Андрогени і їх роль в організмі

Зміст

Андрогени – збірна назва групи гормонів, що виділяються статевими залозами в організмі людини. Їх концентрація варіюється протягом усього життя, причому, в житті жінки відрізняється від норми рівень чоловічих гормонів здатний викликати серйозні статеві дисфункції.

Що таке андрогени?

Андрогенами називають чоловічі статеві гормони, що відповідають за формування чоловічих якостей організму. У цю групу входять шість видів гормонів, найвідоміший з яких – тестостерон. Виробляються андрогени надниркових залоз і статевими залозами, а рівень їх викиду в кров регулюється роботою гіпофіза.

Андрогени є і в організмі жінок. Зазвичай їх рівень настільки малий, що ці гормони не здатні істотно впливати на здоров’я і репродуктивну функцію жінки. Збої відбуваються при адреногенитальном синдромі, коли у жінки утворюється занадто мало ферменту, здатного перетворювати андрогени в глюкокортикоїди. Така патологія закладена на генетичному рівні. В цьому випадку андрогени починають впливати на тканини і органи, викликаючи, наприклад, гірсутизм. Призводять до підвищення рівня андрогенів також синдром полікістозних яєчників, патологія гіпофіза.

Роль андрогенів в організмі

Функції андрогенів в організмі людини, в першу чергу, пов’язані з впливом на статеву систему, але, крім цього, андрогени виконують і інші важливі ролі:

 • беруть участь в анаболічних процесах, регулюючи синтез білків;
 • підвищують здатність організму до перетворення глюкози;
 • зменшують обсяг підшкірного жиру, але можуть сприяти його відкладенню за чоловічим типом;
 • зменшують рівень холестерину і жирів;
 • протистоять розвитку атеросклеротичних уражень судин;
 • відповідають за статевий потяг до протилежної статі;
 • як у чоловіків, так і у жінок, андрогени відповідають за появу вторинних статевих ознак за чоловічим типом – зміна тембру голосу, якісна зміна волосся, підвищення потовиділення, збільшення статевих органів, формування кісткового скелета і т.д.

 

Вплив андрогенів на безпліддя

У жінок неможливість завагітніти може бути наслідком збільшення рівня андрогенів. Такий стан носить назву гіперандрогенія. При гіперандрогенії у жінок відбуваються нетипові для їх організму перетворення:

 • відсутність овуляції;
 • нерегулярність менструацій;
 • періоди затяжний аменореї;
 • поява гірсутизму;
 • огрубіння голосу;
 • формування жирових відкладень за чоловічим типом;
 • зміна форми обличчя, скелета.

Через проблеми з овуляцією і нерегулярними менструаціями жіноча статева система починає відчувати серйозні проблеми, зокрема, з відтворенням потомства. Навіть якщо жінка з підвищеним андрогеном і «потрапила» в овуляцію і зачаття відбулося, то це ще не означає, що ембріон успішно прикріпиться в порожнині матки.

При нерегулярних менструаціях внутрішній шар матки не оновлюється в термін, що не дає прикріпитися ембріону. Вагітність, що наступила при гіперандрогенії часто закінчується викиднем в ранніх термінах.

У чоловіків на безпліддя впливає низький рівень андрогенів, який послаблює сексуальний потяг, впливає на якість статевого акту і активність сперматозоїдів.

Обстеження, що дозволяють з’ясувати рівень андрогенів

Обстеження жінок на андрогени цілком стандартне і проводиться без проблем у всіх сучасних клініках. Біоматеріал для аналізу – венозна кров, яку забирають натщесерце. Перед здачею аналізу можна палити і займатися спортом, приймати гормональні таблетки. Аналіз видає два значення: загальний тестостерон, пов’язаний з білком (норма – 0,26-1,3) і вільний (норма – 0,13-3,1).

Для чоловіків репродуктивного віку (від 18 до 50 років) норма тестостерону – 5,5-30 нмоль / л. Залежно від показників аналізу приймається рішення про подальше лікування.

Тактика лікування

І у чоловіків, і у жінок лікування спрямоване на корекцію гормонального фону, а також усунення захворювання (патології наднирників, СПЯ, орхіт, синдром Кальмана), яке сприяло підвищенню або зниженню рівня андрогенів.

З нормалізацією гормонального фону у чоловіків підвищується якість сперми. При успішному лікуванні та нормалізації рівня гормонів жінкам призначаються препарати з естрогенами, які нормалізують роботу жіночих статевих органів. Таким чином, зачаття стає можливим після корекції гормонів і підготовки жіночої статевої системи до виношування плоду.

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


   Замовити дзвінок