Зміни в порожнині матки, що призводять до безпліддя

Порушення з боку матки, які можуть призводити до безпліддя, поділяють на вроджені та набуті. До вроджених порушень відносяться вади розвитку матки, що виникли ще в період внутрішньоутробного розвитку. Придбані чинники можуть виникнути в будь-якому віці. До них відносяться спайковий процес в порожнині матки, гіперплазію ендометрію (потовщення слизової оболонки матки), поліпи, хронічне запалення порожнини матки (ендометрит).

Пороки розвитку матки

Походження аномалій розвитку матки пов’язано з дією факторів в перші 3 місяці внутрішньоутробного життя або з генетичними факторами. Серед великої різноманітності вроджених вад розвитку найчастіше в клінічній практиці зустрічається сідловидна форма матки і перегородка в порожнині матки. У першому випадку дно матки кілька «втиснуте» в саму порожнину, що при огляді нагадує форму сідла. У разі формування перегородки, остання вдається в порожнину матки на різну глибину. У ряді випадків формується дворога форма матки, при цьому порожнину матки утворені двома «половинками», з’єднаними між собою в нижній частині.

Як можуть проявлятися вади розвитку?

Подвоєння матки і піхви може протікати безсимптомно. При правильному розвитку обох, або навіть однієї половини матки менструальна, статева і дітородна функції можуть залишатися нормальними. Вагітність може бути то в одній, то в іншій порожнині матки; цілком можливо нормальний перебіг пологів і післяпологового періоду. Однак даний вид вад часто поєднується з недорозвиненням матки і яєчників, що призводить до порушення менструальної, статевої і дітородної функції. Будь-який вид пороку розвитку матки може призводити до невиношування вагітності та безпліддя.

Спайки в порожнині матки

Спайки (синехії) — тонкі тяжі сполучної тканини, які утворюються у відповідь на травматизацію і \ або запалення слизової оболонки порожнини матки (ендометрія). Травматизація ендометрію відбувається при проведенні вишкрібання порожнини матки (переривання вагітності, діагностичне вишкрібання), оперативних втручань на матці, при внутрішньоматковій контрацепції (внутрішньоматкова спіраль). Також до утворення спайок в порожнині матки призводить запальний процес ендометрію. Запалення можуть викликати різні мікроорганізми після ускладнених пологів, абортів, хірургічних операцій. Дуже часто спостерігається поєднання чинників — механічна травматизація з приєднанням запалення.

Клінічні прояви передаються статевим шляхом в порожнині матки дуже різноманітні, і залежать від вираженості ураження. У легких випадках жінка не пред’являє скарг, і спайки виявляються як знахідка при проведенні гістероскопії. При вираженому спаечном процесі виникають порушення менструального циклу у вигляді зменшення менструальної крововтрати, затримці менструації аж до повного її припинення – аменореї. Крім того, синехії в порожнині матки можуть призводити до безпліддя і невиношування вагітності.

Гіперплазія ендометрію і поліпи в порожнині матки

Однією з умов імплантації (прикріплення) ембріона в порожнині матки є своєрідна «готовність» слизової оболонки матки до прийняття ембріона. Після овуляції утворюється жовте тіло виділяє гормон прогестерон, який готує ендометрій до можливої ​​вагітності. При цьому в слизовій оболонці матки формуються особливі структури (виступи), які забезпечують контакт між ембріоном і ендометрієм. Відповідно, будь-які зміни в будові слизової оболонки матки не можуть забезпечити оптимальні умови для імплантації ембріона.

Найбільш часто в клінічній практиці зустрічаються гіперплазія ендометрію і поліпи.

Гіперплазія ендометрію — дифузне (поширене) потовщення слизової оболонки матки зі зміною її будови. Поліп — локальне (на одній ділянці) потовщення слизової оболонки матки. У свою чергу поліп може бути один, або їх може бути кілька.

Причини виникнення гіперплазії і поліпа — гормональні порушення в організмі жінки, які в свою чергу часто зустрічаються у пацієнток з безпліддям.

Клінічні прояви цих станів різноманітні. Вони можуть протікати безсимптомно і виявлятися при проведенні УЗД, або жінку можуть турбувати порушення менструального циклу (кровотечі, рясні і тривалі менструації), больові відчуття, безпліддя.

Хронічний ендометрит

Хронічне запалення слизової оболонки матки — ендометрит, призводить до зміни структури слизової оболонки, її витончення, що порушує процес прикріплення ембріона. Крім того, ендометрит може призводити до утворення спайок в порожнині матки, як було сказано вище.

Методи діагностики патології порожнини матки

При проведенні ультразвукового дослідження порожнини матки можна припустити наявність гіперплазії та поліпа. Але найбільш точним методом діагностики патології матки є гістероскопія, яка дозволяє безпосередньо оцінити стан слизової оболонки матки за допомогою мініатюрної відеокамери ( «Гістероскопія»).

Лікування патології порожнини матки

Сучасним методом усунення вад розвитку порожнини матки, передаються статевим шляхом є «внутрішньоматкова» хірургія — гістерорезектоскопія. ( «Гістерорезектоскопія»).

Для підтвердження діагнозу гіперплазії (поліпа) проводиться вишкрібання слизової оболонки з наступним гістологічним (тканинним) дослідженням зіскрібка. Залежно від результату гістології підбирається певний вид лікування.

Тільки після усунення патології в порожнині матки можна приступати безпосередньо до лікування безпліддя з використанням методів, спрямованих на досягнення вагітності.

 

 

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


      Замовити дзвінок