Детально про лікування методом ЕКЗ

Зміст

Якщо ви готуєтеся до лікування безпліддя методом ЕКЗ, ми рекомендуємо вам повністю ознайомитися з представленою інформацією. Також ми рекомендуємо вам, у міру проходження етапів лікування методом ЕКЗ, заново перечитати ті розділи, які ви вже читали раніше, і з приводу яких у вас виникли питання. По мірі переходу до відповідних етапів лікування, ви зможете задати лікарю хвилюючі вас питання і своєчасно вирішити виникаючі проблеми.

У даній статті детально розглянуті різні аспекти кожного етапу протоколу ЕКЗ. Якщо вас цікавить тільки основна інформація про метод ЕКЗ, перейдіть на сторінку “Екстракорпоральне запліднення“.

Важливо пам’ятати, що у кожної пацієнтки — своя індивідуальна відповідь на одержувані в процесі лікування лікарські препарати, і що кожен наступний цикл лікування відрізняється від попереднього. Це означає, що в дійсності ваша відповідь буде відрізнятися від відповіді інших пацієнтів на одні і ті ж препарати, але і на кожен наступний цикл лікування методом ЕКЗ ваш організм може відповісти по-іншому, тобто, не так, як в попередньому циклі ЕКЗ. У зв’язку з цим ваше обстеження, лікування і, відповідно, його результати можуть відрізнятися від такого у інших пацієнтів. Переконливо просимо не порівнювати результати вашого обстеження і проведеного лікування, а також плановане в майбутньому лікування з результатами обстеження і лікування, отриманими у інших пацієнтів. Хоча ви і можете знайти багато спільного з ними, будь ласка, пам’ятайте про те, що лікування методами ЕКЗ і ІКСІ — особиста справа кожного і що більшість пацієнтів відчуває незручності і сором при публічному обговоренні їх особистих проблем.

Інформація, що міститься в цьому розділі сайту, повинна допомогти вам пройти лікування методом ЕКЗ. Обговорення різних аспектів ЕКЗ та вартість програми ЕКЗ ви можете знайти на нашому сайті.

Перед ЕКЗ. Рекомендації пацієнтам

Якщо ви плануєте лікування методом ЕКЗ, то ми рекомендуємо вам приблизно за 1-2 місяці до початку циклу, обраного вами для проведення ЕКЗ, звернутися до лікаря для вирішення питань, що вас цікавлять. На прийомі повторно оцінюються результати проведеного попереднього обстеження, що включає: огляд на кріслі, УЗД, гормональні дослідження, визначення збудників інфекцій, що передаються статевим шляхом, тобто стандартного обстеження для пацієнтів перед лікуванням методом ЕКЗ («Обстеження перед ЕКЗ»). За показаннями проводяться додаткові методи обстежень.

Вам буде видано для ознайомлення і подальшого оформлення угоду на лікування методом ЕКЗ. Всі форми угод сторін на проведення кожної процедури повинні бути підписані вами і вашим партнером до початку лікувального циклу. Вам повідомлять, коли ви зустрінетеся з лікарем для перегляду всіх зібраних документів, отримання відповідей і уточнень на будь-які питання, які залишилися для вас або вашого партнера не до кінця зрозумілими.

Як підвищити шанси на успіх ЕКЗ

Для підвищення шансів настання вагітності можуть використовуватись додаткові процедури, що підвищують результативність ЕКЗ. Також варто дотримуватись наступних рекомендацій:

Для жінок:

 • Уникайте, по можливості, прийому будь-яких лікарських препаратів, крім звичайного аспірину. Якщо вам запропоновані іншим лікарем будь-які лікарські препарати, ви повинні довести до відома Вашого лікаря до початку лікування.
 • Виключіть куріння і прийом алкоголю.
 • Обмежте прийом кави і напоїв із вмістом кофеїну (не більше 2-х чашок в день).
 • Уникайте під час циклу ЕКЗ змін в харчовому раціоні і дієт з метою зниження маси тіла.
 • Утримайтеся від статевих контактів на 3-4 дні до пункції фолікулів, а в подальшому і після перенесення ембріонів аж до дня проведення тесту на вагітність (докладні рекомендації вам будуть дані у виписці в день перенесення ембріонів).
 • Звичне фізичне навантаження, як і заняття фізичними вправами протипоказані до тих пір, поки збільшені в результаті лікування яєчники не створюватимуть певний дискомфорт.
 • Уникайте гарячих ванн, відвідування лазень і саун.
 • Намагайтесь уникати спілкування з хворими на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), уникайте переохолоджень. У разі підвищення температури тіла, появи симптомів застуди – повідомте вашого лікаря.

Для чоловіків:

 • Підвищення температури тіла понад 38 ° С за 1-2 місяці до процедури ЕКЗ / ІКСІ можуть негативно впливати на якість сперми; якщо ви хворі, будь ласка, виміряйте температуру тіла і повідомте про будь-яке її підвищення (при захворюванні або нездужанні, що супроводжується підвищенням температури тіла).
 • Не рекомендується відвідування лазень і саун, так як підвищена температура може несприятливо впливати на якість сперми; будь ласка, утримайтеся від їх відвідування, хоча б, протягом 3 місяців до запланованного початку лікування.
 • Прийом лікарських препаратів, алкоголь і куріння сигарет повинні бути виключені до початку лікування методом ЕКЗ/ІКСІ.
 • Не починайте будь-яких нових спортивних занять або занять, пов’язаних з важкими фізичними навантаженнями протягом 3-х місяців, що передували початку ЕКЗ/ІКСІ. Якщо ви займаєтеся бігом, будь ласка, намагайтесь перейти на ходьбу без перевантажень.
 • Утримайтеся від носіння тісної нижньої білизни.
 • Утримайтеся від статевих контактів, хоча б, 3-4 дні, але не більше 7 днів до збору сперми (в день пункції фолікулів).

Для обох подружжя:

Якщо у вас є генітальна герпетична інфекція, ви повинні повідомити про появу симптомів, що передують захворюванню (загальне нездужання, загальна слабкість, немотивована втома), гострих проявах захворювання або загоюваних висипань. Незалежно від того, чоловік або жінка страждають генітальним герпесом, будь-яка із зазначених стадій герпетичної інфекції потребує негайного припинення лікування методом ЕКЗ/ІКСІ.

Початок програми ЕКЗ

Узгодьте з лікарем на який день циклу вам слід записатися на прийом перед ЕКЗ. Після того, як лікар упевниться в нормальному стані яєчників (відсутність кіст яєчників) і ендометрія, при наявності необхідних офіційних документів (договір про надання медичних послуг, угоду на даний метод лікування, підписані обома партнерами) і результатів обстежень ( «Обстеження перед ЕКЗ») , лікар вводить пацієнтку в програму (лікувальний цикл ЕКЗ).

Пацієнтці видається індивідуальний лист призначень, докладно пояснюються правила введення лікарських препаратів і «спосіб життя» протягом лікувального циклу ЕКЗ. На кожний наступний прийом пацієнтці слід приходити з листом призначень. У листі призначень вказується ПІБ пацієнтки, її вік, номер амбулаторної карти і детально розписується вся схема лікування: назва препаратів, добові дози, кратність, шляхи і послідовність їх введення і дата кожної наступної явки на прийом до лікаря. Під час лікувального циклу подружжя має суворо виконувати всі призначення і рекомендації лікаря і бути на огляді в призначений час.

Оплата програми ЕКЗ відбувається згідно з договором до старту стимуляції овуляції.

Проведене лікування може бути припинено на будь-якому етапі, якщо, на думку лікаря, шанси на успішне його завершення і отримання хороших результатів будуть вкрай низькі. При цьому пацієнтці буде здійснене повернення грошей за непроведені етапи лікування.

Перший етап ЕКЗ – стимуляція овуляції

Її мета — збільшити шанси на настання вагітності. Для цього жінці призначають гормональні препарати, які викликають в її яєчниках одночасне дозрівання декількох фолікулів. У кожному з фолікулів дозріває одна яйцеклітина, які забирають під час пункції. Після їх запліднення отримують кілька ембріонів. Чим більше було отримано ембріонів — тим більше шансів на успішний розвиток вагітності після їх перенесення в матку пацієнтки.

Препарати для стимуляції суперовуляції:

 1. Агоністи гонадоліберину (а-ГРГ) — «Диферелин» або «Декапептил»;
 2. Антагоністи гонадоліберину (ант-ГРГ) — «Оргалутран», «Цетротид»;
 3. Препарати для людини менопаузальних гонадотропінів (ЛМГ) — «Менопур», «Меногон»;
 4. Препарати ФСГ — «Пурегон», «Гонал-Ф», «Елонва»;
 5. Препарати хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) — «Прегніл», «Хорагон», «Овітрел».

Всі ці препарати призначаються відповідно до розроблених лікувальних схемами або протоколам контрольованої стимуляції яєчників. В даний час в усьому світі розроблено і з успіхом застосовується декілька таких протоколів стимуляції, які передбачають спільне або послідовне використання препаратів зазначених груп для досягнення основної мети стимуляції яєчників в циклах ЕКЗ — зростання декількох фолікулів. Перед початком стимуляції лікар разом з вами обговорює найбільш підходящий для вас протокол стимуляції.

При довгих схемах стимуляції спочатку призначається агоніст гонадоліберину — «Диферелин» або «Декапептил» на 10-14 днів з середини другої фази попереднього циклу (21 день менструального циклу) для пригнічення спонтанної активності яєчників. Це ще не сама стимуляція, а тільки підготовка яєчників до її проведення препаратами ЛМГ або ФСГ. Вона дуже важлива, тому що підвищує ефективність проведеної в подальшому стимуляції і дозволяє знизити дози призначених препаратів ЛМГ (ФСГ) і, відповідно, вартість лікування. Це важливий аргумент, оскільки всі застосовувані в ЕКЗ протоколи стимуляції проводяться виключно дорогими гормональними препаратами.

Початок введення а-ГРГ зазвичай доводиться на 21-й день при 28-денному циклі або 23-й при 30-денному циклі і продовжується, в середньому, 10-14 днів, але можливо, і довше, якщо в цьому виникне необхідність.

Існують і інші схеми стимуляції (короткі та ультракороткі протоколи), «м’які», при яких з 2-5 дня циклу призначаються гонадотропіни, а з 5 дня стимуляції-ант-ГнРГ 3-4 рази.

За 10 – 14 днів підготовки яєчників пацієнтці необхідно прийти на прийом до лікаря тільки двічі: перед початком введення а-ГРГ (1-й прийом, тобто безпосередньо введення в програму ЕКЗ) і після закінчення цього терміну (2-й прийом). Звичайно, якщо не виникне будь – яких непередбачених причин для додаткового відвідування лікаря.

Описана вище схема — комплекс а-ГРГ + ЛМГ (ФСГ), використання для стимуляції гонадотропінів а-ГнРГ, ант-ГнРГ, дозволяє значно збільшити кількість фолікулів в яєчниках. Це, в свою чергу, покращує кількість і якість одержуваних ембріонів і дозволяє планувати лікувальний цикл з урахуванням побажань і потреб пацієнтки: наблизити або, навпаки, відсунути на кілька днів пункцію фолікулів для отримання дозрілих в них яйцеклітин без побоювання, що це погіршить результати лікування.

Ця стимуляція триває аж до одноразового призначення тригера овуляції (препарату ХГЛ або а-ГнРГ, який викликає дозрівання яйцеклітин в фолікулах, що дозволяє їх підготувати до пункції на другому етапі лікування (етапі пункції отриманих фолікулів).

Препарати діють на яєчники і стимулюють дозрівання фолікулів. Доза препарату, що вводиться для стимуляції росту фолікулів підбирається індивідуально, з урахуванням віку жінки, її ваги і вихідного стану яєчників (їх функціонального резерву) і залежить від реакції яєчників на проведене лікування ЕКЗ. Цю реакцію оцінюють періодично за рівнем статевих гормонів в сироватці крові (естрадіолу) і ультразвукову картину (число і розміри фолікулів в кожному з яєчників, а також товщина ендометрію).

Проведення УЗД і визначення концентрації естрадіолу в ході лікування гормональними препаратами носять назву ультразвукового- і гормонального моніторингу.

Ультразвуковий та гормональний моніторинг

Ультразвуковий моніторинг проводиться лікарем на прийомі, а аналіз крові на естрадіол здається за направленням лікаря в діагностичній лабораторії. Окремо моніторинг не оплачується, тому що, його вартість входить у вартість даного етапу лікування. Частота проведення моніторингу встановлюється лікарем залежно від отриманих результатів (УЗ картина і концентрація естрадіолу). Дата і час кожного наступного візиту до лікаря для проведення моніторингу вноситься в лист призначень, що знаходиться на руках у пацієнта. Як правило, число відвідувань не перевищує 4-х або 5-ти. Час вибирається обов’язково з урахуванням побажань пацієнта, адже більшість з них продовжує працювати.

У нашій клініці УЗД проводиться вагінальним датчиком (порожнинне УЗД), що значно перевершує по інформативності звичайне УЗД через передню стінку живота. Перед виконанням полосного УЗД вам необхідно спорожнити сечовий міхур для поліпшення якості одержуваного зображення.

Медична сестра запрошує вас в кабінет моніторингу. Вас попросять роздягтися як для гінекологічного огляду, після чого ви лягаєте на підготовлене гінекологічне крісло і запрошується Ваш лікуючий спеціаліст. Датчик вводиться лікарем у піхву пацієнтки, попередньо на нього надівається стерильний презерватив, який після використання викидається.

Процедура УЗД абсолютно безболісна і безпечна. Деякі пацієнтки можуть відчувати почуття незручності, можливі невеликі виділення з піхви після закінчення процедури УЗД, пов’язані, головним чином, з використанням спеціального гелю для поліпшення якості одержуваного зображення.

Що оцінюється на УЗД моніторингу?

Перший УЗ моніторинг зазвичай проводиться на 5-й або 6-й день стимуляції гонадотропінами для оцінки відповіді яєчників (динаміки зростання фолікулів) і товщини ендометрія з метою підбору найбільш оптимальної дози препарату і визначення дати наступного візиту. До початку активного росту фолікулів (до досягнення ними розмірів від 10 мм і вище) УЗД проводиться 1 раз в 4-5 днів, потім яєчники оглядаються частіше — 1 раз в 2-3 дня. Аналізи крові на естрадіол беруть або з тією ж частотою, або дещо рідше (залежить від конкретної ситуації).

Залежно від динаміки зростання фолікулів і гормонального фону лікар визначає періодичність явки на моніторинг індивідуально для кожної пацієнтки та підбирає точну дозу препаратів.

На кожному моніторингу лікар визначає кількість фолікулів в кожному яєчнику, вимірює діаметр кожного фолікула, оцінює товщину слизової оболонки матки.

Нарешті, коли Ваш лікар вирішить, що ви вже готові для пункції фолікулів (точніше, фолікули досить дозріли для пункції з метою забору ооцитів), вам буде призначена ін’єкція ХГЛ або а-ГнРГ. Як правило, ці препарати призначається за 35-36 годин до самої пункції для остаточного дозрівання яйцеклітин. Якщо пункцію не проводити, овуляція виникає через 42-48 годин після часу ін’єкції.

Головними і обов’язковими умовами для призначення ХГЛ є певна ступінь фолікулярного розвитку за УЗД (не менше 3-х зрілих фолікулів). Потенційно зрілим фолікулом на фоні стимуляції є фолікул розмірами 18-20 міліметрів.

Другий етап ЕКЗ — пункція фолікулів

Мета даного етапу — отримання яйцеклітин з фолікулів стимульованих яєчників шляхом їх проколу полою голкою (пункція). Це втручання проводиться під ультразвуковим контролем, в стерильних умовах (операційна) і під внутрішньовенним наркозом.

Час проведення пункції намічається лікарем заздалегідь і за стандартною схемою: через 35-36 годин після введення ХГЛ. Дата і час передбачуваної пункції фіксуються в листку призначень пацієнтки.

Вміст фолікула (фолікулярна рідина з яйцеклітинами) транспортується в ембріологічну лабораторію в спеціальних стерильних одноразових пластикових контейнерах виготовлених з нетоксичного полімеру. Вся процедура пункції фолікулів триває, в середньому, 15 хвилин.

Перед пункцією фолікулів

Для того, щоб уникнути блювоти під час і після проведення наркозу необхідно:

 • Увечері, напередодні пункції утриматися від прийому їжі після 18:00 і від прийому будь-яких рідин після 24:00.
 • В день процедури утриматися від прийому їжі і будь-яких рідин до її початку.

Ми маємо наполегливе прохання — приходити на пункцію без макіяжу, контактних лінз, манікюру і ювелірних прикрас. ви можете не знімати свою обручку. ви повинні підійти в нашу клініку за 30 хвилин до того часу, на яке вам призначена пункція (відповідна дата і час проставлені в Вашому листі призначень).

Вашому чоловікові слід прийти з вами в день пункції і підійти до реєстратури, повідомивши про мету приходу (пункція у дружини). Медична сестра лабораторії ЕКЗ проводжає чоловіка в спеціальне приміщення для здачі сперми. Чоловік повинен перебувати в нашій компанії аж до отримання результатів пункції і спермограми.

Медична сестра клініки запрошує вас в спеціальну кімнату для переодягання. Потім вас оглядає лікар анестезіолог для індивідуального підбору препаратів для анестезії. Після спорожнення сечового міхура вас проводжають в операційну, де готують до проведення пункції: допомагають лягти в гінекологічне крісло, проводять обробку зовнішніх статевих органів.

В операційну запрошується лікар-анестезіолог і Ваш лікуючий лікар. Після введення лікарських препаратів для наркозу (тобто коли ви заснете) проводиться сама процедура.

Після пункції ви перебуваєте під наглядом медичного персоналу клініки протягом 1,5-2 годин. Після того, як анестезіолог упевниться в задовільному Вашому стані і гарному самопочутті, вам буде дозволено встати. Медична сестра лабораторії ЕКЗ проводжає вас разом з чоловіком до лікаря. Ми не дозволяємо пацієнткам йти після пункції без супроводу, тому з вами повинен бути ваш чоловік або інша супроводжуюча особа.

Після пункції фолікул

Лікар повідомляє вам про результати пункції, робить нові призначення, призначає дату та час перенесення ембріонів. На наступний день після пункції ви можете отримати інформацію у свого лікаря з приводу якості яйцеклітин, сперми, їх запліднення, а трохи пізніше (через день після пункції) – ви можете дізнатися про кількість і якість отриманих ембріонів.

Після пункції ви можете їсти і пити, як вважаєте за потрібне, орієнтуючись на своє самопочуття.

Після процедури ви можете відчувати деяку болючість в області малого тазу, відчуття втоми або навіть сонливість (останнє пов’язане з використанням наркозу). Також можливі незначні кров’янисті виділення зі статевих шляхів після пункції, пов’язані з проколом стінки піхви під час пункції. Як правило, вони мізерні і за кольором варіюють від червоного до темно-коричневого.

Коли необхідно повідомити вашого лікаря про проблеми

Будь ласка, повідомте Вашого лікаря, якщо після пункції у вас виникли такі симптоми:

 • Висока температура (понад 37°С ).
 • Сильні кров’янисті виділення з піхви.
 • Незвичайні або сильні больові відчуття в області малого тазу.
 • Труднощі при сечовипусканні або порушення стільця.
 • Нудота, блювання або пронос.
 • Гострий або стріляючий біль.
 • Біль або різі при сечовипусканні.
 • Незвичний біль в спині.
 • Збільшення в окружності живота.
 • Почуття тиску на пряму кишку.

Підтримка функції жовтого тіла

На місці пункціонуваних фолікулів утворюються жовті тіла. У нормі на місці лопнув під час овуляції зрілого фолікула у жінки репродуктивного віку також утворюється жовте тіло, головною функцією якого є вироблення гормону прогестерону, який “готує” слизову оболонку матки до прикріплення ембріона. Однак в циклах ЕКЗ для стимуляції овуляції використовуються препарати а-ГРГ, які пригнічують функцію жовтого тіла. Більш того, рівні гормону естрадіолу в стимульованих циклах непропорційно підвищені в порівнянні з прогестероном. Тому необхідна медикаментозна підтримка функції жовтого тіла і нормалізація співвідношення естрогенів і прогестерону, починаючи з дня пункції фолікулів. Це покращує стан слизової оболонки матки — ендометрія і підвищує, тим самим, шанси на успішну імплантацію (прикріплення) ембріонів.

У більшості випадків ми призначаємо препарати прогестеронового «Утрожестан», «Дюфастон», «Лютеіна», «Креон», «Ендометрін».

Лікарі обирають переважно вагінальний спосіб введення препаратів, оскільки в цьому випадку він відразу надходить до матки, минаючи системний (загальний) кровотік.

У ряді випадків після пункції фолікулів аж до дня проведення тесту на вагітність призначаються лікарські препарати «Прогінова», «Дивігель». Обидва препарати містять інший жіночий гормон естрадіол, який також бере участь в підготовці слизової оболонки матки до імплантації.

Вибір виду та дозування лікарського препарату здійснюється індивідуально. Всі призначення фіксуються вашим лікуючим лікарем в листку призначень відразу після пункції, а потім після перенесення ембріонів проводиться коригування дози препаратів.

Третій етап ЕКЗ — запліднення яйцеклітин і культивування ембріонів

Після надходження фолікулярної рідини в лабораторію ембріологом проводиться «пошук» яйцеклітин, які потім поміщаються в інкубатор. Запліднення проводиться сконцентрованою спермою через 4-6 годин після отримання яйцеклітин. Для звичайного запліднення використовується приблизно 50 тисяч сперматозоїдів на кожну яйцеклітину. Якщо параметри сперми не задовольняють вимогам стандартного ЕКЗ або попередні спроби ЕКЗ були невдалими, обговорюється питання про подальшу тактику лікування (можливо ІКСІ або ЕКЗ з використанням сперми донора). Методика ІКСІ застосовується для запліднення зрілих яйцеклітин в разі аномалій сперматозоїдів у чоловіка («ІКСІ»).

Якщо важко отримати сперму в день пункції або немає сперматозоїдів в еякуляті, передбачено проведення спеціальної процедури — біопсії придатка яєчка.

День пункції вважається нульовим днем культивування ембріонів; першим днем культивування вважається наступний після пункції день. Саме в цей день у більшості яйцеклітин з’являються перші ознаки запліднення. Вони вже помітні через 16-18 годин після з’єднання яйцеклітин зі сперматозоїдами (інсемінації). Повторна оцінка запліднення проводиться через 24-26 годин після інсемінації. Контроль запліднення проводиться ембріологом при перегляді чашок з культивованими клітинами під мікроскопом.

Однією з причин невдач при ЕКЗ є відсутність запліднення яйцеклітин. Часто причину цього встановити не представляється можливим, незважаючи на широкі пізнання вчених в цій галузі. Від цього ніхто не застрахований, і такий результат часто важко передбачити, але про нього необхідно пам’ятати. Якщо у Вашої пари не відбулося запліднення яйцеклітин при стандартній методиці ЕКЗ вам та Вашому чоловікові необхідно відвідати лікаря для вирішення питання про подальшу тактику ведення Вашої пари. Можливі варіанти: повторна здача сперми і проведення процедури ІКСІ або проведення ІКСІ з уже отриманої в день пункції спермою (якщо вона хорошої якості). Доцільно з самого початку, ще до проведення пункції, обговорити можливість переходу до ІКСІ в разі невдачі стандартної процедури ЕКЗ.

Стадії розвитку ембріонів

Запліднена яйцеклітина називається зиготою і містить вже подвійний набір хромосом, тобто від батьківського і материнського організму. Однак наявність зигот ще недостатньо для вирішення питання про можливість перенесення ембріонів в порожнину матки. Спочатку необхідно упевнитися в нормальному дробленні і розвитку ембріонів. Про це можна судити тільки виходячи з кількості і якості клітин ембріона, які діляться і не раніше, ніж через добу після запліднення, коли з’являються перші ознаки дроблення. Найбільш чітко вони проявляються лише на другий день культивування. Кожен день ембріологом проводиться оцінка ембріонів з фіксацією всіх параметрів: кількість і якість клітин ембріона (бластомерів), швидкість дроблення, наявність відхилень і т.д.

Переносу підлягають тільки ембріони гарної якості. Перенесення ембріонів проводиться на 5-й день культивування — залежно від темпів їх розвитку і якості ембріонів.

До недавнього часу, ембріони культивувалися протягом трьох днів і потім переносилися в матку і/або заморожувалися. В даний час широко поширене так зване продовжене культивування ембріонів протягом п’яти або шести днів, поки вони не досягають стадії бластоцисти. Бластоцисти мають велику частоту успішної імплантації, дозволяючи нам переносити меншу кількість ембріонів і знижувати ризик багатоплідної вагітності при збільшенні частоти настання вагітності.

Четвертий етап ЕКЗ — перенесення ембріонів

Як було сказано вище, перенесення ембріонів проводиться на 5-й день культивування залежно від стадії їх розвитку. В день перенесення ембріонів вам необхідно прийти заздалегідь, за 30 хвилин до призначеного часу. Присутність чоловіка можливо, але не обов’язково. В день перенесення ми дозволяємо пацієнткам звичайний прийом їжі. До призначеного часу перенесення у вас повинен бути наповнений сечовий міхур.

Безпосередньо перед переносом ембріонів лікар, ембріолог і подружня пара вирішують питання про кількість перенесення ембріонів. Ембріолог демонструє на фотографії відібрані для перенесення ембріони, відповідає на питання, що цікавлять подружню пару.

Після отримання інформації про готовність лікаря до проведення процедури перенесення ембріонів ембріолог здійснює набір ембріонів в катетер для переносу, що представляє собою тонку пластикову трубочку з приєднаним шприцом, і передає його лікарю, який проводить перенесення.

Процедура перенесення ембріонів проста в технічному плані. Пацієнтка лягає на гінекологічне крісло. Лікар оголює в дзеркалах шийку матки, після чого вводить катетер через канал шийки в порожнину матки.

Асистент лікаря контролює при УЗД глибину введення катетера в порожнину матки. У катетері знаходяться ембріони, які потрапляють в порожнину матки. Потім лікар передає катетер ембріологові, який досліджує під мікроскопом його вміст на предмет залишилися в катетері ембріонів.

Перенесення ембріонів зазвичай не займає багато часу (5-10 хвилин). Процедура безболісна, хоча іноді пацієнтка може відчувати легкий дискомфорт.

У тому випадку, якщо після проведення переносу ембріонів, у подружньої пари залишаються «зайві» ембріони гарної якості, парі пропонується їх заморозити для подальшого зберігання та подальшого перенесення після розморожування в разі відсутності вагітності після даної спроби ЕКЗ («Кріоконсервація ембріонів»).

Після перенесення ембріонів ви повертаєтеся в палату через 5-10 хвилин. Більш тривале перебування в горизонтальному положенні після ембріотрансферу не призводить до збільшення шансів на настання вагітності.

Як вести себе після перенесення ембріонів?

Вашим лікарем дається детальна виписка в 2-х примірниках (Вам і Вашому лікарю за місцем проживання) про проведене лікування методом ЕКЗ. У виписці зазначаються: рекомендації щодо способу життя, терміни проведення тесту на вагітність і ультразвукового дослідження, дозування і тривалість прийому лікарських препаратів.

Після перенесення ембріонів прийом препаратів прогестерону може тривати аж до 12-14 тижнів вагітності, коли формується плацента (дитяче місце) і виділяє «свій» прогестерон в достатній концентрації.

Після перенесення деякі пацієнтки відзначають незначні рідкі кров’янисті виділення або виділення бульбашок повітря з статевих шляхів. Будь ласка, не треба турбуватися з цього приводу. Це зовсім не означає, що в цей час Ваші ембріони виходять з порожнини матки.

Відразу після проведення переносу ембріонів дуже корисно, прийшовши додому, прилягти і постаратися розслабитися. З моменту перенесення аж до проведення тесту на вагітність ви можете безбоязно повернутися до більшості Ваших повсякденних справ і обов’язків з виняток надмірного фізичного навантаження.

При негативних результатах тесту на вагітність пацієнтки часто звинуватять себе в тому, що щось зробили або, навпаки, не зробили в цей проміжок часу — часу очікування.

У зв’язку з цим намагайтесь не робити нічого з того, за що ви будете докоряти собі, якщо вагітність не настане, і дотримуйтеся нижче наведених рекомендацій:

 • Не приймайте ванну і не плавайте в першу добу після перенесення.
 • Не користуйтеся тампонами.
 • Не вступайте в статеві контакти аж до отримання першого тесту на вагітність.
 • Не займайтеся бігом, аеробікою, тенісом, лижами, альпінізмом і іншими подібними видами спорту.
 • Не починайте занять іншими видами спорту або фізкультурою.
 • Не підіймайте важких предметів.

Ви можете вести звичний робочий ритм життя.

Постарайтеся чимось зайнятися і таким чином, відволіктися від очікування результатів тесту на вагітність, що допоможе вам пережити ці 12 – 14 днів.

У вас можуть бути незначні мажучі кров’янисті виділення з піхви перед постановкою тесту на вагітність. Приблизно 50% наших пацієнток вагітних після ЕКЗ мали подібні виділення до постановки тесту і навіть після отримання його позитивного результату! Не втрачайте оптимізму! вам слід обов’язково здати кров на аналіз, навіть якщо думаєте, що ці виділення – менструація і вагітність не наступила. Потрібно зробити кількісний тест на вагітність — визначення в крові ХГЛ.

Діагностика вагітності

Кількісний ХГЛ — тест на вагітність повинен бути зроблений через 10-14 днів після перенесення ембріонів. Якщо цей час випадає на вихідний день, тест може бути зроблений в понеділок.

Для здачі крові на аналіз вам необхідно прийти в клініку вранці до 12:00. Результати будуть вже готові після 16:00. Направлення на аналіз ви можете отримати відразу у лікуючого лікаря після перенесення ембріонів.
Пацієнтам з інших міст рекомендується зробити аналіз на ХГЛ за місцем проживання та повідомити нам по телефону про його результати.

Аналіз крові на ХГЛ визначає гормон (хоріонічний гонадотропін), що виділяється ембріоном в разі його прикріплення в порожнині матки. Як правило, концентрація цього гормону порівнянна з результатом лікування методом ЕКЗ: наявність вагітності, кількість ембріонів в порожнині матки та ін.

Більшість тестів на вагітність дає або позитивні, або негативні результати. Проте, іноді зустрічаються “слабкопозитивні” результати — низька концентрація ХГЛ в крові.

Якщо вам дали саме такий результат, він може свідчити про наступне:

 • Запізніла, але нормальна імплантація ембріона.
 • Перервана вагітність.
 • Позаматкова вагітність.
 • Лабораторна помилка.

Подальший моніторинг ХГЛ надзвичайно важливий в кожній з вищевказаних ситуацій. Через 2-3 дні після слабопозитивного результату вам необхідно повторити це дослідження. Повторне дослідження крові на ХГЛ дасть нам можливість визначити, чи прогресує Ваша вагітність і розвивається вона нормально.

Перше УЗД рекомендується проводити через тиждень після дня проведення тесту на вагітність (або через 3 тижні після перенесення ембріонів). Це УЗД в такому ранньому терміні надзвичайно важливо для діагностики переривання вагітності (викидня), позаматкової вагітності та багатоплідної вагітності. Позаматкова трубна вагітність може виникнути в 2-3% вагітностей після ЕКЗ.

Своєчасна, рання діагностика позаматкової вагітності і проведення лапароскопічної операції дозволяє уникнути серйозних ускладнень, що загрожують життю жінки.

Друге ультразвукове дослідження проводиться через 10-14 днів від першого з метою підтвердження нормального розвитку вагітності — визначення серцебиття плода. Як тільки ми виявимо серцебиття плода, ми рекомендуємо вам звернутися до Вашого акушера-гінеколога для ранньої постановки на облік по вагітності. Приблизний термін вагітності на даний момент складе 6-7 тижнів.

При негативному тесті на вагітність ви припиняєте прийом препаратів прогестерону. Пройде 3 або 5 днів, перш ніж прийде менструація, якщо вона не прийшла раніше. Менструальні виділення можуть відрізнятися від Ваших звичайних менструацій (бути рясніше, бідніше, коротше або довше). Якщо менструація не прийде протягом найближчого тижня, повідомте про це Вашого лікаря нашого центру і повторіть аналіз крові на ХГЛ.

Ваш цикл лікування методом ЕКЗ не завершився успіхом — не впадайте у відчай! ви можете відвідати свого лікаря для бесіди з приводу Вашого лікування та перспектив на майбутнє. Все, що нам допоможе в цьому випадку — це час і повторна програма ЕКЗ.

Препарати стимуляції овуляції

Початком таких лікарських препаратів є два головних гонадотропних гормону гіпофіза, необхідних для нормальної роботи яєчників жінки. ФСГ — фолікулостимулюючий гормон відповідає за зростання і розвиток фолікула в яєчнику, а ЛГ — лютеїнізуючий гормон забезпечує остаточне дозрівання яйцеклітини і овуляцію в середині циклу (розрив фолікула і вихід зрілої яйцеклітини в черевну порожнину).

Виділяють два види лікарських препаратів гонадотропних гормонів: препарати ЛМГ – містять обидва гормону — ФСГ і ЛГ; препарати ФСГ – містять тільки гормон ФСГ. У Клініці професора Феськова А.М. ® найбільш часто застосовуються з препаратів ЛМГ — «Менопур» (фірма “Феррінг”, Німеччина), а з препаратів ФСГ — «Пурегон» (фірма “Органон”, Голландія) і «Гонал-Ф» (фірма “Сєроно”, Італія). Зазначені лікарські препарати відрізняються не тільки по складу, але і за технологією їх виробництва.

«Менопур» отримують із сечі жінок, які перебувають в менопаузі, за допомогою спеціальної технології високого очищення. Препарати «Пурегон» і «Гонал-Ф» створені шляхом генної інженерії – до складу препаратів входить тільки певну ділянку молекули ФСГ, який безпосередньо забезпечує зростання фолікула.

Застосування всіх препаратів безпечно з точки зору ризику розвитку імунної реакції проти “чужих” гормонів.
Побічні ефекти цих препаратів виникають нечасто і включають дискомфорт в животі, метеоризм (здуття живота), зміну настрою, підвищену стомлюваність або занепокоєння, які в більшості випадків слабшають або повністю зникають після пункції фолікулів. Одним з можливих ускладнень терапії препаратами гонадотропних гормонів є множинний зростання фолікулів і розвиток гіперстимуляції яєчників («Синдром гіперстимуляції яєчників»).

Препарати випускаються у вигляді сухої речовини (порошку) і розчинника, що додається (в ампулах) і вводяться один раз в день внутрішньом’язово. При цьому 2-4 ампули сухої речовини розлучаються вмістом однієї ампули розчинника.

Зазвичай пацієнтки роблять собі ін’єкції самі, іноді — залучають своїх родичів або знайомих, які вміють робити внутрішньом’язові ін’єкції.

У будь-якому випадку, завжди можна розраховувати на нашу допомогу — ін’єкції може робити медична сестра процедурного кабінету. Ми рекомендуємо, щоб першу ін’єкцію зробила саме вона для того, щоб навчити пацієнтку або того, хто буде їй робити ін’єкції, правилам введення препарату. Препарати важливо вводити в тій дозі, яка призначена лікарем, в один і той же час доби, краще — у 2-й половині дня.

Інструкція пацієнтам ЕКЗ по введенню препаратів «Менопур», «Пурегон» та «Гонал-Ф»

 • Ретельно вимийте і висушіть руки.
 • Заздалегідь приготуйте: один стерильний шприц з голкою для внутрішньом’язових ін’єкцій, 2 ватних кульки, змочених 70% спиртом, одну ампулу розчинника і 3 або 4 ампули лікарської речовини (у відповідність з листом призначень).
 • Спиртовою кулькою обробіть вказівний і великий палець правої руки і швидко (одним рухом) відкрийте ампули.
 • Зніміть ковпачок з голки і наберіть 1 або 2 мл води (пропонованого стерильного розчинника) в шприц і розчиніть дане кількість розчинника по черзі в кожній з 2-х — 4-х ампул з сухою речовиною, послідовно переносячи вміст попередньої ампули (вже розчинене) в наступну ампулу (з ще не розчиненим сухою речовиною). Речовина розчиняється практично миттєво; голку слід вводити в ампулу якомога глибше.
 • Наберіть в шприц розчинений вміст всіх ампул; тримаючи шприц вертикально, легким натисканням на поршень намагайтесь видалити зі шприца всі бульбашки повітря.
 • Візьміть шприц і нову спиртову кульку в праву руку.
 • Виберіть місце для ін’єкції, бажано, щоб воно не збігалося з місцем попередньої (вчорашньої) ін’єкції. Обережно візьміть шкіру в цій області лівою рукою. Прийміть зручне положення і, спираючись на ногу, протилежну тій, де належить зробити ін’єкцію, постарайтеся максимально розслабити м’язи останньої.
 • Обробіть спиртовим кулькою місце уколу і затисніть кульку під великим пальцем лівої руки.
 • Тримаючи набраний шприц як метальний спис, проткніть голкою шкіру (глибина проникнення повинна бути не менше 1/2 довжини голки) і швидко введіть голку в м’яз.
 • Плавним натисканням на поршень видавіть вміст шприца, після чого швидко витягніть голку.
 • Обробіть місце ін’єкції спиртовою кулькою.
 • Весь використаний матеріал (ватні кульки, використані шприци і т.д.) викидається (у звичайних контейнерах для сміття – будь-якого спеціального обладнання не потрібно).

Агоністи гонадоліберину

Щоб власні гормони гіпофіза жінки не заважали стимуляції суперовуляції, їхнє вироблення блокується аналогами (агоністами) гормону гонадоліберину (а-ГРГ). Початком препаратів, що діє, є сполука трипторелін — синтетичний аналог гонадоліберину. Останній викликає в жіночому організмі викид гонадотропних гормонів, які, у свою чергу, безпосередньо впливають на вироблення жіночих статевих гормонів, зростання фолікулів і дозрівання яйцеклітин в яєчниках. Агоністи гонадоліберину готують яєчники і тим самим «уніфікують» умови для подальшого дозрівання фолікулів у процесі стимуляції. Крім того, ці препарати запобігають передчасній овуляції, тобто розриву фолікулів до пункції.

З агоністів у Клініці професора Феськова О.М. ® найчастіше застосовуються «Декапептил-дейлі» (фірма “Феррінг”, Німеччина) та “Діферелін – дейлі” (фірма “Іпсен”, Франція).

Препарати випускаються у вигляді форм для щоденних ін’єкцій (дейлі – від англійського слова «daily» – щоденний) та депонованих форм (введення препарату здійснюється один раз на 4 тижні). У програмі ЕКЗ найчастіше використовуються препарати із щоденним введенням. Більшість препаратів випускається для підшкірних ін’єкцій, деякі препарати вводяться внутрішньом’язово.

«Декапептил – дейлі»

Препарат випускається у вигляді готових шприців 2-х видів: «Декапептил – дейлі 0,5 мг» – та «Декапептил – дейлі 0,1 мг». Кожен такий шприц зовні дуже нагадує інсуліновий шприц, яким користуються хворі на цукровий діабет – дуже тоненька (не товстіша за волосок голка для безболісного підшкірного введення ліків). Зазвичай ми призначаємо “Декапептил – дейлі 0,1 мг” у вигляді щоденних підшкірних ін’єкцій. В одній упаковці знаходиться 7 або 28 шприців із препаратом. Зберігається препарат у холодильнику. Одного шприца достатньо для однієї ін’єкції (при призначенні у перші 10 -14 днів лікування); коли лікар зменшує добове дозування (наступні 12 -14 днів введення а-ГРГ – вже спільно з препаратами гонадотропінів) достатньо вводити не весь шприц, а тільки половину його вмісту в день, а ліки (0,5 мл), що залишилися в шприці, рекомендується зберігати в холодильнику до наступного прийому (попередньо надівши на голку ковпачок). Безпосередньо перед введенням препарату не потрібно його додатково підігрівати.

Інструкція по введенню «Декапептила-Дейлі 0,1 мг»

 • Відкрийте упаковку та візьміть шприц із упаковки.
 • Зніміть пластиковий ковпачок із голки шприца.
 • Візьміть шприц у ліву руку і ватяну кульку, змочену 95% спиртом, у праву руку.
 • Виберіть місце підшкірної ін’єкції (на плечі або передній черевній стінці); доцільно місця ін’єкцій щодня міняти.
 • Акуратно обробіть місце ін’єкції ватною кулькою, змоченою спиртом.
 • Тримаючи шприц у правій руці, як «метальний спис», під кутом по відношенню до поверхні шкіри, швидко введіть голку шприца під шкіру.
 • Плавно, без ривків видавіть весь вміст шприца, після чого видаліть голку, обробіть місце уколу новою кулькою зі спиртом і викиньте використаний шприц.
 • Коли Ви приступаєте до введення “Меногону” або “Пурегону”, доза “Декапептила-дейлі” знижується рівно наполовину; шприц не викидається, а друга половина вмісту шприца, що залишилася після введення, зберігається до наступного введення в холодильнику, для чого на голку повторно надівається ковпачок.

«Діферелін-дейлі»

«Диферелін-дейлі» випускаються у вигляді сухої речовини (порошку) і розчинника, що додається (в ампулах) і вводяться один раз на день підшкірно. При цьому вміст ампули сухої речовини розлучаються вмістом однієї ампули розчинника.

Інструкція по введенню «Дифереліну-Дейлі 0,1 мг»

 • Ретельно вимийте та висушіть руки.
 • Заздалегідь приготуйте: один стерильний шприц з голкою для ін’єкцій, 2 ватних кульки, змочених 70% спиртом, одну ампулу розчинника і флакон з сухою речовиною.
 • Спиртовою кулькою обробіть вказівний і великий палець правої руки та швидко (одним рухом) розкрийте ампулу з розчинником.
 • Спиртовою кулькою обробіть кришечку флакона і розкрийте його.
 • Зніміть ковпачок з голки і наберіть 1 або 2 мл води (пропонованого стерильного розчинника) у шприц і розчиніть дану кількість розчинника у флаконі із сухою речовиною;
 • Речовина розчиняється практично миттєво; голку слід вводити в ампулу якнайглибше.
 • Наберіть у шприц розчинений вміст флакона.
 • Тримаючи шприц вертикально, легким натисканням на поршень постарайтеся видалити зі шприца всі бульбашки повітря.
 • Візьміть шприц і нову спиртову кульку в праву руку.
 • Виберіть місце підшкірної ін’єкції (на плечі або передній черевній стінці); доцільно місця ін’єкцій щодня міняти.
 • Акуратно обробіть місце ін’єкції ватною кулькою, змоченою спиртом.
 • Тримаючи шприц у правій руці, як «метальний спис», під кутом по відношенню до поверхні шкіри, швидко введіть голку шприца під шкіру.
 • Плавно, без ривків видавіть весь вміст шприца, після чого видаліть голку, обробіть місце уколу новою кулькою зі спиртом і викиньте використаний шприц.

Коли Ви приступаєте до введення «Меногону» або «Пурегону», доза «Діфереліну-дейлі» знижується рівно наполовину; шприц не викидається, а друга половина вмісту шприца, що залишилася після введення, зберігається до наступного введення в холодильнику, для чого на голку повторно надівається ковпачок.

Агоністи гонадоліберину необхідно вводити в той самий час, краще ввечері. При зміні часу введення препарату (різниця більша, ніж на годину) необхідно повідомити про це лікаря і разом з ним обговорити час наступної ін’єкції.

До кожного препарату додається докладна інструкція фірми – виробника про особливості застосування та зберігання даного препарату, його побічні дії, що значно полегшує їх введення самими пацієнтками. Однак, у зв’язку з тим, що ці препарати мають свої особливості, ми рекомендуємо пацієнтам першу ін’єкцію зробити в нашому процедурному кабінеті. Медична сестра процедурного кабінету навчає пацієнтку до всіх правил введення препарату.

Побічні дії агоністів виникають не часто і пов’язані, головним чином, зі зниженням рівня статевих гормонів у крові: можливе зниження статевого потягу, швидка зміна настрою, припливи жару, рідко – депресія. Але всі зазначені прояви носять тимчасовий характер і свідчать про ефективність препарату, як це не парадоксально, оскільки пов’язані з тимчасовим зниженням рівня статевих гормонів (естрадіолу) в організмі. Всі зазначені симптоми, пов’язані зі зниженням естрогенної насиченості, проходять після початку введення гонадотропінів за рахунок посилення вироблення естрогенів у яєчниках, що стимулюються, жінки.

В організмі препарати не накопичуються, і всі побічні симптоми проходять безвісти. Іноді у місці введення препарату (у місці уколу) виникає невелика болючість, почервоніння або, рідше, свербіж. Це місцева алергічна реакція, яка зазвичай не вимагає призначення додаткових ліків і відміни препарату, але про неї, як і про інші можливі побічні ефекти препарату, слід своєчасно повідомити лікаря.

Антагоністи гонадоліберину

Антагоністи гонадоліберину (ант-ГРГ) подібно до агоністів блокують роботу гіпофіза, і тим самим забезпечують умови для проведення стимуляції зростання фолікулів. Антагоністи призначаються на кінцевому етапі стимуляції росту фолікулів для запобігання передчасній овуляції (як правило, з 6-7 днів стимуляції). У процесі стимуляції потрібно, як правило, не більше 4-5 ін’єкцій.

До лікарських препаратів цієї групи належать «Оргалутран» (фірма “Органон”, Голландія) та “Цетротид” (фірма “Сероно”, Італія). У нашій компанії застосовується препарат “Оргалутран”. Препарат випускається у вигляді готових шприців Огралутран 0,25 мг. Кожен такий шприц зовні дуже нагадує інсуліновий, яким користуються хворі на цукровий діабет – дуже тоненька (не товща за волосок голка для безболісного підшкірного введення ліків).

Препарати призначаються у вигляді підшкірних ін’єкцій в один і той же час доби, що вказується Вашим лікарем.

Інструкція щодо введення препарату «Оргалутран 0,25 мг»

 • Відкрийте упаковку та візьміть шприц із упаковки. Зніміть пластиковий ковпачок із голки шприца.
 • Візьміть шприц у ліву руку і ватяну кульку, змочену 95% спиртом, у праву руку.
 • Виберіть місце для підшкірної ін’єкції (на плечі або на передній черевній стінці); доцільно місця ін’єкцій щодня міняти.
 • Акуратно обробіть місце ін’єкції ватною кулькою, змоченою спиртом.
 • Тримаючи шприц у правій руці, як «метальний спис», під кутом по відношенню до поверхні шкіри, швидко введіть голку шприца під шкіру.
 • Плавним натисканням на поршень видавіть вміст шприца, після чого швидко витягніть голку.
 • Обробіть місце ін’єкції спиртовою кулькою.
 • Весь використаний матеріал (ватяні кульки, використані шприци тощо) викидається (у звичайних контейнерах для сміття — якогось спеціального обладнання не потрібно).

Хоріонічний гонадотропін (ХГЛ)

Хоріонічний гонадотропін — гормон, подібний до лютеїнізуючого гормону (ЛГ), який викликає овуляцію лідируючого фолікула в середині менструального циклу.

Ін’єкція ХГЛ призначена для підготовки фолікулів до пункції і остаточного дозрівання яйцеклітин. Овуляція настає через 42-48 годин після введення ХГЛ. Тому, пункція фолікулів повинна бути проведена перед овуляцією, в іншому випадку фолікули будуть порожні. ХГЛ призначається за 35-36 годин до пункції. Час призначення препарату фіксується в аркуші призначень і ще раз уточнюється вашим лікарем безпосередньо перед проведенням пункції.

Багато пацієнток відчувають дискомфорт в нижніх відділах живота після ін’єкції ХГЛ внаслідок збільшення розміру яєчників і впевнені, ніби вони овулюють. Насправді ретельний контроль, що проводиться за пацієнтками під час лікування, і використовуються препарати (а-ГРГ або антагоністи) практично повністю виключають ризик виникнення передчасної овуляції, тобто, овуляції до пункції фолікулів.

Різними фірмами ХГЛ випускається під різними комерційними назвами. Найбільш часто використовується препарат «Прегніл» (фірма “Органон”, Голландія). Препарат зовні виглядає як білий порошок. До кожної ампулі сухої речовини додається 1 ампула розчинника. Препарат вводиться внутрішньом’язово.

Ін’єкція ХГЛ проводиться всього один раз за весь лікувальний цикл, укол безболісний і, як правило, пацієнтка його робить собі сама. До призначеного часу пункції (записаного в листку призначень) додаткового відвідування пацієнткою лікаря і здачі аналізів крові на гормони не потрібно.

Інструкція по введенню препарату «Прегніл»

Час введення ХГЛ вирішальним моментом в лікуванні, тому препарат повинен бути введений точно в розрахований час!

 • Ретельно вимийте і висушіть руки.
 • Приготуйте заздалегідь: одноразовий шприц з голкою, 2 ватні кульки, змочених 70% спиртом, і ліки (ампула з сухою речовиною).
 • Візьміть ампулу з сухим речовиною з упаковки; видаліть всі пластикові захисні покриття.
 • Обробіть спиртовою кулькою кожну ампулу.
 • Видаліть ковпачок з голки, введіть голку прямо і стійко в центр гумової кришки ампули з розчинником.
 • Переверніть ампулу верх дном.
 • Опустіть поршень шприца для забору стерильного розчинника (в кількості 3 мл), після чого відкладіть порожню ампулу.
 • Видаліть бульбашки повітря зі шприца шляхом легкого потьохкування по ньому або потрушування його пальцями з подальшим видавлюванням повітря поршнем шприца.
 • Виберіть місце для внутрішньом’язової ін’єкції. Натягніть шкіру в обраному місці лівою рукою.
 • Візьміть готовий до вживання шприц і ватяну кульку, змочену спиртом, в праву руку. Обробіть шкіру спиртом і сховайте використану кульку під лівою рукою.
 • Тримаючи шприц, як «метальний спис», введіть під кутом голку в м’яз, після чого різким натисканням на поршень видавіть весь вміст шприца, видаліть голку, обробіть місце уколу новою ватною кулькою зі спиртом.
 • Помістіть використані інструменти і медикаменти в контейнер для збору сміття.

Інструкція по введенню препарату «Елонва»

П/к ін’єкція препарату може бути проведена самою жінкою або іншою особою, якщо лікар надав відповідні рекомендації.

Рекомендації для пацієнтів з підготовки та виконання п/к ін’єкції

Компоненти шприца з голкою:

 1. Поршень
 2. Шприц
 3. Розчин
 4. Ковпачок шприца
 5. Ковпачок голки
 6. Голка
 7. Футляр голки
 8. Перфорація

Підготовка до ін’єкції

 1. Опрацювати шкіру в місці передбачуваної ін’єкції дезинфікуючим засобом.
 2. Зламати ковпачок голки по лінії перфорації, витягти футляр, що містить голку. Не варто знімати футляр з голки. Треба покласти футляр, що містить голку, на суху чисту поверхню.
 3. Тримати шприц ковпачком догори (вертикально). Обережно постукайте пальцем по шприцу, щоб пухирці повітря піднялися вгору.
 4. Тримати шприц вертикально. Відкрутити ковпачок шприца проти годинникової стрілки.
 5. Тримати шприц вертикально. Прикрутити до нього футляр голки, що містить голку, за годинниковою стрілкою.
 6. Тримати шприц вертикально. Зняти футляр з голки і викинути його. Слід дотримуватися обережності при поводженні з голкою.

Виконання ін’єкції

 1. Затиснути шприц між вказівним і середнім пальцями і тримати його вертикально. Помістити великий палець на поршень. Обережно натиснути поршень, щоб на кінчику голки з’явилася крапелька розчину.
 2. Великим і вказівним пальцями зробити шкірну складку. Ввести голку під кутом 90 ° в складку шкіри. Обережно натискати на поршень до кінця. Дорахувати до 5, щоб ввести весь розчин.
 3. Прибрати великий палець з поршня. Голка автоматично забереться в шприц і буде заблокована.

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


   Замовити дзвінок