Головна Блог Як розрахувати «вікно фертильності»?

Як розрахувати «вікно фертильності»?

10.01.2022 / Просмотров: 551

Поділитися з друзями:

Важливою складовою успіху при плануванні вагітності або програми ЕКЗ стає правильний вибір періоду, в якому ймовірність зачаття досягає максимуму. І тому необхідно визначити фертильні дні циклу, індивідуальні кожної жінки. Розкажемо все, що таке фертильність, чим відрізняється від овуляції, чому ваш гінеколог порекомендує вирахувати відповідний період для зачаття, і які способи виявляться найточнішими та надійнішими.

Що таке вікно фертильності (вікно зачаття)

У перекладі з латині фертильність означає «плодючість» або «родючість». Таким терміном визначають здатність чоловіка чи жінки відтворювати здорове потомство. Для жінок це означатиме можливість завагітніти і народити дитину.

При цьому ймовірність запліднення яйцеклітини при незахищеному статевому акті неоднакова протягом менструального циклу. Вікно зачаття – це найсприятливіший для настання вагітності період, у який входить день овуляції та близько п’яти днів до нього. Саме в цей час максимальна ймовірність запліднення сперматозоїдом яйцеклітини, що дозріла. Якщо у пари не виходить зачати дитину в ці дні, варто звернутися за консультацією до лікаря.

Вікно фертильності та овуляція: одне й те саме?

Ці поняття взаємопов’язані. Процесом овуляції називається вихід яйцеклітини (іноді – двох яйцеклітин) з дозрілого фолікула яєчника. Це відбувається приблизно у середині менструального циклу. Під час виходу яйцеклітина перебуває на стадії дозрівання. Вона потрапляє у фалопієву трубу і рухається до матки, зберігаючи здатність до запліднення до 24 годин. Якщо зачаття не відбувається, яйцеклітина потрапляє у порожнину матки та руйнується, а через деякий час у жінки настає менструація.
При цьому період фертильності триває довше доби і становить близько п’яти днів. Це з високою життєздатністю сперматозоїдів: вони зберігають активність до 3-4 діб після потрапляння до організму жінки.

Ознаки фертильних днів

Часто жінка може визначити настання максимально сприятливого для зачаття періоду самостійно, просто спостерігаючи за змінами свого тіла та виникненням певних відчуттів. Основна причина їхньої появи – зміна рівня гормонів протягом менструального циклу. Важливо враховувати, що прояви овуляції індивідуальні та можуть відрізнятися.

Найбільш поширені такі симптоми фертильних днів:

 • слабко виражені болючі відчуття в одному з яєчників – дискомфорт може відчуватися праворуч або ліворуч, залежно від того, де дозріває яйцеклітина;
 • поява внизу живота болю, що тягне;
 • болючість, відчуття розпирання у грудях;
 • незначне підвищення базальної температури – лише на 0,2-0,6 градуса;
 • поява спазмів;
 • збільшення статевого потягу;
 • підвищення кількості та клейкості виділень – цервікальний слиз у цей період прозорий, липкий, за консистенцією схожий на сирий яєчний білок.

За допомогою спеціальних тестів можна також відстежити підвищений вміст сечі лютеїнізуючого гормону.

Коли у жінки найвищі шанси на зачаття?

Як розрахувати «вікно фертильності»? фото 2

Протягом усього циклу у жінки максимальна ймовірність запліднення яйцеклітини випадає на фертильне вікно. Такий часовий проміжок триватиме близько 4-5 днів, а початок розраховується приблизно за п’ять днів до дати овуляції. Шанси випробувати радість материнства підвищуються до максимуму в сам день виходу яйцеклітини з дозрілого фолікула і за добу до нього. Сприятливі дні настають приблизно в середині циклу, залежать від його тривалості та індивідуальні для кожної жінки.

Як вирахувати «вікно фертильності»?

Для цього жінці потрібно максимально точно визначити, в яку добу менструального циклу відбудеться вихід яйцеклітини з дозрілого фолікула. Існує кілька способів, які допоможуть більш-менш точно розрахувати фертильні дні:

 • Календар. Жінці необхідно регулярно відзначати початок та закінчення менструальних виділень протягом щонайменше шести місяців. Метод дозволяє визначити тривалість циклу і з ймовірністю до 50-60% припустити день, коли має наступити овуляція. Першим днем циклу вважається день початку виділень, а в середині буде максимально сприятливий період: за п’ять діб до овуляції та день овуляції. Важливо враховувати, що точність такого способу значно знижується, якщо у жінки нерегулярний менструальний цикл, вона продовжує годувати грудьми, щойно припинила прийом оральних контрацептивів або наблизилася до періоду менопаузи. Крім того, овуляція може наступати нерегулярно, а на цикл впливають безліч факторів, включаючи стрес, зміну клімату та часового поясу, погодні умови.
 • Вимірювання температури. Щоб отримати досить точні прогнози, необхідно щодня фіксувати базальну температуру тіла (у стані спокою, тобто не встаючи з ліжка). Зазвичай перед настанням овуляції можна відстежити незначне підвищення. Потрібно проводити вимірювання протягом 3-4 місяці, щоб виявити закономірність.
 • Програми для смартфона. Це різновид календарного методу, при якому програма розрахує все за вас, потрібно тільки заносити до неї дані. Залежно від виду програми, можуть братися до уваги не тільки дати початку та закінчення менструації. Деякі програми складають припущення на основі інформації про вік, дані щоденних вимірювань температури, рівень активності жінки, вагу, зростання, час і якість сну, схильність до стресів і багатьох інших параметрів. Все це дає змогу робити точніші розрахунки.
 • Тест-смужки для визначення овуляції. Такі засоби доступні в аптеках. За принципом дії вони схожі на тести, що визначають вагітність, при цьому фіксують підвищення вмісту в сечі лютеїнізуючого гормону, що настає за 1-1,5 дні до овуляції. Точність цього найвища.
 • Ультразвукове дослідження. УЗД також дозволяє точно простежити фолікулогенез: визначити домінантний фолікул («бульбашка» в яєчнику, в якому дозріває яйцеклітина), з високою точністю спрогнозувати день очікуваної овуляції. Потрібно відвідати лікаря кілька разів.

Задать вопрос по теме
  Схожі статті

  20 Жовтня 2023 Коротка шийка матки: що робити не можна?

  Шийка матки – це частина матки, анатомічно є переходом від піхви до тіла матки. Основні функції шийки пов’язані із зачаттям, […]

  20 Жовтня 2023 Лейкоцити в сечі при вагітності: чи це небезпечно?

  Лейкоцити відносяться до імунних клітин організму, які захищають тканини від різних інфекційних агентів – вірусів, бактерій, грибків, також борються з […]

  20 Жовтня 2023 Головний біль під час вагітності: що робити?

  Під час вагітності жінка може перебувати не тільки в приємному очікуванні народження малюка, а й може відчувати різні форми нездужання. […]

  16 Жовтня 2023 Виділення під час вагітності: коли варто звернутися до лікаря?

  Вагітність, яка нормально протікає вважається фізіологічним станом, який у своєму розвитку пов’язаний з багатьма змінами. Деякі з них стосуються виділення […]

  16 Жовтня 2023 Коротка шийка матки при вагітності: причини та лікування

  Шийка матки є м’язовим органом, який з’єднує піхву з тілом матки. Усередині шийки матки проходить цервікальний канал, який зовнішнім зівом […]

  29 Вересня 2023 Біль у попереку при вагітності: що важливо знати?

  Більшість майбутніх мам скаржаться на те, що тягне поперек при вагітності. Подібні ознаки відзначаються на різних термінах гестації, але як […]

  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок