Головна Блог Коротка шийка матки: що робити не можна?

Коротка шийка матки: що робити не можна?

20.10.2023 / Переглядів : 107

Поділитися з друзями:

Шийка матки – це частина матки, анатомічно є переходом від піхви до тіла матки. Основні функції шийки пов’язані із зачаттям, вагітністю та пологами, додатково шийка забезпечує захист внутрішніх статевих органів від інфекції.

Усередині шийки проходить цервікальний канал, який має два зіви, внутрішній та зовнішній. Внутрішній зів відкривається в порожнину матки, зовнішній – у піхву. У нормі довжина шийки становить 40-45мм. Іноді ми чуємо від гінекологів термін “коротка шийка матки” – це скільки? Укорочення вважається критичним, якщо довжина шийки при вимірі не перевищує 30 мм, це важливо діагностувати на 20 тижні розвитку плода.

Основні відомості про скорочення шийки матки:

 • Визначається у кожної десятої жінки у положенні.
 • Діагностується переважно наприкінці першого триместру або на початку другого триместру.
 • Хірургічне лікування потрібне, якщо наприкінці другого триместру довжина органу становить 20 мм і менше.
 • Коротка шийка матки при вагітності – головна причина розвитку істміко-цервікальної недостатності (ІЦН).

Не всі розуміють, чим загрожує коротка шийка матки. Також не всі знають, які ознаки вказують на коротку шийку матки, що не можна робити за цієї патології. Тому варто ознайомитись із корисною інформацією детально.

Причини розвитку короткої шийки матки

Дітородні органи дуже чутливі до гормональних змін, механічної дії, місцевих патологічних процесів, які можуть протікати в тканинах. Відповідно основні відповіді питання, чому коротшає шийка матки, укладено в следующем:

 • Анатомічні порушення, пов’язані з механічними ушкодженнями. ІЦН часто діагностується у повторнонародних, після хірургічних маніпуляцій (аборту, викидня), при вроджених вадах розвитку.
 • Підвищена вироблення андрогенів чи релаксину. Гормональні зміни можуть бути пов’язані з пологами, що наближаються, а також порушенням роботи яєчників або плаценти.
 • Посилений тиск на істміко-цервікальну ділянку. Виникає при багатоводді, багатоплідній вагітності, а також розвитку патології сприяє посилене зростання плода.

Шийка матки коротка неблагополучна тим, що цервікальний канал під час виношування дитини не здатний повноцінно утримувати плід у порожнині матки. Зокрема, спостерігається неповне розкриття внутрішнього, а потім зовнішнього зіва. В результаті розвивається характерна клініка наростаючої ІЦН, зростає ризик викидня або передчасного розродження.

Доношена вагітність на тлі короткої шийки також несе в собі небезпеку. У таких випадках пологи часто проходять стрімко, можуть виникати розриви піхви, підвищується ризик інтранатальних ушкоджень дитини.

Прояви та діагностика істміко-цервікальної недостатності

Симптоми патології визначаються тільки у жінок у положенні, найчастіше починаючи з другого триместру. Спочатку жінка може почуватися добре, але з наростанням ІЦН з’являються такі ознаки:

 • Потяг внизу живота.
 • Загальна слабкість та нездужання.
 • Виділення водянисті, кров’янисті або з прожилками крові.
 • Підвищення температури, якщо поширилася висхідним шляхом генітальна інфекція.

Ці ознаки можуть зустрічатися при різних патологіях, тому після гінекологічного огляду лікар призначає лабораторні аналізи та додаткову діагностику. Насамперед – УЗД шийки матки через трансвагінальний доступ. Подібне обстеження називається цервікометрією і його рекомендують усім жінкам у положенні, у яких термін наблизився до 18 – 22 тижнів.

Коротка шийка матки: що робити не можна?

Важливо знати, що можна, а що не можна робити при укороченні шийки матки, зокрема потрібно дотримуватись наступних рекомендацій:

 • Обмежити фізичну активність та не піднімати тяжкості.
 • Дотримуватись статевого спокою, щоб знизити тиск на істміко-цервікальну ділянку.
 • Менше переживати та більше займатися спокійними справами.
 • Контролювати свій стан та не пропускати планові огляди у гінеколога.
 • Повноцінно харчуватися та своєчасно спорожняти кишечник, оскільки при хронічній запорі може підвищуватися матковий тонус.

За потреби лікар може порекомендувати носити бандаж або використовувати песарій (акушерське кільце), які дозволяють зменшити навантаження на шийку матки.


Часто вагітних із ризиками по ІЦН цікавить чи можна сидіти при короткій шийці матки? У такому випадку лікарі радять довго не перебувати в сидячому положенні або навпочіпки. Більше інформації про те, що не можна робити при короткій шийці матки можна отримати у гінеколога, що спостерігає, оскільки кожній жінці необхідний індивідуальний підхід.

Лікування та профілактика короткої шийки матки у клініці Феськова О. М.

Враховуючи вираженість недостатності, може використовуватися медикаментозна терапія або хірургічне втручання. З препаратів частіше призначають токолітики та спазмолітики, також можуть бути задіяні ліки, які нормалізують гормональну секрецію. Записатися на прийом можна у нашій клініці. Залишайтеся здоровими та вчасно звертайтеся до фахівців!

Задати питання на тему
  Схожі статті

  13 Травня 2024 Що таке естрогени?

  В організмі людини налічується 50 гормонів, які відповідають за біологічні процеси. Естрогени відносяться до категорії стероїдних гормонів і відіграють ключову […]

  09 Травня 2024 Ознаки вагітності

  З моменту зачаття в жіночому організмі відбуваються значні зміни. Перші ознаки вагітності жінка відчуває на 20 день розвитку ембріона, який […]

  29 Квітня 2024 Гімнастика Кегеля для зміцнення м’язів тазового дна

  Арнольд Кегель широко відомий серед гінекологів своїм винаходом – перинеометром, який дозволяє вимірювати силу м’язів тазового дна. Однак більшість людей […]

  25 Квітня 2024 Чек-ап організму

  Термін «check-up» став синонімом турботи про власне здоров’я. Саме поняття походить від англійського «check-up», що означає комплексне обстеження організму. При […]

  18 Квітня 2024 Чому не йдуть місячні?

  Регулярність місячних – важливий показник здоров’я загалом, не тільки жіночої репродуктивної системи. Затримки нерідко вказують на глобальні зміни в організмі […]

  04 Квітня 2024 Печія при вагітності

  Чи є печія ознакою вагітності? Вагітність – це завжди унікальний процес, під час якого з тілом і організмом дівчини відбуваються […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок