Головна Блог Спермограма. 6 фактів про сперму

Спермограма. 6 фактів про сперму

11.08.2016 / Переглядів : 647

Поділитися з друзями:

Спермограма – метод діагностики при безплідді

Діагноз «чоловіче безпліддя» ставлять все частіше і частіше представникам сильної статі, які на вигляд, здавалося б, відрізняються міцним здоров’ям. Однак фертильність (здатність до запліднення) може визначити тільки аналіз на безпліддяспермограма.

Це дослідження оцінює кількісні та якісні характеристики еякуляту, на підставі яких лікарем виноситься вердикт – вийде парі зачати дитину зараз чи ні. За час активного застосування цього аналізу доктора винесли багато цікавих фактів про сперму.

1. Сперматозоїд – це унікальна клітина

Цей крихітний «живчик», розміром менше половини міліметра, відповідає за репродуктивні функції чоловіка. Вперше вивченням статевої клітини зайнявся Антоні ван Левенгук на своєму геніальному винаході – мікроскопі. Вчений відразу здогадався, що сперматозоїди відповідають за найважливіші функції людей і тварин – відтворення собі подібних.

Але Левенгук міг тільки здогадуватися, якими властивостями володіє ця клітина:

 • При такому крихітному розмірі сперматозоїд долає гігантське відстань, рівну 28-30 см за 1 годину.
 • Серед чоловічих статевих клітин панує жорстка конкуренція, за право запліднення яйцеклітини борються до 250 мільйонів сперматозоїдів.
 • Потрапивши в жіночий організм, чоловіча статева клітина протягом 3-х діб буде активно рухатися, намагаючись знайти і запліднити яйцеклітину.
 • Сперматозоїди можуть тривалий час існувати при низьких температурах, а після заморозки рідким азотом, чия температура становить 196 градусів, не втрачають своїх функцій.
 • З кожним ударом серця організм «народжує» до 16 000 чоловічих клітин, ця цифра зменшується з роками, але вироблення сперміїв у здорової людини не припиняється ніколи.

На якість і кількість сперматозоїдів впливають зовнішні і внутрішні умови. Вчені по всьому світу займаються дослідженнями, встановлюють взаємозв’язки різних факторів і якості сперми, ці дані допомагають лікарям боротися з проблемами чоловічого безпліддя.

2. Тепло згубно для сперматозоїдів

Якщо спермограма показує поганий результат, то це не завжди означає, що чоловікові необхідно серйозне медикаментозне лікування. Лікарі не даремно попередньо оголошують список правил, націлених на достовірність даного аналізу.

Нормальна температура тіла становить 36,6 градусів, а її природне або штучне підвищення веде за собою наслідки, які в підсумку позначаться на рухових здібностях сперматозоїдів. Чоловічі статеві клітини в разі разового перегріву втрачають здатність до запліднення і шанс на зачаття падає у багато разів.

Вплив тепла на репродуктивну систему сильної половини людства відомо вже багато століть. Раніше перегрів використовувався в якості природного запобігання. На Русі чоловік топив баню, йшов прогріватися і паритися. У більшості випадків, після такого нагріву насінної рідини здатність до зачаття губилася на кілька місяців.

Сьогодні такий спосіб як запобігання не використовують, це може бути не тільки неефективно, але й небезпечно. Регулярний перегрів чоловічої репродуктивної системи може стати першопричиною безпліддя, важко піддається лікуванню.

На підставі цього медичного факту, лікарі суворо забороняють сидіти в гарячій ванні, ходити в сауну або лазню чоловікам, які не тільки мають наміру здавати аналіз на безпліддя, а й стежать за своїм чоловічим здоров’ям.

3. Утримання збільшує кількість сперматозоїдів

Багато пар, які не можуть завагітніти тривалий час, збільшують часовий проміжок між статевими актами. Деякі вважають, що подібне явище не має під собою медичної підгрунтя, однак це визнаний факт, підтверджений багаторазовими дослідженнями.

Всесвітня організація охорони здоров’я виставила свої рамки: статеве утримання перед здачею спермограми повинно тривати не менше 3 днів, можна відмовлятися від інтимних контактів протягом тижня. Лікарями-урологами радянського періоду була висунута ідеальна цифра – 4 дня утримання. Такий же проміжок між статевими контактами варто витримувати тим, хто намагається зачати дитину.

Це правило допомагає підтримувати необхідну кількість сперматозоїдів в спермі, що не тільки полегшує процес зачаття, але і дозволяє виставити об’єктивну оцінку їх рухливості, морфологічних особливостей.

Також важливо здавати повторно спермограмму, витримуючи мінімальний поріг в 3-7 днів. Якщо повторний аналіз проводиться через добу-дві, то його результат можна вважати недійсним, так як він не відображає реальної картини чоловічої репродуктивної системи.

4. Сон впливає на якість сперми

Вчені з Південної Данії з’ясували, що сон і якість насінної рідини безпосередньо залежать один від одного. В ході дослідження було встановлено, що серед чоловіків, які регулярно відчувають недосип, спермограма в середньому на 30% гірше, ніж у тих, хто висипається. Вердикт – чим менше чоловік спить, тим нижче у його сперматозоїдів здатність до запліднення.

У випробуваннях взяли участь близько 1000 представників сильної статі, вік яких склав 18-21 рік. Вчені вивчали еякулят чоловіків, грунтуючись на два параметра, перший – тимчасова тривалість сну, другий – кількість раптових пробуджень, наприклад, через за настирливих комарів або бажання пройти в туалет. На підставі отриманих даних лікарі займаються складанням нової терапії, покликаної боротися з чоловічим безпліддям, пов’язаним з розладом біоритмів і порушеннями сну.

Ідеальна тривалість сну в нічний час доби становить не менше 8-9 годин, раптові пробудження небажані. По можливості потрібно висипатися напередодні перед здачею аналізу, а також під час планування дитини – це підвищить шанси на успішне зачаття.

5. Зв’язок харчування і репродуктивних функцій

Вчені та лікарі вже давно знають, що скорегувати якість сперми можна природним шляхом – харчуванням. На відміну від медикаментів, цей спосіб не має побічних ефектів, не робить негативний вплив на органи і системи організму.

Дослідження доводять, що до 60 років чоловік втрачає 50% свого репродуктивного здоров’я. Зменшити страшну цифру допоможе правильний спосіб життя, зокрема, збалансоване, насичене харчування.

Продукти, що позитивно впливають на якість сперми, такі:

 • мед
 • свіжа петрушка, кріп, базилік, корінь селери
 • горіхи, особливо корисні волоські
 • молочна продукція
 • дари моря – риба, ікра, креветки, краби
 • цитрусові, ківі

Жирна їжа, особливо м’ясо, знижує здатність до успішного запліднення. Також вона веде до набору зайвих кілограмів, а надлишок ваги може бути першопричиною безпліддя. Адже через нього підвищується жіночий гормон естроген, а чоловічий тестостерон, навпаки, знижується.

Гормональні зміни можуть статися на фоні частого вживання сиру, солодощів, фастфуду – все це бажано повністю виключити з раціону.

Перед здачею спермограми відмовляються від шкідливої ​​їжі, адже вона призводить до зменшення об’єму еякуляту, впливає на рухові здібності сперматозоїдів.

6. Вплив алкоголю на спермограмму

Як відомо, спиртні напої надають згубний вплив на всі органи людини. Алкоголь вносить свою лепту і в репродуктивне здоров’я чоловіка, погіршуючи якість сперматозоїдів.

Вчені твердять, що мова йде не тільки про завзятих любителів регулярно балувати себе міцними напоями або пивом, непоправні проблеми може принести алкоголь, випитий 2-3 місяці тому.

Спермограма чоловіків, що беруть участь в дослідженнях британських вчених, показала, що спирт змінює не тільки швидкісні характеристики сперматозоїдів, але і їх морфологію. Алкогольні напої змінюють генетичний код, про це свідчать зовнішні зміни сперматозоїдів.

Результат вживання спиртного може бути непередбачуваний. Вчені схиляються до того, що більшість вагітностей, де брав участь сперматозоїд з серйозними мутаціями, перериваються на ранніх термінах, рідше – народжуються діти з внутрішньоутробними проблемами.

Спермограма виявить кількість мутованих сперматозоїдів. Якщо їх кількість перевищить норму, то чоловікові доведеться серйозне лікування, спрямоване на зміну морфології статевих клітин. Після чого доктор направить свого пацієнта повторно здати аналіз, і, якщо він буде успішним, парі дозволять перейти до активного планування потомства.

Здати спермограмму в клініці професора Феськова О.М. можна:

в місті Харків – пн-пт 8: 00-16: 00, в суботу за попередньою уточненню
в місті Київ – пн-пт 8: 00-16: 30

 • Аналіз виконує наша власна лабораторія!
 • Для здачі аналізу в клініках обладнані спеціальні кімнати.
 • Попередній запис не знадобиться. Можна приходити в зазначені години роботи.

За результатами спермограми рекомендуємо проконсультуватися з фахівцем: андрологом або репродуктологом.

З усіх питань звертайтеся до наших координаторів за телефонами:

 • 0 (800) 50 77 90
 • +38 098 100 76 76
 • +38 066 100 76 76
 • +38 093 100 7676

Задати питання на тему
  Схожі статті

  04 Квітня 2024 Печія при вагітності

  Чи є печія ознакою вагітності? Вагітність – це завжди унікальний процес, під час якого з тілом і організмом дівчини відбуваються […]

  29 Березня 2024 Відмінності других пологів від перших

  Перша вагітність – хвилюючий і новий досвід для майбутньої мами. Під час другої багато хто впевнений, що пологи пройдуть так […]

  21 Березня 2024 Загроза викидня на ранньому терміні

  Що таке викидень? Викидень, або мимовільний аборт, – це раптове переривання вагітності на терміні до 22 тижнів, найчастіше пов’язане з […]

  11 Березня 2024 Доплер при вагітності

  Що таке доплер?   Доплер при вагітності – це ультразвукова процедура, яка дозволяє вивчити роботу кровотоку і судин матки, плаценти і […]

  12 Лютого 2024 Білок у сечі при вагітності

  Контроль наявності білка в сечі проводиться при кожному відвідуванні жіночої консультації протягом всієї вагітності. Якщо визначається білок у сечі вагітної […]

  07 Лютого 2024 Причини затримки місячних

  До гінекологів найчастіше звертаються з такою скаргою, як затримка місячних, причини цього стану далеко не завжди пов’язані із вагітністю. Гінекологічні […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок