Головна Блог Чому не йдуть місячні?

Чому не йдуть місячні?

18.04.2024 / Переглядів : 12

Поділитися з друзями:

Регулярність місячних – важливий показник здоров’я загалом, не тільки жіночої репродуктивної системи. Затримки нерідко вказують на глобальні зміни в організмі і є результатом гормональної відповіді на негативні впливи стресу, порушення функції печінки, щитоподібної залози тощо.

Затримка місячних

Короткочасні затримки місячних можуть виникати після зміни клімату, стресу, різкого зниження маси тіла і навіть інтенсивного фізичного навантаження. Якщо затримки мають регулярний характер, без впливу будь-яких зовнішніх чинників, необхідне з’ясування причини. У разі порушення менструального циклу необхідно з’ясувати природу, причину і розробити комплекс обстеження та лікування.

Що таке затримка місячних?

Аменорея – затримка або відсутність місячних терміном понад 3 цикли. Вона може бути первинною або вторинною, також існує поняття олігоменореї. Первинна аменорея – повна відсутність менструального циклу. Вторинна – відсутність менструацій після кількох регулярних менструальних циклів.

Якщо місячні не з’являються у дівчини до віку 16 років – це первинна аменорея, в її причинах лежать вроджені порушення. Найчастіший вид – вторинна аменорея. Причин її виникнення досить багато: вагітність, стрес, різкі значні коливання ваги, пухлини гіпофіза, низка захворювань яєчників, порушення функції щитоподібної залози, печінки.

Поняттям “олігоменорея” називають збільшення циклу за скорочення тривалості місячних, не більше 8 разів на рік за тривалості 2 і менше днів.

Яким має бути менструальний цикл?

Нормою тривалості менструального циклу вважається діапазон від 21 до 35 днів. Зміна тривалості багато в чому залежить від віку: у 18-25 і 42-45 років – до 9 днів, у 26-41 рік – до 7 днів. Вікові коливання пояснюються становленням менструальної функції, а також її віковими особливостями. Тривалість у нормі становить 3-7 днів.                         

Фізіологічні причини затримки

Усі причини затримки місячних можна розділити на патологічні, медикаментозні та фізіологічні. До останніх належать вагітність, стрес, менопауза, коливання ваги.

Задержка месячных при беременности и лактации

Затримка місячних під час вагітності та лактації

Настання вагітності тягне за собою глобальну перебудову жіночого організму. Активне вироблення прогестерону перешкоджає скороченням матки, зберігаючи ендометрій із заплідненою яйцеклітиною. Зміни на гормональному рівні – фізіологічний механізм, що пояснює відсутність менструації.

У процесі грудного вигодовування виробляється пролактин, який пригнічує синтез статевих гормонів, що відповідають за менструальний цикл. На відновлення циклу після пологів у середньому потрібно від 3 до 6 місяців, але цей процес дуже індивідуальний.

Гормональні зміни

Основні гормони передньої частки гіпофіза – лютеїнізуючий і фолікулостимулюючий. Обидва відповідають за вироблення естрогену і прогестерону. Під час здачі аналізів вкрай важливо вибрати відповідний день менструального циклу. На 3-5 день після початку менструальної кровотечі здають ФСГ, ЛГ, естрадіол, тестостерон вільний, андростендіон, пролактин, а також гормони щитоподібної залози, зокрема ТТГ, Т4 вільний, АТ до ТПО. На 20-22 день циклу здаються пролактин і прогестерон.

Затримка місячних через стрес

Виникнення сильних емоцій призводить до посиленого вироблення адреналіну, який підвищує вироблення пролактину. У результаті зростає рівень тиреотропного гормону, що і призводить до затримки менструального циклу. За дуже високої концентрації пролактину місячні й зовсім можуть бути відсутні.

Стресові ситуації активізують діяльність кори надниркових залоз, де виробляється кортизол. Його надлишок позначається на гормональному фоні, призводить до появи зайвої ваги, негативно позначається на репродуктивній системі і може призвести до СПКЯ.

Задержка месячных из-за стресса

Затримка місячних у разі зміни ваги

Надмірна, недостатня вага, а також її різкі коливання призводять до гормонального дисбалансу, внаслідок якого виникає затримка місячних.

Як впливає надмірна вага на регулярність місячних? Надлишок інсуліну запускає реакцію гіпофіза, який підвищує вироблення лютеїнізуючого гормону. У результаті яєчники виробляють більшу кількість андрогенів. Гіперандрогенія, у свою чергу, дає збій менструального циклу. Усе пояснення поміщається в ланцюжок: зайва вага – інсулінорезистентність – гіперінсулінемія – гіперандрогенія.

Жіноча репродуктивна система керується яєчниками, гіпофізом, щитоподібною залозою і гіпоталамусом. У разі різкого зниження маси тіла може виникати неузгодженість їхньої діяльності та масштабний гормональний збій, що призводить до відсутності менструацій.

Затримка місячних на фоні прийому ліків

Призводити до затримки місячних можуть кровоспинні, противиразкові, протисудомні, антигіпертензивні препарати, глюкокортикоїди, антидепресанти та нейролептики. Однак у разі скасування препаратів цикл відновлюється.

Затримка місячних у період менопаузи

У період з 40 до 45 років у жіночому організмі знижується вироблення статевих гормонів. Передклімакс може тривати 8-10 років, у цей час менструації поступово стають коротшими і мізернішими. Потім настає менопауза і вони зовсім зникають. Через зниження вироблення естрогену затримка місячних може досягати 60 і більше днів.

Патологічні причини затримки

Затримка місячних нерідко є симптомом таких захворювань, як ендометріоз, синдром полікістозних яєчників, вроджена дисфункція кори надниркових залоз, гіпертиреоз, а також новоутворень у матці, пухлини гіпофіза.

Чим небезпечна відсутність місячних?

Аменорея без з’ясування причини та належного лікування може призвести до безпліддя. Крім того, відсутність місячних нерідко вказує на досить серйозні захворювання і патології. Причини відсутності менструації важливо з’ясувати, регулярні відвідування акушера-гінеколога допоможуть у цьому розібратися і призначити лікування.

Когда при задержке месячных нужно обращаться к врачу

Коли в разі затримки місячних потрібно звертатися до лікаря?

Якщо затримка місячних становить 5 і більше днів, варто звернутися до лікаря. Якщо пацієнтка веде статеве життя, виключається або підтверджується наявність вагітності. Проводиться низка лабораторних досліджень: рівень ФСГ, ЛГ і пролактину. Для виключення інфекції органів малого таза проводять забір мазка слизової статевих шляхів, бакпосів і цитологічне дослідження.

Як викликати місячні при затримці?

Настій кропиви, цибулевого лушпиння і пижма, ромашковий і лавровий відвар, і навіть йодні ванни. Серед народних рецептів чимало тих, які рекомендують у разі затримки місячних. Однак важливо розуміти, що ці рецепти не мають під собою доказової наукової бази. Крім того, сподіваючись на самостійне “лікування”, ви втрачаєте дорогоцінний час. Найкраще рішення – це всебічна діагностика, постановка діагнозу і коректна схема лікування, призначена лікарем.

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

Профілактика затримки місячних

До профілактичних заходів затримки місячних належить щорічний гінекологічний чек-ап зі здачею аналізів на рівень гормонів, збалансоване харчування, сон і помірна фізична активність.

Поширені запитання:

Причини затримки місячних у підлітків?

Становлення циклу після перших місячних може відбуватися протягом двох років. На регулярність циклу впливають ендокринні захворювання, анорексія та ожиріння, надмірні фізичні навантаження, стрес, черепно-мозкові травми, інфекції та захворювання крові.

Причини затримки місячних влітку?

Підвищення температури навколишнього середовища сприймається організмом, як стрес, що може спричинити затримку місячних. За відсутності болю, нездужання і тривалості не більше 7 днів цей стан не потребує лікування.

Яка затримка місячних вважається нормою?

Норма затримки — 5-7 днів.                    

На який день затримки робиться тест на вагітність?

Достовірний результат тест покаже на 7-10 день після зачаття або з першого дня затримки.

Задати питання на тему
  Схожі статті

  13 Травня 2024 Що таке естрогени?

  В організмі людини налічується 50 гормонів, які відповідають за біологічні процеси. Естрогени відносяться до категорії стероїдних гормонів і відіграють ключову […]

  09 Травня 2024 Ознаки вагітності

  З моменту зачаття в жіночому організмі відбуваються значні зміни. Перші ознаки вагітності жінка відчуває на 20 день розвитку ембріона, який […]

  29 Квітня 2024 Гімнастика Кегеля для зміцнення м’язів тазового дна

  Арнольд Кегель широко відомий серед гінекологів своїм винаходом – перинеометром, який дозволяє вимірювати силу м’язів тазового дна. Однак більшість людей […]

  25 Квітня 2024 Чек-ап організму

  Термін «check-up» став синонімом турботи про власне здоров’я. Саме поняття походить від англійського «check-up», що означає комплексне обстеження організму. При […]

  04 Квітня 2024 Печія при вагітності

  Чи є печія ознакою вагітності? Вагітність – це завжди унікальний процес, під час якого з тілом і організмом дівчини відбуваються […]

  29 Березня 2024 Відмінності других пологів від перших

  Перша вагітність – хвилюючий і новий досвід для майбутньої мами. Під час другої багато хто впевнений, що пологи пройдуть так […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок