Головна Блог Головний біль під час вагітності: що робити?

Головний біль під час вагітності: що робити?

20.10.2023 / Просмотров: 11

Поділитися з друзями:

Під час вагітності жінка може перебувати не тільки в приємному очікуванні народження малюка, а й може відчувати різні форми нездужання. Головний біль у вагітних часто головна причина поганого самопочуття, при цьому спостерігається ускладнення серед вагітних жінок з кожним роком все більше зростає. Вважається, що захворювання може виявлятися як мігрень при вагітності або головний біль напруги. Розрізняються між собою ці різновиди хвороби характером проявів.

Мігренеподібний головний біль

Мігрень відрізняється вираженим пульсуючим болем у скронях, області чола або очах з одного боку голови. Періодично повторюється. Часто буває настільки інтенсивним, що жінка не може виконувати навіть легку роботу. При цьому підвищується чутливість до різких звуків, зовнішнього шуму, світла. Іноді хворобливий стан супроводжується нудотою, іноді блювотою.
У 20% випадків мігрень у вагітних уперше з’являється у 1 триместрі. Якщо перед вагітністю спостерігалася передменструальна мігрень, тоді під час виношування дитини дискомфортні відчуття часто припиняються.

Головний біль напруження

Головний біль при вагітності на ранніх термінах часто характеризуються болем напруги. При цьому біль відчувається як тиск, стиск, у вигляді каски, що охоплює голову, або обруча. Виникає ближче до вечора і може бути пов’язана з факторами, що провокують: стрес, втома. Оскільки головний біль напруги частіше виникає в першому триместрі, вона менш небезпечна ніж болючі відчуття, що визначаються в кінці вагітності.

Чому болить голова під час вагітності?

Існують фактори, які сприяють появі головного болю у делікатний період. Насамперед — це гормональні зміни. Саме на їх тлі майбутня мама може вперше відчути головний біль, частіше в 1 або 2 триместрі. Додатково виділяють наступні фактори впливу:

 • Знижений артеріальний тиск (гіпотонія) – обумовлений підвищеною кількістю прогестерону, який розслаблює м’язи всіх органів і тканин, включаючи судинну стінку. В результаті судини розширюються, тиск знижується і через нестачу кисню в головному мозку можуть виникати головні болі.
 • Підвищений артеріальний тиск (гіпертонія) – у цій ситуації кровонаповнення навпаки посилюється. На судини голови, в основному в лобовій частині, виявляється надмірний тиск, через що виникають дискомфортні відчуття саме в лобовій частині.
 • Неправильне харчування — деякі продукти можуть містити сполуки, які сприяють спазму судин, через що виникає біль голови. Насамперед це стосується шоколаду, горіхів, консервів і маринадів, кофеїновмісних напоїв, ковбасних виробів.
 • Стреси та фізична перенапруга – при цих станах також змінюється артеріальний тиск, що веде до порушення кровообігу в головному мозку та появи болю голови.
 • Загострення хронічних або поява нових захворювань — це насамперед стосується менінгіту, синуситу, енцефаліту, загострення остеохондрозу або нейроциркуляторної дистонії.

Якщо необхідно швидко отримати відповідь на запитання, чому болить голова під час вагітності, тоді оптимальне рішення – вибір програми ведення вагітності, згідно з якою при постановці на облік складається докладний план ведення вагітності, пройти всі необхідні обстеження та отримати професійну медичну допомогу. Для цього достатньо записатися на прийом до лікаря та отримати первинну консультацію з покроковою інструкцією щодо кожного триместру вагітності.

Що можна від головного болю вагітним?

Якщо болить голова у вагітної, слід звернутися до лікаря. За його згодою приймаються препарати, які допомагають усунути головний біль при вагітності та не мають ризиків для плоду:

 • Парацетамол;
 • Кофеїн;
 • Прохлорперазин.

Ліки від головного болю з мінімальними ризиками для плоду:

 • Дигідроерготамін;
 • Аспірин;
 • Ібупрофен.

Останні два препарати протипоказані, якщо настав 3 триместр. Також зазначені ліки повинні прийматись епізодично. Вагітна з хронічним головним болем підлягає більш ретельному обстеженню та лікуванню.
Не визначено ризиків щодо плоду у таких ліків, як Ерготамін, Напроксен, Кодеїн, Петидин. Оскільки будь-які головні болі при вагітності є особливим випадком, розглядається кожен з них лікарями в індивідуальному порядку, після чого призначається необхідна терапія.
Додатково від головного болю при вагітності може допомогти:

 • Підтримка в приміщенні комфортного мікроклімату, зокрема, повинен бути відсутній тютюновий дим, надмірно сухе або перезволожене повітря.
 • Складання оптимального режиму відпочинку та фізичної активності, оскільки за надмірного денного сні можливе виникнення синдрому «головного болю вихідного дня».
 • Прийняття до уваги погодних умов, особливо величини атмосферного тиску, у деяких випадках за його підвищення також змінюються суб’єктивні відчуття.
 • Виняток фізичних подразників у вигляді яскравого світла, безперервного сильного шуму, різких запахів.
 • Контроль над вагою тіла та кількістю рідини в організмі.

Іноді достатньо налагодити регулярні прогулянки на свіжому повітрі або відмовитися від шкідливих навичок, щоб помітно покращити самопочуття.

Головний біль під час вагітності: коли потрібно звернутися до лікаря?

При виникненні головного болю на ранніх термінах спостерігається їхній самостійний дозвіл приблизно до 16 – 18 тижнів вагітності. Подібне трапляється через завершення перебудови організму та його адаптацію до нових умов існування. Але в патологічних випадках головний біль не проходить, а навпаки триває у 2 та 3 триместрах. Тоді цей симптом може вказувати на пізній токсикоз, відомий як гестоз.
Проведена профілактика гестозу або проходження спеціального лікування дозволяє запобігти в майбутньому серйозним ускладненням вагітності. Тому важливо звернутися за медичною допомогою щодо наступних симптомів:

 • Часті головні болі або їх посилення.
 • Стан не покращується після прийому ліків або ставати гіршим.
 • Крім головного болю визначається погіршення зору, слуху чи інших почуттів сприйняття.
 • Підвищився чи знизився артеріальний тиск.

Важливо розуміти, що головний біль не можна терпіти, оскільки це загрожує розвитком інших більш серйозних патологій. Сучасні методи терапії дозволяють позбавитися дискомфорту досить швидко і з мінімальними ризиками для матері та дитини. Головне – вчасно звернутися до спеціалістів для отримання кваліфікованої медичної допомоги.

Задать вопрос по теме
  Схожі статті

  20 Жовтня 2023 Коротка шийка матки: що робити не можна?

  Шийка матки – це частина матки, анатомічно є переходом від піхви до тіла матки. Основні функції шийки пов’язані із зачаттям, […]

  20 Жовтня 2023 Лейкоцити в сечі при вагітності: чи це небезпечно?

  Лейкоцити відносяться до імунних клітин організму, які захищають тканини від різних інфекційних агентів – вірусів, бактерій, грибків, також борються з […]

  16 Жовтня 2023 Виділення під час вагітності: коли варто звернутися до лікаря?

  Вагітність, яка нормально протікає вважається фізіологічним станом, який у своєму розвитку пов’язаний з багатьма змінами. Деякі з них стосуються виділення […]

  16 Жовтня 2023 Коротка шийка матки при вагітності: причини та лікування

  Шийка матки є м’язовим органом, який з’єднує піхву з тілом матки. Усередині шийки матки проходить цервікальний канал, який зовнішнім зівом […]

  29 Вересня 2023 Біль у попереку при вагітності: що важливо знати?

  Більшість майбутніх мам скаржаться на те, що тягне поперек при вагітності. Подібні ознаки відзначаються на різних термінах гестації, але як […]

  07 Липня 2023 Знижений оваріальний резерв: діагностика та лікування

  Репродуктивна медицина за останні десятиліття значно збагатилася діагностичними методами, що дозволяють виявити причину безпліддя. Для оцінки жіночого здоров’я активно використовуються […]

  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок