Головна Блог Кесарів розтин: показання та наслідки

Кесарів розтин: показання та наслідки

09.02.2024 / Переглядів : 46

Поділитися з друзями:

Народження малюка вважається дивом у житті сім’ї, до якого кожен готується в міру своїх сил та знань. Добре, якщо плануються природні пологи, у цьому варіанті багатьом усе зрозуміло. А якщо потрібна операція? Як проводиться кесарів розтин і що необхідно знати майбутній мамі? Які існують свідчення та чи можливі післяопераційні наслідки?

Опис операції

Кесарів розтин – це хірургічне втручання, при якому дитину витягують з матки через спеціальні розрізи. Може проводитись у плановому та екстреному порядку. У результаті операції роблять або горизонтальний розріз над лобком, або вертикальний, від пупка до лобка. У другому випадку шов залишається помітнішим, зате лікар може швидше вийняти дитину.
Тривалість операції становить приблизно 40 хвилин, і для лікарів цей метод розродження більш зручний. Проте проводиться кесарів розтин суворо за медичними показаннями, коли природній спосіб появи малюка на світ ніяк не може бути реалізований.
Проводиться операція двома методами, у будь-якому разі необхідна реанімаційна бригада, яка за необхідності допоможе дитині.

 1. Класичне виконання полягає в тому, що роблять розріз уздовж по передній стінці матки. Застосовують у крайньому випадку, оскільки пов’язаний із підвищеною крововтратою.
 2. Розсічення у нижньому сегменті матки. Має різні варіації виконання, наприклад розріз можуть робити поперечний або вертикальний. Останній варіант частіше використовується при великому плоді чи неправильному розташуванні малюка.
Kesariv-roztyn-1

Якщо жінка одного разу перенесла кесарів з поперечним розрізом, при необхідності вона зможе народити природним шляхом але для цього потрібні умови – команда лікарів з досвідом ведення пологів з рубцем на матці, близьке розташування операційної , щоб у разі потреби закінчити пологи шляхом операції кесарів розтин. Успіх пологів у жінки з рубцем на матці залежить від настрою майбутньої мами та чітко злагодженої роботи команди.

Переваги операції:

 • Головка дитини не деформується, як це трапляється під час проходження родових шляхів.
 • Тазові кістки та криж не зміщуються.
 • Відсутня ймовірність розриву промежини.
 • Органи малого тазу не опускаються і немає загрози розвитку геморою.
 • Якщо у жінки низький больовий поріг, можна уникнути больового шоку.
 • Відсутнє розтягування піхви, швів на промежині у разі проведення епізіотомії або перинеотомії.
 • Відсутня ймовірність пошкодження сфінктера та передньої стінки прямої кишки.
 • Дозволяє народити дитину жінкам із клінічно вузьким тазом.

Також за потреби під час хірургічного втручання може бути проведена медична стерилізація шляхом перев’язування маткових труб. Подібний спосіб підходить жінкам після 35 років, які мають двох і більше дітей. Стерилізація проводиться лише на письмове прохання жінки. Недоліки, можливі наслідки, будуть розглянуті нижче.

Показання до кесаревого розтину

Пологи є неповторним процесом, тому до кожної жінки потрібен індивідуальний підхід. Проте існують загальноприйняті правила, за якими найчастіше проводять операцію.

Показання до планового кесарівого розтину:

 • неправильне положення плоду, наприклад, тазове або поперечне;
 • багатоплідна вагітність, при якій один із плодів неправильно розташований;
 • розрив шийки матки або пластична корекція промежини в анамнезі;
 • онкологія, наприклад рак шийки матки чи пухлини органів малого таза;
 • багатоплідна вагітність, якщо є затримка розвитку одного із плодів;
 • генітальний герпес у гострий період та ВІЛ-інфекція з високими титрами вірусного навантаження;
 • екстрагенітальні захворювання.

До екстрагенітальних показань відносять ті захворювання, при яких пологи можуть посилити перебіг. В основному це відшарування сітківки з наявністю гематоми, симфізит, косозміщений таз, стан після перенесеного інсульту, інфаркту. Рішення про плановий метод розродження проводиться консиліумом лікарів.

Показання до екстреного кесарева:

 • дистрес плоду;
 • наполеглива слабкість родової діяльності, що не піддається корекції;
 • прееклампсія важкого ступеня або еклампсія;
 • високий ризик розриву матки або розрив;
 • ускладнення під час пологів, наприклад випадання пульсуючої пуповини;
 • агонія чи смерть вагітної за наявності життєвих показників у дитини.

Право вибору жінці надають у тому випадку, коли раніше вже був кесарів розтин і поточна вагітність протікає без ускладнень, передбачувана вага плоду не перевищує 3, 5 кг. У такому разі можливі природні пологи.

Kesariv-roztyn-2

Показання до кесаревого розтину після ЕКЗ

Раніше після ЕКЗ операцію проводили всім без винятку, оскільки вважалося, що штучне запліднення вже є абсолютним показанням до кесарева. На сьогодні ЕКЗ виключили з такого списку, тому якщо жінка здорова та ЕКЗ проводилося, наприклад, через чоловічий фактор, тоді можливе природне розродження.
Рекомендують кесарів розтин жінкам після ЕКЗ у тому випадку, коли є показання за віком, гінекологічні втручання в анамнезі, багато невдалих спроб ЕКЗ. Тобто за наявності високого ступеню ризику для матері та плода консиліум лікарів приймає рішення про доцільність хірургічного розродження.

Кесарів розтин: наслідки

Після проведення кесаревого розтину можливі ускладнення? Так, можливі, це:

 • післяопераційна кровотеча;
 • проблеми з дихальною системою у плода, у такому разі необхідна допомога дитячої реанімації;
 • негативні наслідки знеболювання, що використовувалися;
 • затримка початку лактації особливо у разі проведення екстреної операції;
 • можливість розвитку тяжких ускладнень втричі вища порівняно з природними пологами;
 • потрібне більш тривале відновлення та виконання певних правил щодо особистого догляду в післяопераційний період.

Увага кожної жінки акцентують на тому, що після операції на матці буде рубець, тому при подальшій вагітності пологи будуть пов’язані з певними ризиками. Час наступної вагітності також суворо регламентовано – не раніше ніж через 24 місяці після пологів.
Після двох більше кесаревих розтинів наступне розродження виконується тільки оперативним шляхом. Бажано протягом двох років після втручання використовувати ефективну контрацепцію, щоб уникнути повторної вагітності. Пов’язано це з тим, що є високий ризик відшарування плаценти, розриву матки при звичайних пологах. Якщо вагітність все ж таки настала, то такий випадок не є медичним показанням до її переривання, питання про виношування вагітності вирішується індивідуально.

Відновлення після кесаревого розтину

Перші 24 години після операції жінка перебуває у палаті інтенсивної терапії, де проводиться необхідний контроль за її життєвими показниками. Далі за відсутності будь-яких ускладнень з боку матері та дитини, породілля з малюком переводять до окремої палати. Незважаючи на те, що на жіночий організм було зроблено посилений медикаментозний вплив, грудне вигодовування проводиться так само, як і при природних пологах. Правил грудного вигодовування навчають у перші години після пологів або операції.

Важливі моменти, на які варто звернути увагу після виписки:

 • повноцінний відпочинок;
 • гігієнічний догляд за швом;
 • використання душу, замість ванни;
 • вживання рідини у достатній кількості;
 • застосування бандажа для підтримки передньої стінки живота;
 • прийом їжі, що легко засвоюється, яка не перевантажує організм;
 • прийом знеболювальних та інших препаратів, призначених лікарем;
 • малюка можна носити, при грудному вигодовуванні годувати на вимогу, побутові турботи краще доручити рідним і близьким.

Після кесаревого розтину необхідно регулярно проходити гінекологічні огляди. Бажано підібрати ефективний метод контрацепції.

Kesariv-roztyn-3

Питання-відповіді, пов’язані з кесаревим розтином

На етапі підготовки до операції у багатьох матусь виникає багато питань. На найпопулярніші їх наводимо відповіді.

 1. На якому терміні виконують планове кесарево? Найчастіше це 39 тиждень вагітності, оскільки на цьому терміні діти зазвичай найкраще переносять операцію.
 2. Яка використовується анестезія? Найчастіше спинальна чи епідуральна, оскільки з цими видами знеболювання пов’язані менші ризики.
 3. Чи потрібно готуватися до анестезії? Якщо лікар не дав інших рекомендацій, слід відмовитися від твердої їжі, включаючи йогурт і кефір, за 6 годин, а також різної рідини у вигляді чаю та води за кілька годин до операції.
 4. Коли можна пити та їсти після операції? Якщо відсутня нудота і не було використано загальної анестезії, тоді чисту воду можна пити відразу після втручання невеликими порціями. За відсутності негативної реакцію воду можна вживати, їжу через кілька годин.
 5. Чому потрібно ходити після операції? Рух дозволяє не допустити розвитку тромбів, спайок, застійних явищ у тканинах. Як правило, жінки після кесаревого розтину починають підніматися приблизно через 6 годин. У цей період високий ризик падіння, тому потрібно вставати лише із сторонньою підтримкою.
 6. Наскільки виражений біль у післяопераційний період? Найчастіше відзначаються незначні болючі відчуття, якщо застосовується відповідне знеболювальне. Для оцінки рівня болю може використовуватися відповідна шкала з градаціями від «біль відсутній» до «біль дуже нестерпний».

Акушери-гінекологи нашої клініки проводять спостереження за вагітними, які готуються як до природних пологів, так і кесаревого розтину. Надаємо докладну консультацію щодо ЕКЗ та інших можливостей репродуктивної медицини.

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

Задати питання на тему
  Схожі статті

  20 Червня 2024 Чи можна займатися сексом під час ЕКЗ?

  Ще пару десятиліть тому безпліддя було вироком материнству. Розвиток медицини і технології ЕКЗ дозволило вирішити цю проблему. Нижче ми відповімо […]

  27 Травня 2024 Вагітність при дворогій матці

  Під медичним терміном «дворога матка» мається на увазі вроджений порок розвитку, при якому порожнину матки розпадається на дві частини і […]

  20 Травня 2024 Як підвищити лібідо у чоловіків і жінок?

  «Лібідо» – термін, який набув широкого поширення в прикладній психології, сексології і навіть ендокринології. Як і все, що пов’язано з […]

  13 Травня 2024 Що таке естрогени?

  В організмі людини налічується 50 гормонів, які відповідають за біологічні процеси. Естрогени відносяться до категорії стероїдних гормонів і відіграють ключову […]

  09 Травня 2024 Ознаки вагітності

  З моменту зачаття в жіночому організмі відбуваються значні зміни. Перші ознаки вагітності жінка відчуває на 20 день розвитку ембріона, який […]

  29 Квітня 2024 Гімнастика Кегеля для зміцнення м’язів тазового дна

  Арнольд Кегель широко відомий серед гінекологів своїм винаходом – перинеометром, який дозволяє вимірювати силу м’язів тазового дна. Однак більшість людей […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок