Головна Блог Як підвищити тестостерон у чоловіків: перевірені методи

Як підвищити тестостерон у чоловіків: перевірені методи

28.06.2023 / Переглядів : 79

Поділитися з друзями:

Чоловіча сила закладена в унікальному андрогенному гормоні тестостероні. Вважається, що чоловіки з високим рівнем андрогену стають лідерами, досягають суттєвих успіхів на роботі та в особистому житті. У той самий час дефіцит тестостерону призводить до різних порушень із боку фертильності, сексуального потягу, запліднення. Чи існують методи підвищення тестостерону у чоловіків та які основні властивості чоловічого гормону?

Функції гормону тестостерону

Утворюється андрогенний гормон у насіннєвих канальцях, розташованих у яєчках. Для цього використовується наявний в організмі холестерин. Вироблення тестостерону проходить під дією іншого гормону, лютеїнізуючого, який у свою чергу виробляється гіпофізом у головному мозку. Відповідно, при проблемах із центральною нервовою системою можуть припинити нормально працювати репродуктивні органи.

Рівень тестостерону найбільш високий у здорових чоловіків, тоді як у дітей та жінок у нормі він у 20 разів менший. Головні функції, які виконує тестостерон в організмі чоловіка:

 • формування вторинних статевих ознак;
 • вплив на вироблення сперматозоїдів;
 • збільшення маси скелетних м’язів;
 • забезпечення нормального лібідо;
 • підвищення загальної стійкості та витривалості;
 • створення у чоловіка відповідних рис характеру.

На рівень гормону впливають багато зовнішніх і внутрішніх чинників. Якщо відбувається збій безпосередньо у функціонуванні яєчок, тоді говорять про первинний гіпогонадизм. Також може розвиватися вторинний гіпогонадизм, який здебільшого пов’язаний з пухлинними процесами, запальними захворюваннями, патологіями гіпофіза та іншими розладами.

Ознаки низького рівня тестостерону

Специфічних симптомів, які б дозволили запідозрити нестачу тестостерону у чоловіків, відсутні. Найчастіше при зниженні концентрації гормону спостерігається:

 • порушення ерекції;
 • низький статевий потяг;
 • підвищене потовиділення;
 • збільшення молочних залоз;
 • відкладення жиру більше на животі, що вказує на ожиріння за жіночим типом.

Додатково у чоловіків із нестачею статевого гормону частіше розвивається остеопороз. Часто виникають проблеми в особистій сфері, підвищується дратівливість на тлі хронічного безсоння. У таких випадках найважчий наслідок — безпліддя у чоловіків, яке може лікуватись медикаментозними засобами. Якщо не вдається підняти рівень тестостерону, а є необхідність зачаття дитини, тоді може бути проведено екстракорпоральне запліднення.

Норма тестостерону у чоловіків залежно від віку

Під час статевого дозрівання у хлопчиків 13 – 14 років спостерігається перше підвищення статевого гормону. Далі його концентрація поступово збільшується, досягаючи другого піку приблизно 23 – 25 років. До 30 років кількість андрогену ще зростає, після чого починає поступово зменшуватись. Найсильніше знижується концентрація тестостерону після 50 років, коли в організмі починають відбуватися вікові зміни.

Згідно з добовими ритмами, максимальне підвищення тестостерону у чоловіків припадає на 4 – 8 годин ранку. У другій половині дня близько 16 – 20 години спостерігається максимальне зниження чоловічого гормону.

За віковими категоріями середня кількість тестостерону в нормі перебуває на наступному рівні:

 • до 7 років у середньому 0,61 нмоль/л;
 • до 14 років – 1,24 нмоль/л;
 • до 18 років – 19,74 нмоль/л;
 • до 50 років – 18,52 нмоль/л;
 • після 50 років – 16,19 нмоль/л.

Як надмірне зниження, так  і  збільшення рівня тестостерону може викликати різні патологічні стани. Насамперед — прискорене статеве дозрівання.

Визначення рівня тестостерону

Для цього використовують лабораторні дослідження. Оскільки тестостерон у чоловіків у більшій кількості виробляється вранці, в цей час роблять забір крові на аналіз. Додатково визначають вітамін Д, пролактин, тиреотропний і лютеїнізуючий гормони (ТТГ та ЛГ).

Іноді результати аналізів практично ідеальні, але у чоловіка відзначаються ознаки гіпогонадизму. Це зовсім не означає, що чоловічої проблеми немає. У таких випадках перевіряють кількість глобуліну, що зв’язує статеві гормони (ГСПГ), при нестачі якого значно зменшується біодоступність «головного чоловічого гормону».

Отримання результатів, що підтверджують нестачу тестостерону, є показанням до проходження гормональної замісної терапії. Для складання схеми лікування потрібна консультація андролога, який попередньо може направити на деякі дообстеження:

 • пальцеву перевірку простати;
 • аналіз на простатспецифічний антиген (ПСА);
 • клінічний аналіз крові;
 • коагулограму.

Краще не зволікати з проходженням обстежень, оскільки початкові прояви розладу набагато легше усунути, ніж потім боротися із серйозними наслідками. Загалом усім чоловікам рекомендується хоча б раз на кілька років проходити комплексну оцінку чоловічого здоров’я. Після 50 років такі обстеження необхідні не рідше одного разу на рік.

Як підняти тестостерон у чоловіків: ефективні способи

Підвищення тестостерону насамперед залежить від усунення причин розвитку розладу. Якщо не виходить скоригувати першопричину, тоді призначають гормональну замісну терапію. Необхідну схему лікування підбирає уролог чи андролог.

У випадках, коли дефіцит чоловічого гормону незначний, можуть бути використані природні способи підвищення чоловічого гормону.

Продукти, що допомагають нормалізувати гормональний фон

Для підвищення рівня тестостерону харчування має бути максимально насиченим корисними вітамінами, мінералами, органічними комплексами. Особливу цінність становлять:

 • Білки. При правильному використанні допомагають збільшити концентрацію андрогену. Для надходження білків з їжею найкраще вживати м’ясо різних сортів, яйця, молочнокислі страви, горіхи.
 • Жири. Для чоловічого здоров’я особливо корисні рослинні олії холодного віджиму (нерафіновані). Також багато антиоксидантів в оливковій олії, які необхідні для зміцнення статевої функції.
 • Вітаміни, особливо вітамін Д. Міститься у рослинному молоці.
 • Омега-3 жирні кислоти. Беруть участь в обміні речовин, зокрема вітаміну Д, тому мають надходити в організм у достатній кількості. Найкраще джерело омега-3 – це жирна морська риба.
 • Клітковина. Міститься у крупах, при нестачі тестостерону особливо корисно приймати вівсянку та гречку.
 • Цинк. Дослідженнями доведено, що цинк допомагає підвищити тестостерон практично у здорових чоловіків. Міститься у великій кількості в устрицях, пшеничних зародках, моркві, гороху.
 • Магній. Бере участь у багатьох біохімічних процесах, концентрація в організмі знаходиться на четвертій позиції серед мінералів. Міститься в різних горіхах та насінні (арахісі, кешью, кунжуті, гарбузі, ліні).

Головне – дотримуватися здорового харчування постійно. Доповнювати меню невідомими продуктами потрібно поступово, щоб не виникло негативної реакції.

Спортивні тренування

Рівень тестостерону багато залежить від внутрішнього настрою чоловіка. Зміцнити волю та витримку допомагають заняття спортом. Проходити тренування потрібно 2-3 рази на тиждень.

Бажано, щоб до комплексу вправ входили:

 • циклічні кардіонавантаження;
 • багатоскладові зарядки;
 • Високоінтенсивні інтервальні тренінги.

Фізичні навантаження мають бути регулярними, виконуватися не лише у тренажерному залі, а й на свіжому повітрі. Займатися потрібно до легкої втоми, щоб не було перенапруги, що негативно впливає на чоловіче здоров’я.

Повноцінний сон та мінімум стресу

Надмірні хвилювання небажані не лише жінкам, а й чоловікам. Під час стресу вироблення тестостерону блокується кортизолом. Якщо психоемоційні переживання виникають регулярно, тоді нестача чоловічого гормону перетворюється на хронічну форму.

Повноцінний сон також дуже важливий для нормального вироблення тестостерону. Відомо, що цей процес відбувається під час глибокого сну, тому спати потрібно приблизно 7 – 8 годин і після пробудження має бути відчуття повного відпочинку.

Нарешті, на вироблення андрогену погано впливає куріння та алкоголь. Зокрема відомо, що пиво сприяє перетворенню тестостерону на жіночий статевий гормон естроген. Тому щоб уникнути багатьох проблем зі здоров’ям, потрібно вести здоровий спосіб життя.

Задати питання на тему
  Схожі статті

  29 Квітня 2024 Гімнастика Кегеля для зміцнення м’язів тазового дна

  Арнольд Кегель широко відомий серед гінекологів своїм винаходом – перинеометром, який дозволяє вимірювати силу м’язів тазового дна. Однак більшість людей […]

  25 Квітня 2024 Чек-ап організму

  Термін «check-up» став синонімом турботи про власне здоров’я. Саме поняття походить від англійського «check-up», що означає комплексне обстеження організму. При […]

  04 Березня 2024 Чому не вдається завагітніти?

  Що робити, якщо пара здорова, але вагітність не настає?  Причин, за якими дівчатам не вдається завагітніти, може бути безліч. Деякі […]

  18 Грудня 2023 Лікування хронічного простатиту у чоловіків

  Запалення простати є досить поширеним захворюванням — за статистикою кожен третій чоловік в Україні страждає від проявів простатиту. Але оскільки […]

  07 Липня 2023 Знижений оваріальний резерв: діагностика та лікування

  Репродуктивна медицина за останні десятиліття значно збагатилася діагностичними методами, що дозволяють виявити причину безпліддя. Для оцінки жіночого здоров’я активно використовуються […]

  25 Жовтня 2022 Підвищений пролактин та безпліддя

  Гіперпролактинемія та безпліддя У жіночому організмі виробляється гормон пролактин. За його синтез відповідає розташована в головному мозку залоза – гіпофіз. […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок