Зміст

У наш час жінки все частіше відкладають народження дитини на більш пізні роки життя, посилаючись на необхідність побудувати кар’єру і створити необхідні житлові умови. Але, на жаль, старіння організму неможливо повернути назад.

Зовні 40-річна жінка може виглядати на 20 років за рахунок застосування косметичних засобів, але ось репродуктолога не обдурять. З роками помітно знижується кількість і якість продукованих яйцеклітин. І це можна легко визначити за результатами аналізів.

Шанси на природне зачаття і виношування здорової дитини з роками зменшуються. Однак, якщо вдатися до допоміжних репродуктивних технологій, то щастя материнства стає можливим практично в будь-якому віці.

У цій статті читайте про те, як вимірюють здатність до дітородіння (фертильність) у жінок, до якого віку можна проводити ЕКЗ і як підвищити шанси на успіх за допомогою заморозки яйцеклітин.

Фертильність жіночого організму

Фертильність — це здатність до народження дітей.

Жіноча фертильність складається з трьох складових:

 • Здатність до зачаття
  Залежить від запасу яйцеклітин в яєчниках і їх здатності до дозрівання.
  Спочатку в організмі дівчинки закладається кілька мільйонів яйцеклітин, проте їх кількість зменшується в міру дорослішання. До моменту початку місячних їх залишається близько 400 тисяч. Потім щомісяця в яєчниках дозріває кілька десятків статевих клітин (ооцитів), з них всього 1-2 виходять з яєчника, інші піддаються зворотному розвитку. Тому запаси яйцеклітин з кожним роком стрімко знижуються.
 • Здатність до виношування
  Визначається рівнем гормонів в жіночому організмі і загальним станом здоров’я.
 • Здатність до народження дитини
  Залежить від анатомічної будови внутрішніх статевих органів, гормонального фону, що відповідає за родову діяльність, і стану здоров’я (відсутність важких захворювань, при яких пологи протипоказані).

Як визначається фертильність?

Здатність до самостійного зачаття, виношування і народження дитини визначається за допомогою аналізів на гормони і УЗД.

Оваріальний резерв оцінюють за рівнем антімюллерова гормону. У нормі в репродуктивному віці його кількість в крові становить 2-7 нг / мл. Значення нижче 1 нг / мл говорить про те, що оваріальний резерв знижений.

Для оцінки кількості фолікулів, в яких дозрівають яйцеклітини, проводять ультразвукову діагностику. Це дозволяє лікарям прогнозувати ефективність стимуляції суперовуляції або запліднення в природному циклі (без додаткового гормонального впливу).

Чому з віком важче завагітніти

Як вже було сказано вище, з роками запас яйцеклітин знижується. За результатами останніх досліджень, до 30-річного віку в жіночому організмі залишається всього 12% від початкового запасу яйцеклітин, а до 40 років і того менше — лише 3%. Ці показники індивідуальні для кожного організму, але в цілому динаміка однакова.

Ще одна з причин складності зачаття — погіршення якості залишилися статевих клітин. У вікових мам в процесі формування ембріона часто трапляються хромосомні збої, які стають причиною відторгнення зародка організмом.

Напрацювання нашої клініки в області репродуктивних технологій спрямовані якраз на те, щоб отримати максимально якісні яйцеклітини у жінки будь-якого віку.

До якого віку можна робити ЕКЗ

Сучасні репродуктивні технології дозволяють домогтися вагітності зі своїми яйцеклітинами у жінок у віці до 50, а з донорськими ооцитами — і до 60 років.

Однак чим молодший організм, тим вище шанси на успішне запліднення і імплантацію ембріона вже з першої спроби. Для жінок у віці до 35 років цей показник дорівнює приблизно 40%, у пацієнток на 5 років старше він падає до 30%, а у тих, кому за 40, шанси завагітніти з першої спроби ЕКЗ складають близько 10%.

Такі цифри говорять про те, що затягувати з спробами завагітніти не варто, але і впадати у відчай не потрібно ні в якому віці. В історії нашої клініки був випадок, коли жінка у віці 55 років завагітніла після першого ЕКЗ зі своїми ооцитами і народила сама природним чином.

Ефективність проведення допоміжних репродуктивних технологій залежить не тільки від овариального резерву пацієнтки, але і від багатьох інших фізіологічних факторів, які вивчаються лікарями в процесі діагностики.

Наприклад, деяким жінкам протипоказана гормональна стимуляція в протоколі ЕКЗ. Для таких пацієнток у нас передбачена програма з пункцією яйцеклітин в природному циклі. У деяких випадках вона вимагає накопичення біоматеріалу протягом декількох місяців, зате вплив на організм мінімально.

Крім того, існують ще деякі особливості проведення ЕКЗ у жінок в пізньому репродуктивному віці:

 • Найчастіше лікарі рекомендують таким пацієнткам Передімплантаційна генетична діагностика, оскільки з віком підвищується ризик хромосомних аномалій.
 • Показано більш ретельне медичне обстеження пацієнтки на предмет виявлення захворювань, при яких вагітність протипоказана або може привести до серйозних проблем зі здоров’ям.
 • У разі коли дружину пацієнтки більше 40 років, запліднення найчастіше проводять методом ІКСІ – шляхом введення сперматозоїда за допомогою спеціальної голки безпосередньо в яйцеклітину. Такий підхід вибирають з-за зниження якості сперми з віком і необхідності підвищення шансів на запліднення.

 

На окрему увагу заслуговує тема використання донорських ооцитів. Запозичення яйцеклітин зазвичай рекомендують пацієнткам старше 45 років. Іноді така необхідність виникає і для жінок у віці 35-45 років, якщо у них виснажений оваріальний резерв.

Процедура ЕКЗ з донорськими яйцеклітинами має цілий ряд переваг:

 • підвищується ймовірність успішної вагітності з одного протоколу ЕКЗ;
 • значно знижується ризик генетичних відхилень у дитини, адже для процедур використовується тільки
 • перевірений і підготовлений донорський біоматеріал;
 • гормональна стимуляція суперовуляції проводиться у донора, що знижує навантаження на організм майбутньої мами.

 

В цілому, можливості використання тієї чи іншої репродуктивної технології обговорюються індивідуально з кожною конкретною сімейною парою.

Заморожування яйцеклітин

Це один із способів відкласти активне планування вагітності на більш пізній вік.

Кріоконсервацію використовують для того, щоб мати можливість і після 50 років використовувати свій біоматеріал для народження дитини, не вдаючись до донорським програмам.

Крім того, заморозка яйцеклітин рекомендована в таких випадках:

 • при виявленні захворювань, які можуть привести до безпліддя: ендометріоз, полікістоз яєчників і т. п .;
 • при виявленні онкозахворювань і необхідності проведення променевої або хіміотерапії, які можуть негативно вплинути на репродуктивну функцію;
 • при надходженні на роботу з шкідливими умовами праці (вплив хімікатів, радиоизлучений, вібрацій і т. п.).

 

Генетичний матеріал в заморожених яйцеклітинах не береться змін і мутацій. Чого не можна сказати про хромосомних наборах, що зберігаються в природних умовах в жіночому організмі. Тому заморозка ооцитів допомагає уникнути генетичних відхилень у майбутньої дитини.

Кріоконсервовані яйцеклітини можна розморозити в будь-який момент і використовувати в програмах ЕКЗ. Це дасть можливість жінці самій вибирати, в якому віці народжувати, не прив’язуючись до оваріальна резерву свого організму.

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


   Замовити дзвінок