Головна Блог Що таке естрогени?

Що таке естрогени?

13.05.2024 / Переглядів : 2

Поділитися з друзями:

В організмі людини налічується 50 гормонів, які відповідають за біологічні процеси. Естрогени відносяться до категорії стероїдних гормонів і відіграють ключову роль в репродуктивному здоров’ї жінки. Крім того, рівень естрогену впливає на стан кісток, м’язів і внутрішніх органів, зокрема, серця.

Які бувають види естрогенів?

Організм виробляє три види естрогенів, рівень яких змінюється з віком.

Естрон (Е1) – це тип естрогену, який продовжує вироблятися після менопаузи. Він безпосередньо впливає на менструальний цикл, репродуктивне здоров’я, а також на розвиток вторинних статевих ознак.

Естрадіол (Е2) виробляється в яєчниках. Його рівень впливає на здоров’я кісток і мозку, і цей гормон не в останню чергу впливає на регуляцію менструального циклу.

Естріол (Е3) виробляється плацентою, в менших кількостях – яєчниками і наднирковими залозами. Від його рівня безпосередньо залежить здоров’я плода і вагітної жінки.

Роль естрогену в організмі

Естроген в жіночому організмі регулює менструальний цикл, впливаючи на ріст і розвиток фолікула. Цей гормон сприяє зростанню молочних залоз і змінам жіночої фігури. Естроген підвищує мінеральну щільність кісток, підтримує жировий обмін, здоров’я судин і серця, регулює рівень глюкози.

Ваш менструальний цикл

Естроген виробляється яєчниками. У перші два тижні циклу його рівень підвищується, тим самим забезпечуючи розростання тканин ендометрія. При різкому зниженні естрогену виникають менструальні кровотечі.

вплив менструального циклу на рівень естрогену

Розвиток і здоров’я кісток

Естрогени відповідають за секрецію білка остеокальцину, який, в свою чергу, сприяє формуванню кісткової тканини і впливає на кальцієвий обмін. Гормон регулює вміст вітаміну D і знижує чутливість до паратгормону. Останній стимулює розвиток клітин, що руйнують стару кісткову тканину.

Статевий розвиток

Найбільш активне вироблення естрогену відбувається в період статевого дозрівання у підлітків. Гормон бере активну участь у формуванні вторинних статевих ознак, стимулює лібідо і впливає на сексуальний потяг.

Здоров’я серця

Менопауза безпосередньо пов’язана зі зниженням рівня естрогену, що негативно позначається на серцево-судинній системі. При дефіциті естрогенів підвищується ризик розвитку атеросклерозу, знижується тонус артеріальних судин. Через згортання крові розвивається вікова гіперкоагуляція. Дослідження показують, що через 7-8 років після настання менопаузи через зниження естрогену ризик серцево-судинних захворювань у жінок зростає в 5 разів.

Управління настроєм

Рівень естрогенів безпосередньо впливає на когнітивні функції та емоційний фон. Завдяки гормону стимулюється вироблення нейромедіаторів, зокрема норадреналіну і серотоніну. Ці речовини є регуляторами емоцій і настрою, при їх дефіциті може з’явитися тривожність, депресія і дратівливість.

Яка норма естрогенів в організмі?

Найактивнішим гормоном є естрадіол, саме він і мається на увазі, коли говорять про рівень естрогену. Справедливо буде сказати, що він виконує близько 400 функцій в жіночому організмі, його кількість змінюється з віком. Наприклад, нормою для дітей та підлітків до 12 років вважається діапазон від 22 до 30 пг/мл. У дорослої людини (до 45 років) показник може підвищуватися до 480 пг/мл. Старше 45 років рівень естрадіолу знижується до 18-138 пг/мл.

Рівень естріолу залежить від факту вагітності і триместру. У дорослих жінок показник гормону збільшується з настанням вагітності.

У жінок репродуктивного віку рівень естрону залежить від фази менструального циклу. У фолікулярній фазі, яка припадає на 1-13 день циклу, рівень гормону коливається від 37 до 138 пг/мл. При овуляції показник збільшується, а на 15-28 день (в лютеїнової фазі) знижується.

Зміни рівня естрогену

Рівень естрогенів може бути вищим або нижчим за норму, що вимагає визначення причини та лікування. Гіперестрогенія проявляється почастішанням ПМС, перепадами настрою, збільшенням маси тіла, потовщенням тканин молочної залози, рясними або мізерними місячними, втратою статевого потягу, підвищеною стомлюваністю.

Низький рівень естрогену проявляється крихкістю кісток, нічною пітливістю, порушеннями менструального циклу, мігренню, безсонням, дратівливістю.

симптоми зміни рівня естрогену

Які симптоми і причини підвищення естрогену?

Гіперестрогенія – підвищений рівень естрогенів підвищує ризик виникнення поліпів, залозисто-кістозної та атипової гіперплазії. Можуть бути нерегулярні менструації з затримками і ациклічними кровотечами.

Основні причини захворювання і супутні фактори: синдром полікістозних яєчників, цукровий діабет II типу, захворювання щитовидної залози, хронічний стрес, гормонально активні пухлини яєчників.

Які симптоми і причини низького рівня естрогену?

Хронічні захворювання нирок, погано функціонуючий гіпофіз, синдром Тернера, аутоімунні захворювання, дефіцит магнію призводять до дефіциту естрогенів.

При низькому рівні естрогену також можлива чутливість молочних залоз, нерегулярний менструальний цикл, проблеми зі сном, головні болі, нічна пітливість, втрата кісткової маси, розвиток атрофічного вагініту.

Як підтримувати нормальний рівень естрогену?

Рівень естрогену можна підтримувати за допомогою продуктів харчування і БАДів, також може бути призначена замісна гормональна терапія.

Як підвищити рівень естрогену?

Корекція щоденного раціону досить ефективна в комплексі з іншими заходами. Необхідно повністю відмовитися від куріння, а також включити помірні фізичні навантаження.

Фітоестрогени містяться в бобових, насінні, кабачках, гарбузі, цитрусових, морських водоростях і травах, таких як часник, петрушка, шавлія та орегано.

У яких продуктах міститься естроген?

Продукти з високим вмістом фітоестрогенів можна використовувати для складання збалансованого раціону, не відмовляючись повністю від своїх харчових звичок.

Фрукти

Найбільший вміст мають абрикоси (сушені та свіжі), за ними йдуть чорнослив, фініки та персики.

Овочі

Найбільш багаті фітоестрогенами хрестоцвіті рослини, зокрема брюссельська і білокачанна капуста, брокколі.

Насіння і волоські горіхи

Варті уваги насіння льону, кунжуту і соняшнику, а також арахіс. Їх можна додавати в каші, салати і їсти з медом.

Соєві продукти

Якщо ваш вибір припав на сою, пам’ятайте, що її кількість не повинна перевищувати 50 г соєвого білка на добу. Соєві продукти – це величезна категорія, в яку входять йогурти, вершкове масло, сири, молоко.

Бобові

У категорію бобових з фітоестрогенами входять зелений горошок, квасоля, сочевиця, стручкова квасоля.

продукти для підвищення естрогену

Які продукти знижують рівень естрогену?

Щоб знизити рівень естрогену, включіть в раціон каші, запарені пшеничні висівки, жирну морську рибу, листовий зелений чай, свіжий гранат, гриби.

Поширені запитання:

Тема естрогену і жіночого здоров’я велика, і ми зібрали типові питання:

Що відбувається з естрогеном під час менопаузи?

Менопауза – це період, коли рівень естрогену поступово знижується, що призводить до перепадів настрою, приливів, погіршення пам’яті, порушень сну. Різке зниження естрогенів є супутнім фактором ішемії, артеріальної гіпертензії, остеопорозу.

До яких лікарів слід звернутися для діагностики та лікування порушень естрогенів?

При появі симптомів підвищеного або зниженого рівня естрогену необхідно пройти обстеження у гінеколога.

Коли потрібно приймати препарати естрогену?

Замісна гормональна терапія призначається лікарем в період менопаузи. Він дозволяє усунути вегето-судинні симптоми, сечостатевий синдром, а також запобігти остеопорозу і хвороби Альцгеймера.

Задати питання на тему
  Схожі статті

  09 Травня 2024 Ознаки вагітності

  З моменту зачаття в жіночому організмі відбуваються значні зміни. Перші ознаки вагітності жінка відчуває на 20 день розвитку ембріона, який […]

  29 Квітня 2024 Гімнастика Кегеля для зміцнення м’язів тазового дна

  Арнольд Кегель широко відомий серед гінекологів своїм винаходом – перинеометром, який дозволяє вимірювати силу м’язів тазового дна. Однак більшість людей […]

  25 Квітня 2024 Чек-ап організму

  Термін «check-up» став синонімом турботи про власне здоров’я. Саме поняття походить від англійського «check-up», що означає комплексне обстеження організму. При […]

  18 Квітня 2024 Чому не йдуть місячні?

  Регулярність місячних – важливий показник здоров’я загалом, не тільки жіночої репродуктивної системи. Затримки нерідко вказують на глобальні зміни в організмі […]

  04 Квітня 2024 Печія при вагітності

  Чи є печія ознакою вагітності? Вагітність – це завжди унікальний процес, під час якого з тілом і організмом дівчини відбуваються […]

  29 Березня 2024 Відмінності других пологів від перших

  Перша вагітність – хвилюючий і новий досвід для майбутньої мами. Під час другої багато хто впевнений, що пологи пройдуть так […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок