Вагітність в житті жінки – дуже відповідальний і хвилюючий етап. З настанням «цікавого» положення, приходить і маса питань: щодо раціону харчування, способу життя і багатьох інших. При вагітності зміни зачіпають весь організм жінки і всі його системи, а керує цими змінами ендокринна система, відповідальна за гормональне здоров’я.

Зміни стосуються і системи кровопостачання, адже новий організм, «оселився» в утробі матері, вимагає своєї порції харчування. Саме тому під час вагітності збільшується навантаження на серце і зростає потреба у виробленні якісної крові, а за це вже відповідальна селезінка. Не дарма вагітну жінку відразу ставлять на облік, адже на всьому протязі вагітності необхідно контролювати важливі показники організму.

Оскільки під час пологів жінка, за середніми оцінками, втрачає до півлітра крові, то на етапі підготовки до пологів важливо знизити ризик високої крововтрати, а це вже залежить від здатності крові згортатися. Одним з показників системи згортання крові є D-димер

На підставі рівня D-димеру крові проводиться оцінка стану системи гемостазу. Якраз про цей показник під час вагітності і піде мова в цій статті.

Умови здачі аналізу на D-димер

Для проведення аналізу крові на рівень D-димера використовується венозна кров. Для підвищення точності результатів забір крові повинен бути проведений при дотриманні наступних умов:

 • протягом доби перед здачею не вживати жирної, смаженої їжі;
 • здавати аналіз на голодний шлунок, тобто не брати їжу за 8 годин до здачі;
 • уникати емоційних і фізичних перенапруг за кілька годин до аналізу;
 • припинити прийом ліків за 2 тижні до здачі, якщо немає можливості припинити, то отримати довідку від лікаря із зазначенням препарату;
 • виключити алкоголь і куріння за півгодини до здачі.

D-димер і вагітність фото 1

Норми рівня D-димеру

Згідно зі статистикою нормальною кількістю продуктів розпаду фібрину, що входить до складу тромбу, вважається показник 500 нг / мл. Таке значення властиве чоловікам і невагітним жінкам. Під час вагітності показання D-димера помітно змінюються, причому – в залежності від триместру. Умовними граничними значеннями D-димеру при вагітності вважаються:

1 триместр: до 750 нг / мл;
2 триместр: до 1000 нг / мл;
3 триместр: до 1500 нг / мл.

Можливі відхилення рівня D-димеру

При перевищенні зазначених меж варто обов’язково знайти причину, адже високі показники D-димеру можуть говорити про проблеми з системою згортання крові, а це може статися при цукровому діабеті, інфекційних захворюваннях, захворюваннях нирок і печінки, а при вагітності можуть стати причиною викидня або передчасних пологів .

У дуже рідкісних випадках у вагітної жінки природного підвищення рівня D-димеру не відбувається і рівень може бути менше норми, тобто менше 500 нг / мл. За великим рахунком, для плода ніяких загроз це не представляє. Однак є реальна загроза для життя жінки, оскільки низький показник вказує на погану згортання крові. Це може привести до сильної крововтрати при пологах, і навіть може закінчитися летальним результатом. При низькому показнику необхідно проконсультуватися з гематологом, а також виявити причину. Серед можливих причин можуть бути:

 • захворювання нирок, в тому числі – онкологія;
 • передозування препаратів, що розріджують кров;
 • спадкове порушення згортання крові;
 • низький рівень гемоглобіну;
 • дефіцит вітамінів групи К.

Методи відновлення рівня D-димеру

При сильному перевищенні нормального для даного триместру рівня D-димеру вагітній жінці рекомендована термінова госпіталізація з проведенням необхідної терапії. Для відновлення рівня D-димеру можуть бути використані:

 • ін’єкції підшкірно нізкомеолекулярних гепаринов (фраксипарин, клексан і ін.) які сприяють розрідженню крові;
 • крапельниці з реополіглюкіном, які надають на тромби розсмоктуючу дію.

При незначному перевищенні нормального значення D-димера лікар може призначити лікування в домашніх умовах, коли вагітної пропонується ввести в раціон харчування продукти, багаті цинком, залізом, приділити час помірним фізичним навантаженням (зарядка для майбутніх мам, піші прогулянки на свіжому повітрі, плавання), пити більше рідини, природним чином розріджуючи кров.

Для нормалізації рівня D-димеру в разі зниженого рівня у вагітної жінки лікарі можуть призначити наступні процедури:

 • ін’єкції вітаміну К;
 • препарати, що покращують згортання крові;
 • переливання донорських тромбоцитів.

Профілактика порушень рівня D-димеру

Неодноразово в статтях, присвячених плануванню сім’ї, вказується на те, що якщо чоловік і жінка серйозно дозріли до того, щоб стати батьками, необхідно подумати про здоров’я майбутньої дитини заздалегідь.

Що тут мається на увазі? А то, що ще на етапі планування зачаття дитини необхідно пройти обстеження обом партнерам, і при виявленні серйозних відхилень від норм, провести лікування. Не виключенням є і перевірка рівня D-димеру, відхилення в рівні якого краще скорегувати до вагітності.

По суті, профілактикою порушень стане здоровий спосіб життя. Тобто – зведення до мінімуму шкідливих факторів, що впливають на організм.

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


   Замовити дзвінок