Головна Блог Полікістоз яєчників: як лікувати?

Полікістоз яєчників: як лікувати?

07.12.2023 / Переглядів : 40

Поділитися з друзями:

Полікістоз яєчників, відомий як синдром полікістозних яєчників або СПКЯ, має ще один синонім – синдром Штейна-Левенталя. Патологія є гінекологічним захворюванням, при якому утворюються фолікулярні кісти в яєчниках. Основна причина – порушення гормонального балансу. Досить поширений розлад, що зустрічається як серед дівчат підлітків, так і жінок репродуктивного віку та в період менопаузи.

Може характеризуватись нерегулярним менструальним циклом, порушенням овуляції, болями внизу живота. Часто спостерігається виникнення гірсутизму, голос стає грубішим, підвищується вага тіла та робота сальних залоз. Все це створює проблеми із зачаттям та особистим життям, в результаті у жінок із СПКЯ часто спостерігається апатія та депресія.

Полікістоз яєчників: чим небезпечний?

Розвиток захворювання може відбуватися на тлі метаболічних порушень, тому без відповідного лікування СПКЯ можуть виникати інші ендокринні розлади та пов’язані з ними ускладнення. Зокрема, підвищується ризик появи:

 • цукрового діабету;
 • ожиріння;
 • гіпертонічної хвороби;
 • інфаркту міокарда;
 • інсульту;
 • атеросклерозу;
 • захворювань ендометрію (гіперплазії або раку);
 • тромбоемболій;
 • раку молочної залози;
 • ускладнень під час вагітності (прееклампсії, недоношеності плода, слабкості пологової діяльності).

Вказаний список далеко не повний. За наявності спадкової схильності до будь-якого патологічного процесу на тлі СПКЯ цей ризик у кілька разів зростає. У разі встановлення діагнозу полікістозу яєчників пацієнток хвилює чи можна вилікувати СПКЯ? На сьогодні відповідь на це питання позитивна, оскільки в арсеналі лікаря є різні медикаменти та методи впливу. Головне — раніше розпочати терапію, оскільки тоді краще і швидше виходить завагітніти та нормалізувати своє життя.

Polikistoz yaichnikov kak lechit' -2
Як лікується полікістоз яєчників медикаментами?

Ефективність лікування залежить від якості обстеження, тому перед початком терапії обов’язково проводиться комплексна діагностика: лабораторні аналізи (біохімічні показники, гормони, глюкоза, ліпідний профіль), інструментальні дослідження (УЗД, фолікулометрія, діагностична лапароскопія).
Головні цілі консервативного лікування:

 • Нормалізувати рівень гормонів та менструальний цикл.
 • Відновити обмінні процеси, особливо ліпідний та вуглеводний.
 • Відновити репродуктивну функцію шляхом стимуляції овуляції.
 • Запобігти розвитку хронічних захворювань.

Останні рекомендації Міжнародного союзу ендокринологів та ESHRE, що стосуються терапії СПКЯ, ґрунтуються на зниженні резистентності до інсуліну та оптимізації маси тіла. Є докази прямої залежності між зниженням ваги та покращенням клініки. Також важливе значення має продумане фізичне навантаження та збалансований раціон.

Для нормалізації менструального циклу ендокринолог зазвичай призначає:

 • Протизаплідні засоби дозволяють знизити рівень андрогенів, нормалізувати синтез жіночих статевих гормонів (естрогенів і прогестерону), не допустити розвитку аномальної маткової кровотечі. Можуть використовуватися у вигляді пігулок, пластиру або вагінального кільця.
 • Препарати для відновлення овуляції – сюди належать антиестрогенні засоби, стимулятори роботи яєчників, протидіабетичні препарати. У комплексі таке лікування дозволяє відновити овуляцію.

Лікування проводиться курсами, зазвичай пацієнтів цікавить, як довго лікується полікістоз яєчників? Все залежить від тяжкості процесу, хронічних захворювань. В основному не менше трьох місяців, а найчастіше півроку і довше.

Додатково можуть використовуватися методи усунення надмірного оволосіння. У такому разі допомагають засоби, що знижують вироблення андрогенів, уповільнюють зростання волосся або процедури, спрямовані на руйнування волосяних фолікулів у зонах з небажаною рослинністю.

Polikistoz yaichnikov kak lechit'-3

Як вилікувати полікістоз яєчників оперативним шляхом?

За відсутності результатів від консервативної терапії вдаються до хірургічного втручання. Також операція рекомендується тим жінкам, у яких, крім СПКЯ, визначається трубна непрохідність.

Найчастіше використовують малоінвазивні методи, після яких можна досить швидко відновитись.

 • Лапароскопічний дрилінг – створюють отвори до 2 мм у щільній оболонці яєчників, у результаті нормалізуються менструації та овуляції.
 • Каутеризація – кісти проколюють, а потім припікають для повного руйнування патологічної тканини.
 • Клиноподібне висічення – кісту видаляють у межах здорових тканин у вигляді клина, що дозволяє зберегти орган для подальшого функціонування.

Після операції необхідно не менше 2 тижнів дотримуватись статевого спокою, не допускати фізичного перенапруги, правильно харчуватися та уникати шкідливих звичок. За виконання лікарських рекомендацій ризики розвитку ускладнень мінімальні.

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

Як лікувати за допомогою дієти?

Збалансоване харчування та низькоглікемічні продукти – основа дієти при СПКЯ. Важливо дотримуватися принципів частого та дробового харчування:

 • щільний сніданок за годину після сну;
 • перекус із фруктів, насіння або горіхів;
 • ситний обід із двох страв з урахуванням калорійності;
 • вечеря із знежирених продуктів;
 • вечірнє перекушування за годину до сну.

Важливо не переборщити з низькими калоріями і не перейти в іншу межу голодування.

Незважаючи на порушення обмінних процесів при СПКЯ необхідно повноцінно харчуватися, тому краще правильно скласти свій раціон із таких складових:

 • Молочні знежирені продукти на кшталт сиру, сиру, кефіру.
 • Фрукти та овочі з помірною кількістю клітковини.
 • Нежирне м’ясо із кролика, індички, телятини.
 • Нежирна риба у вигляді хеку, тріски, судака.
 • Насіння та горіхи у вигляді льону, мигдалю.

Важливо відмовитись від їжі швидкого харчування, ковбасних виробів, твердих жирів, шоколаду. Також при полікістозі яєчників шкідливу дію мають газовані напої, свіжа випічка та вироби з рафінованими вуглеводами.

Polikistoz yaichnikov kak lechit' - 4
Полікістоз яєчників та вагітність

Багато жінок замислюються, як вилікувати полікістоз яєчників та завагітніти. У деяких випадках після пройденої терапії дійсно вдається покращити свою фертильність настільки, що відбувається природне зачаття і народжується здорове міцне маля. Але буває проводитися тривале лікування із застосуванням різних препаратів чи навіть хірургічне втручання, після чого зачаття не настає. У таких випадках застосовують репродуктивні технології, які часто є останньою надією на здобуття материнського щастя.

У нашій клініці використовують різні методи терапії полікістозу яєчника, що підбираються з урахуванням індивідуальних особливостей кожної жінки. Грамотний медперсонал надасть необхідну підтримку на етапі підготовки до операції, а найкращі хірурги виконають втручання на найвищому професійному рівні. Не варто зволікати з візитом до досвідченого гінеколога чи ендокринолога, тоді вдасться підтримати своє здоров’я та попередити розвиток ускладнень.

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

Задати питання на тему
  Схожі статті

  13 Травня 2024 Що таке естрогени?

  В організмі людини налічується 50 гормонів, які відповідають за біологічні процеси. Естрогени відносяться до категорії стероїдних гормонів і відіграють ключову […]

  29 Квітня 2024 Гімнастика Кегеля для зміцнення м’язів тазового дна

  Арнольд Кегель широко відомий серед гінекологів своїм винаходом – перинеометром, який дозволяє вимірювати силу м’язів тазового дна. Однак більшість людей […]

  25 Квітня 2024 Чек-ап організму

  Термін «check-up» став синонімом турботи про власне здоров’я. Саме поняття походить від англійського «check-up», що означає комплексне обстеження організму. При […]

  18 Квітня 2024 Чому не йдуть місячні?

  Регулярність місячних – важливий показник здоров’я загалом, не тільки жіночої репродуктивної системи. Затримки нерідко вказують на глобальні зміни в організмі […]

  04 Квітня 2024 Печія при вагітності

  Чи є печія ознакою вагітності? Вагітність – це завжди унікальний процес, під час якого з тілом і організмом дівчини відбуваються […]

  29 Березня 2024 Відмінності других пологів від перших

  Перша вагітність – хвилюючий і новий досвід для майбутньої мами. Під час другої багато хто впевнений, що пологи пройдуть так […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок