Зміст

Будова статевих клітин

Клітини в організмі людини діляться на два типи: соматичні і статеві. З соматичних («soma» – тіло) «створені» всі органи і тканини в організмі.

Статеві клітини – гамети (яйцеклітина + сперматозоїд) здатні об’єднатися і дати початок життя нового організму.

Жіночі статеві клітини розвиваються в яєчниках (Будова і функція жіночої статевої системи). Яйцеклітина складається з оболонки, цитоплазми і ядра. Навколо її оболонки знаходиться шар захисних клітин – «променистий вінець». Генетичний матеріал знаходиться в ядрі яйцеклітини – це набір хромосом.

Сперматозоїд складається з хвостика, головки і шийки. Хвостики забезпечують рухливість сперматозоїда, головка містить ядро ​​з хромосомами.

«Зустріч» сперматозоїда з яйцеклітиною

Приблизно посередині менструального циклу в організмі жінки відбувається овуляція – вихід вже дозрілих яйцеклітин з фолікула в область черевної порожнини (Будова і функція жіночої статевої системи). Потім яйцеклітина виявляється в матковій трубі. Важлива роль тут відводиться виростам маткової труби – фімбрій, що створює струм рідини в напрямку просвіту маткової труби. Активність фімбрій досягає максимуму в середині менструального циклу. Далі в матковій трубі (в яєчниковому відділі) і відбудеться «зустріч» сперматозоїда і яйцеклітини, що приведе до запліднення.

Процес запліднення

Після сім’явиверження сперматозоїди протягом декількох годин рухаються по жіночих статевих шляхах. При русі на сперматозоїди діють різноманітні чинники жіночого організму (клітини імунної системи, слиз і ін.), Що підтримують їх здатність до просування і запліднення. У сперматозоїдах містяться деякі біологічні фактори, що викликають скорочення маткових труб, що сприяє просуванню сперматозоїдів. Для запліднення сперматозоїд повинен пройти через ряд «бар’єрів»: ряд клеткок “променистого вінця” і оболонку яйцеклітини. Важлива роль тут відводиться акросоме – своєрідної «шапочці» на голівці сперматозоїда, яка містить кілька ферментів, що руйнують оболонку яйцеклітини. Для вдалого запліднення однієї яйцеклітини необхідно приблизно 100 – 400 тис. сперматозоїдів. Тому якщо знижена концентрація і / або рухливість сперматозоїдів – шанси на вагітність падають (Причини чоловічого безпліддя).

Так виглядає під мікроскопом яйцеклітина і навколишні її сперматозоїди

Через 12 годин після запліднення відбувається перебудова ядер у статевих клітин. Ядра чоловічої і жіночої клітин зближуються і об’єднують генетичний матеріал з утворенням зиготи (одноклітинний ембріон).

Так виглядає під мікроскопом зигота – одноклітинний ембріон. Стрілками показані пронуклеуси – ядерця жіночої і чоловічої статевих клітин, що містять генетичний матеріал батьків.

Попадання ембріона в порожнину матки

Після запліднення ембріон рухається по матковій трубі і потрапляє в порожнину матки. Руху ембріона сприяють деякі чинники: за допомогою зміни тиску в матковій трубі вона сприяє руху ембріона; коливальні рухи ворсинок, що містяться в слизовій оболонці маткової труби сприяють просуванню ембріона в порожнину матки. Таким чином зміна будови і / або функцій фімбрій і ворсинчастий клітин маткової труби може викликати безпліддя (Спайковий процес). В ході руху ембріона по матковій трубі відбувається поділ ембріона, в результаті якого утворюється багатоклітинний ембріон (морула). Саме на стадії морули відбувається потрапляння ембріона в порожнину матки, де він досягає останньої стадії свого розвитку – бластоцисти. Саме на цій стадії відбувається впровадження ембріона в слизову оболонку матки. Для цього повинен відбутися хетчинг – розрив оболонки ембріона, після чого ембріон з’єднується з ендометрієм. Після всього цього ембріон продовжує свій розвиток в слизовій оболонці матки.

Так виглядає процес хетчингу
В процесі прикріплення ембріона беруть участь сам ембріон і слизова оболонка матки. Порушення з боку ембріона або з боку ендометрія можуть привести до відсутності вагітності.

Необхідні умови для успішного зачаття

  • Дозрілий фолікул в яєчнику, сформована і здатна до запліднення яйцеклітина, овуляція, хороша функція жовтого тіла.
  • Наявність достатньої кількості рухливих сперматозоїдів, здатних до проникнення в маткові труби і запліднення яйцеклітини.
  • Середа маткових труб, яка забезпечує активний рух сперматозоїдів.
  • Проникнення яйцеклітини в маткову трубу, її «зустріч» із сперматозоїдами і умови, що сприяють злиттю статевих клітин.
  • Проходження ембріона по матковій трубі, попадання в матку.
  • Слизова оболонки матки, здатна «взяти» ембріон.

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


      Замовити дзвінок