Головна Блог Лейкоцити в сечі при вагітності: чи це небезпечно?

Лейкоцити в сечі при вагітності: чи це небезпечно?

20.10.2023 / Переглядів : 115

Поділитися з друзями:

Лейкоцити відносяться до імунних клітин організму, які захищають тканини від різних інфекційних агентів – вірусів, бактерій, грибків, також борються з клітинами, що мутували. У крові їх кількість повинна перебувати в межах від 4,2 до 9 – 12 одиниць, у сечі лейкоцити при вагітності в нормі складають не більше 4 – 6 клітин у полі зору. З різних причин може спостерігатись підвищення їх кількості, що в деяких випадках вказує на серйозні порушення.

Підвищені лейкоцити у сечі при вагітності: причини

Лейкоцитурія – це підвищена кількість лейкоцитів в урині, яка найчастіше вказує на запальний процес у сечовивідній системі. Процес буває гострим або хронічним, може стосуватися різних органів та систем – нирок, сечового міхура. Найчастіше збільшення лейкоцитів у сечі при вагітності вказує на:

 • запалення слизової оболонки піхви (кольпіт або вагініт);
 • запалення сечового міхура (цистит);
 • запалення сечоводів (уретрит);
 • запалення, локалізоване у нирках (пієлонефрит), іноді сечокам’яна хвороба супроводжується запальним процесом.

Незначно підвищений показник може спостерігатися у разі порушення правил інтимної гігієни.
Важливо встановити точну причину лейкоцитурії, щоб у разі потреби пройти відповідне лікування. І тому лікар призначає лабораторні дослідження, інструментальну діагностику.

Причини, через які виявляються підвищені лейкоцити в сечі, при вагітності розділені за триместрами:

 • Перший триместр – у цей період відбувається гормональна перебудова, багато органів адаптуються до нового стану. Зокрема сечовий міхур нерідко стає гіпотонічним, через що відбувається затримка сечі. Внаслідок цього підвищується ризик розвитку циститу або уретриту. Також, зростає навантаження на нирки, що призводить до збільшення кількості імунних клітин.
 • Другий – у цей час гормональний фон стабілізується, але збільшується вага та обсяг циркулюючої крові. Додатково імунна система не функціонує на повну силу, щоб не нашкодити дитині, тому будь-яка бактерія чи вірус може запустити запальну реакцію.
 • Третій – підвищені лейкоцити у вагітних у цей період часто вказують на компресію сечоводів збільшеною маткою, підвищене навантаження на нирки. Якщо крім лейкоцитів у сечі визначається білок, тоді акушер-гінеколог, більш детально розуміється на причинах, можливо буде потреба у стаціонарному лікуванні.

У причинах лейкоцитурії необхідно розумітися в індивідуальному порядку, це патологічний процес чи ні. Іноді її наявність розцінюється як варіант норми, але розібратися в причинах та призначити грамотне обстеження та лікування стану може лише досвідчений фахівець. Тому важливо проходити всі рекомендовані обстеження, при необхідності може бути використана спеціальна програма ведення вагітності, згідно з якою проводять комплексну, детальну діагностику, яка дозволить встановити діагноз, призначити лікування та провести динамічне спостереження вагітності.

Лейкоцити у сечі при вагітності: як визначити кількість?

Жінки, які стають на облік вагітності, повинні проходити планові огляди та здавати загальноклінічні аналізи для контролю основних показників, включаючи лейкоцити. Наприклад, сечу необхідно здавати у першому триместрі щомісяця, у другому – кожні 2 тижні, у третьому – раз на 7 днів.

Запідозрити підвищену кількість імунних клітин у сечі жінка може самостійно, якщо:

 • сеча стала дуже темною;
 • змінився колір та запах сечі;
 • рідина мутна чи є осад.

Якщо за аналізом порушено норму лейкоцитів у сечі у вагітних, тоді його перездають. Повторне отримання результатів, що насторожують, часто стає причиною направлення в стаціонар для проведення додаткової діагностики. Зокрема, може бути призначений:

 • аналіз сечі за Зимницьким для оцінки функціональності нирок;
 • аналіз сечі за Нечипоренком для визначення роботи сечовивідної системи;
 • бактеріологічне дослідження сечі для визначення збудника та його сприйнятливості до антибіотиків;
 • ультразвукова діагностика нирок, сечового міхура.

Разом із сечею обов’язково досліджують кров, можуть призначати інші лабораторні аналізи. При цьому важливо дотримуватись правил збору біологічного матеріалу, тоді результати будуть максимально достовірними.

Правила підготовки до здачі аналізу сечі

Загальний аналіз крові – перший аналіз, який призначають, щоб визначити лейкоцити у сечі у вагітних. Для отримання точних даних потрібно підготуватися до дослідження. Насамперед слідує:

 • Заздалегідь підготувати чисту баночку або купити стерильну ємність для збирання урини, якщо має проводитися бактеріологічне дослідження.
 • Сечу збирають після нічного сну, попередньо проводять гігієну зовнішніх статевих органів, що дозволить виключити попадання вагінальних виділень у рідину, що збирається.
 • Для аналізу беруть середню порцію сечі, тобто перший струмок спускають, наступний матеріал збирають у підготовлену ємність.
 • Після збору сечу потрібно доставити до лабораторії протягом години-півтори.

При повторній здачі аналізу потрібно запобігти попаданню в урину вагінальних виділень, які на пізніх термінах стають рідкішими. Для цього після підмивання та просушування зовнішніх статевих органів піхву закривають тампоном.

Небезпека лейкоцитурії під час вагітності

Якщо виключено варіант норми, тоді будь-яка патологія, що викликала таку зміну в загальноклінічному аналізі, може загрожувати здоров’ю матері чи дитини.

 • Запалення, через яке підвищується рівень лейкоцитів, може набути генералізовану форму поширення. Подібне порушення провокує різні ускладнення, зокрема масивну кровотечу та загибель плода.
 • Нефропатії вагітних, у яких найчастіше змінюється кількість лейкоцитів, у занедбаних випадках призводять до гестозу. Порушення можуть стати причиною гіпоксії та асфіксії плода, передчасних пологів.
 • Відсутність лікування циститу, уретриту може призвести до поширення запалення. У запущених випадках виникає перитоніт або гангрена сечовивідного органу.

Будь-яке запалення загрожує тяжкими наслідками. Самолікування в таких випадках може призвести до непередбачуваних результатів. Тому вкрай важливо у разі виникнення найменших підозр чи погіршення стану жінки своєчасно проконсультуватися у фахівця.

Як зменшити лейкоцити у сечі при вагітності?

Потрібно розуміти, що вагітність — не найкращий час для експериментів. Від отриманих результатів залежить як здоров’я жінки, а й дитини, і навіть успішне проходження пологів у майбутньому.

У разі підвищення імунних клітин потрібно в першу чергу дотримуватись лікарських рекомендацій, які можуть стосуватися корекції режиму, дня, харчування, статевої активності. Також може бути використане медикаментозне лікування, особливо у разі виявлення інфекції. В основному застосовуються препарати, які не потрапляють у системний кровотік жінки. Головне – вчасно пройти лікування, і тоді буде і мама, і малюк здорові!

Задати питання на тему
  Схожі статті

  13 Травня 2024 Що таке естрогени?

  В організмі людини налічується 50 гормонів, які відповідають за біологічні процеси. Естрогени відносяться до категорії стероїдних гормонів і відіграють ключову […]

  09 Травня 2024 Ознаки вагітності

  З моменту зачаття в жіночому організмі відбуваються значні зміни. Перші ознаки вагітності жінка відчуває на 20 день розвитку ембріона, який […]

  29 Квітня 2024 Гімнастика Кегеля для зміцнення м’язів тазового дна

  Арнольд Кегель широко відомий серед гінекологів своїм винаходом – перинеометром, який дозволяє вимірювати силу м’язів тазового дна. Однак більшість людей […]

  25 Квітня 2024 Чек-ап організму

  Термін «check-up» став синонімом турботи про власне здоров’я. Саме поняття походить від англійського «check-up», що означає комплексне обстеження організму. При […]

  18 Квітня 2024 Чому не йдуть місячні?

  Регулярність місячних – важливий показник здоров’я загалом, не тільки жіночої репродуктивної системи. Затримки нерідко вказують на глобальні зміни в організмі […]

  04 Квітня 2024 Печія при вагітності

  Чи є печія ознакою вагітності? Вагітність – це завжди унікальний процес, під час якого з тілом і організмом дівчини відбуваються […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок