Головна Послуги Гінекологія Пухлини яєчників: перекрут ніжки кісти яєчника

Пухлини яєчників: перекрут ніжки кісти яєчника

Вартість послуги
Консультація гінеколога

від660грн

Консультація гінеколога

від630грн

Жіночі репродуктивні органи часто уражаються різними новоутвореннями. У цьому відіграють певну роль зовнішні та внутрішні чинники впливу і особливо генетична схильність. Але патологічні новоутворення небезпечні не так своїм зростанням і розвитком, як ускладненнями. Поширений перекрут ніжки кісти яєчника, що зустрічається у 7% хворих жінок, переважно у дівчат та дівчаток. Такий стан вважається невідкладним, тому потребує негайного медичного втручання.

Perekrut nizhky kisty yayechnyka -1

Різновиди кісти яєчників

Кіста яєчника буває функціональною та органічною. Перші зазвичай виникають у разі порушення функції органу, вони часто самостійно проходять. Другі пов’язані зі структурними змінами, тому вони нерідко формуються на ніжці, яка має характерну форму.

 • Анатомічна форма ніжки кісти яєчника – формується за участю морфологічних утворень, що прикріплюються до яєчника (зв’язки яєчника та мезодермічного прошарку). У ніжці знаходяться нервові закінчення, лімфатичні вузли, проходять судини, які живлять тканини яєчника і пухлина.
 • Хірургічна форма ніжки – утворюється, коли відбувається перекрут ніжки пухлини яєчника, часто включає не тільки анатомічну ніжку, але і поруч розташовану маткову трубу, петлю кишечника і сальник.

Під час операції найчастіше доводиться перетинати саме хірургічну ніжку, наслідком утворення якої може бути клініка гострого живота. Для зниження травматичності може виконуватися лапароскопія кісти яєчника, що відноситься до малоінвазивних хірургічних втручань.
Локалізація перекруту буває праворуч і лівої. Найчастіше зустрічається перший варіант, з лівого боку розташована сигмовидна кишка, яка за рахунок своєї маломобільності запобігає осьовим рухам новоутворення. Також розрізняють частковий і повний перекрут:

 • Частковий перекрут розвивається при повороті пухлини до 360 градусів. При цьому переважно порушується венозний відтік із збереженням артеріального кровопостачання. За рахунок дії порційної перфузії клініка патології менш виражена.
 • Повний перекрут виникає при повороті пухлини навколо своєї осі більш ніж на 360 градусів. Приводить до повної зупинки кровопостачання органу, через що розвивається некроз тканин.

Залежно від швидкості розвитку патологічного процесу виділяють гострий та поступовий перебіг. Гостра форма характерніша для повного перекруту, тоді клініка яскраво виражена. Поступовому розвитку властивий незначний дискомфорт, кіста може якийсь час наповнюватися рідиною, синіти і набрякати, доки не відбудеться розрив з виходом вмісту в черевну порожнину.

Perekrut nizhky kisty yayechnyka - 2

Причини перекруту ніжки кісти яєчника

Кіста яєчника, розташована на ніжці, вважається досить рухливим утворенням, через що будь-яка фізична активність може призвести до прокручування пухлини навколо своєї осі. Найчастіше перекрут провокує:

 • різка зупинка тулуба під час обертального руху, що часто трапляється на танцях та заняттях гімнастикою;
 • посилення перистальтики шлунково-кишкового тракту;
 • зміна тиску всередині черевної порожнини;
 • фізична перенапруга.

Якщо пухлина має нерівномірну структуру або асиметричну форму, це також сприяє обертанню утворення навколо осі з наступним перекрутом ніжки. Додатковим ризикам піддаються вагітні та жінки після пологів, через що потрібно виявити особливу обережність у ці делікатні періоди.

Перекрут ніжки кісти яєчника: симптоми

Повний перекрут супроводжується гострим раптовим болем, найчастіше внизу живота. Додатково може виникати:

 • нудота та блювання;
 • збліднення шкірних покривів;
 • сильна слабкість та нездужання;
 • відчуття рясного холодного поту;
 • почастішання серцебиття на тлі гіпотонії.

Якщо раніше відбувався частковий перекрут, жінка могла відчувати періодичні колікоподібні хворобливі відчуття, які самостійно проходили, коли кровопостачання органу відновлювалося.
У разі некрозу пухлини та залучення до патологічного процесу внутрішніх органів розвиваються симптоми перитоніту:

 • здуття живота;
 • часті блювання без полегшення;
 • підвищення температури тіла, озноб;
 • різка дратівливість;
 • рефлекторна напруга м’язів живота при дотику через сильний біль.

Патологічний стан потребує негайного медичного втручання, інакше може розвинутись смертельно небезпечне ускладнення – сепсис. У такій ситуації допомогти хворому стає вкрай складно, тому лікування має проводитися вчасно.

Як діагностується кіста яєчника з перекрутом ніжки?

Насамперед лікар збирає анамнез та проводить гінекологічний огляд. У ході обстеження при перекруті відзначається болючість живота, можуть бути позитивні симптоми перитоніту, з боку освіти в районі придатків промацується пухлина. Додатково використовується інструментальна діагностика:

 • УЗД органів черевної порожнини виконується звичайним способом або вагінальним (гінекологічне УЗД). У другому випадку датчик вводиться в піхву для отримання максимально докладної інформації про розміри кісти, її локалізації, ступеня перекрутки ніжки і т.д.
 • Кольорова доплерографія – дозволяє оцінити кровопостачання яєчника та інших органів малого тазу.
 • МРТ або КТ діагностика – використовуються при необхідності диференціювати кісту яєчника та новоутворення.
 • Діагностична лапароскопія проводиться з метою уточнення діагнозу, отримання зразків тканин для гістологічного дослідження.

Паралельно роблять загальноклінічні та біохімічні лабораторні аналізи. За наявності запалення визначаються відповідні зміни у крові — лейкоцитоз, підвищена ШОЕ тощо.

Лікування перекруту ніжки пухлини яєчника

Найчастіше пацієнткам з перекрутом кісти або пухлини яєчника показано термінову госпіталізація. Для цього потрібно або самостійно поїхати до лікарні або викликати машину швидкої допомоги. У медичній установі здійснюють підготовку до хірургічного втручання, яке проводять найбільш оптимальним способом:

 • Лапароскопічним – у передній черевній стінці роблять кілька проколів, через які вводять лапароскоп та інший необхідний інструментарій. У ході операції лікар виправляє перегини, відновлює кровопостачання яєчників, при необхідності видаляє кісту чи пухлину. Для виконання лапароскопії потрібне загальне знеболювання.
 • Лапаротомічним – це більш широке втручання, що потребує розрізів та відповідних лікарських навичок. Проводиться у випадках, коли потрібно ретельно оглянути внутрішні органи щодо розривів, запалення чи некрозу тканин.

При можливості органи намагаються зберегти, що особливо актуально для підлітків та жінок репродуктивного віку, які бажають народити дитину. У цьому допомагає своєчасне розкручування яєчника та маткової труби та відновлення кровообігу. Також можуть використовуватись інші види операцій:

 • Цистектомія — видаляють кісту зі збереженням здорової тканини яєчника, причому чим більше утворення, тим менше тканин органу залишається.
 • Оваріектомія – висічення яєчника разом з пухлиною.
 • Аднексектомія (сальпінго-оофоректомія) – операція, пов’язана з видаленням маткових труб та яєчників, виконується з однієї або двох сторін.

У літньому віці дома кісти часто виявляються злоякісні освіти. У такому випадку повністю видаляють матку разом із придатками та регіональними лімфатичними вузлами.

Perekrut nizhky kisty yayechnyka-3

Відновлення після операції

Реабілітація відбувається швидше після лапароскопії, оскільки відсутні великі розрізи та внутрішні органи менш травмовані. Спочатку може турбувати озноб, нудота і блювання, але зазвичай при дотриманні лікарських рекомендацій самопочуття через кілька днів покращується.
Спочатку можуть визначатися болючі відчуття в області придатків, але для їх зняття зазвичай призначають знеболювальні. Також зазвичай проводиться антибіотикотерапія з метою запобігання розвитку післяопераційної інфекції. Якщо в горлі відчувається дискомфорт, це, швидше за все, через ендотрахеальну трубку, що використовується при наркозі.
Для якнайшвидшого відновлення необхідно дотримуватися низки рекомендацій:

 • Самостійно підніматися лише за кілька годин після операції.
 • Сильно організм не перенавантажувати, оскільки є виражена слабкість.
 • Спочатку краще випити звичайної води, а потім прийняти їжу, що легко засвоюється.
 • Деякий час необхідно перебувати у стаціонарі, щоб запобігти розвитку ускладнень.
 • Дотримуватись статевого спокою протягом 2 – 3 тижнів.

Після операції високий ризик розвитку спайок, тому рекомендують приймати фібринолітичні препарати з метою запобігання відкладенню фібрину. Також важливо відмовитись від шкідливих звичок на період реабілітації, що прискорить загоєння проколів та розрізів.

Профілактика захворювання

Перекрут ніжки кісти яєчника неможливо не допустити до розвитку якимись специфічними діями, тому найчастіше практикують загальні профілактичні заходи:

 • Огляд гінеколога щороку або частіше, якщо є гінекологічні захворювання.
 • Дослідження органів малого тазу та черевної порожнини за допомогою УЗД, також приблизно раз на рік.
 • Виконання рекомендацій гінеколога за наявності новоутворення.
 • Звернення до лікаря при появі болю в животі, нудоти, блювання та інших симптомів перекруту ніжки кісти.

Консервативним шляхом ця патологія не усувається, тому краще не займатися самолікуванням. При своєчасному зверненні за медичною допомогою операція проводиться максимально дбайливо та з мінімальними наслідками.

 

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

 

Переваги клініки

Ми надаємо гінекологічну допомогу — від звичайного планового огляду, щоб ви переконалися, що ваше здоров’я в порядку до діагностики та лікування інфекційних захворювань і важко діагностованих гормональних порушень. Для ситуацій, які вимагають маніпуляцій або хірургічного втручання в клініці обладнана сучасна операційна. А хірургічна команда складається з досвідчених професійних хірургів і дбайливих медичних сестер.
Залежно від вашого віку, факторів ризику, історії хвороби та цілей ми адаптуємо ваш шлях так, щоб він включав в себе тільки те, що вам потрібно.

Нам важливо, щоб кожна жінка приходила до гінеколога не тільки, коли симптоми захворювання очевидні, але й дбала про своє здоров’я, проходячи щорічні профілактичні огляди. Ми ж зі свого боку забезпечимо кваліфікованого лікаря і можливість пройти всі необхідні обстеження і маніпуляції в стінах нашої клініки. Місія кожного гінеколога клініки професора Феськова О.М. — піклуватися про крихке здоров’я жінки.

 • Попередній запис на прийом до гінеколога в зручний для вас час;
 • Консультація та УЗД в одному кабінеті;
 • Можливість відразу здати необхідні аналізи;
 • Отримання результатів на електронну пошту;
 • Наявність всього необхідного для проведення огляду та маніпуляцій;

— це стандарти обслуговування в клініці професора Феськова О.М.
Додатково ми віддаємо уважне та доброзичливе ставлення на всіх етапах вашого перебування в клініці.

Вартість послуги
Консультація гінеколога

від660грн

Консультація гінеколога

від630грн

Фахівці

Ще послуги з категорії


Сертифікати

Підтвердження нашої суворої відповідності високим стандартам якості та безпеки в галузі репродуктивної медицини. Це гарантія того, що ваше здоров'я перебуває в надійних руках.

Лицензия МОЗ Украины
Сертификат ISO 9001: 2015
Патент США
Всеукраинская научно-практическая конференция с международным участием


Філії

Зручне розташування наших клінік у Києві та Харкові з необхідною контактною інформацією та графіком роботи. Центри репродуктивної медицини професора Феськова, працюють для вас і вашого здоров'я

Клініка у Києвівул. Юлії Зданівської (колишня Ломоносова), 71Е
Час роботипн-пт 8:30 - 17:00, сб 9:00 - 13:00
Телефон0 800 50 77 90
Клініка у Харковівул. Холодногірська, 15
Час роботипн-пт 8:30 - 16:00
Телефон0 800 50 77 90
Відгуки про нас
Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


   Замовити дзвінок