперпролактинемия»).

Крім цього, роботу статевої системи жінки регулюють гормони, що виділяються іншими ендокринними залозами: гормони щитовидної залози — Т4 (тироксин), Т3 (трийодтиронін); гормони надниркових залоз — ДЕА і ДЕА-С. Порушення функції даних ендокринних залоз призводить до порушення роботи репродуктивної системи і відповідно до безпліддя («Щитовидна залоза і безпліддя»).

Циклічні зміни в організмі жінки або менструального-оваріальний цикл

В організмі жінки кожен місяць відбувається зміна слизової оболонки матки (менструальний цикл) і зміна в яєчниках (оваріальний цикл). Таким чином, правильно говорити про менструально-оваріальний цикл. Менструально-оваріальний цикл триває від першого дня менструації до першого дня наступної менструації (від 21 до 35 днів).

Оваріальний (яєчниковий) цикл складається з дозрівання фолікула (фолікулогенез), овуляції та утворення жовтого тіла.

Будова та функції жіночої статевої системи фото 3

Під впливом гормону ФСГ на початку менструального циклу починається дозрівання фолікулів в яєчнику — так названна фоллікуліновая фаза менструального циклу. ФСГ впливає на первинні фолікули, що призводить до їх зростання. Зазвичай в зростання вступають кілька первинних фолікулів, але вже ближче до середини циклу один з фолікулів стає “лідером”. У процесі росту фолікула його клітини починають виробляти гормон естрадіол, що викликає потовщення слизової оболонки матки.

В середині менструального циклу, коли фолікул досягає 18-22 мм, гіпофіз виділяє лютеїнізуючий гормон — ЛГ (овуляторний пік), що призводить до овуляції (розрив фолікула і вихід з нього яйцеклітини в черевну порожнину). Потім під впливом знову ж ЛГ утворюється жовте тіло — ендокринна залоза, яка виділяє прогестерон — «гормон вагітності». Під впливом прогестерону змінюється слизова оболонка матки (лютеінова фаза циклу), що готується до вагітності. Таким чином, безпліддя може виникати з-за недостатньої функції жовтого тіла.

Менструальний цикл — це зміни слизової оболонки матки (ендометрія), що відбуваються разом з яєчниковим циклом. У фоллікулінову фазу циклу відбувається потовщення ендометрія (під впливом гормону естрадіолу). Після овуляції гормон жовтого тіла (прогестерон) викликає в клітинах ендометрія накопичення великої кількості поживних речовин для ембріона — лютеінова фаза циклу.

При відсутності запліднення виникає відторгнення слизової оболонки матки – менструація. Разом з менструацією відбувається дозрівання первинних фолікулів — новий менструальний цикл.

Будова та функції жіночої статевої системи фото 4

Зміни в інших органах і системах

Разом зі змінами в статевих органах в результаті дії гормонів відбуваються також циклічні зміни у всьому організмі жінки.

Особливо це можна помітити в другій фазі менструального циклу, коли організм готується до можливої ​​вагітності. Прогестерон викликає затримку рідини та солей в організмі, підвищується апетит. Наслідками цього процесу є збільшення ваги, набухання молочних залоз, здуття кишечника. Крім того, через невеликий набряк тканини головного мозку можливий головний біль, інертність мислення, сонливість або безсоння. Іноді відбуваються коливання настрою — плаксивість, дратівливість, стомлюваність, млявість і апатія. При настанні менструації такі зміни в організмі жінки зникають.

Відхилення в роботі жіночої статевої системи

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Якщо ви помітили відхилення в роботі жіночої статевої системи, наприклад, відсутність менструації або підозрілі виділення, то варто звернутися до лікаря. До того ж, для профілактики рекомендується проходити обстеження у гінеколога мінімум раз на рік.

У клініці професора Феськова О.М. працюють професіонали в сфері гінекології, репродуктології, урології, генетики та інші. З усіма лікарями можна познайомитися на сторінці «Розклад лікарів». Звернувшись в клініку з проблемою, ви отримаєте її всебічний аналіз і вийдете з покроковим планом лікування. Бережіть своє здоров’я!

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


      Замовити дзвінок