Головна Блог Як визначити овуляцію?

Як визначити овуляцію?

28.06.2024 / Переглядів : 2

Поділитися з друзями:

Визначення дати овуляції важливо в двох випадках: ви використовуєте календарний метод контрацепції або плануєте вагітність.

Що таке овуляція?

Під терміном «овуляція» мається на увазі вихід дозрілої яйцеклітини з фолікула яєчника. Протягом доби зберігається можливість його запліднення. Якщо це відбувається, імплантація відбувається в матці через 4-5 днів. Процес досить складний і може вважатися одним з показників репродуктивного здоров’я жінки.

Зазвичай, за один цикл дозріває одна яйцеклітина, але при гормональній стимуляції можливі дві і три овуляції з невеликим інтервалом. Якщо їх запліднити, народжуються різнояйцеві близнюки.

Коли відбувається овуляція?

Проміжок часу, в який зберігається можливість запліднення – фертильний період, який триває 5 днів до овуляції, день овуляції та 1 день після овуляції.

Використовувати математичний метод розрахунку овуляції варто тільки в тому випадку, якщо у вас стабільний цикл. Від тривалості циклу віднімається 14. Наприклад, при ідеальному циклі в 28 днів овуляція відбувається на 14 день, 24-денному циклі – на 10 день, а 33-денному циклі – на 19 день.

Як відбувається овуляція?

У період з 6-го по 14-й день циклу під впливом гіпофіза фолікулостимулюючого гормону в яєчниках дозрівають фолікули. Наступна стадія настає на 10-14-й день, коли один з фолікулів стає більше і пригнічує розвиток інших. Так формується повністю дозріла яйцеклітина.

Ооцит – дозріла яйцеклітина потрапляє в маткову трубу, яка з’єднує яєчник і матку. Для того щоб яйцеклітина покинула яєчник, гіпофіз виробляє високу дозу ЛГ. Протягом доби після овуляції зберігається можливість запліднення.

як визначити овуляцію за календарем

Овуляція: як визначити самостійно?

Методів визначення овуляції досить багато, кожен з них має свій рівень точності.

Вимірювання базальної температури

Базальна температура – це температура тіла людини в стані спокою. Проводити вимірювання рекомендується вранці, не встаючи з ліжка або після безперервного сну (не менше 3 годин). Зверніть увагу, що для отримання більш точних вимірювань в динаміці необхідно використовувати один градусник (ректальний або вагінальний). Ректальний метод вимірювання вважається найбільш достовірним.

Метод заснований на тому, що протягом циклу змінюється температура жіночого тіла. Перша фаза і період напередодні менструації становить 36,4-36,7 градуса, під час овуляції і протягом 12-16 днів – 37-37,2 градуса. Для отримання точних даних вимірювання необхідно проводити протягом трьох циклів.

Розрахунок овуляції за календарним методом

Цей метод можна вважати надійним тільки в разі регулярного циклу. Від тривалості циклу віднімаємо 14.

Якщо цикл нерегулярний, беруться дані за останні 3 місяці. Від тривалості найкоротшого циклу віднімається 18. Наприклад, найкоротший цикл тривалістю 25 днів дорівнює 25-18 = 7. Це початок овуляторного періоду. Від найдовшого циклу потрібно відняти 11, наприклад, 36-11=25. Імовірність овуляції припадає на період з 7-го по 25-й день циклу.

Характер цервікального слизу

Процес овуляції супроводжується появою цервікального слизу, яка є природним виділенням для жіночого організму. У період від закінчення менструації до овуляції вона має густу в’язку консистенцію.

Під час овуляції цервікальний слиз з кислого стає більш нейтральним і набуває рідку консистенцію. Кількість виділень збільшується до 4-5 мл на добу. Зовні слиз схожа на яєчний білок, можлива наявність більш щільних слизових включень або кров’янистих домішок. Останні з’являються через відторгнення невеликої кількості ендометрія при закиданні фолікулярної рідини по матковій трубі. Колір може варіюватися від прозорого до злегка бежевого. У нормі цервікальна рідина практично не має запаху. Зміна консистенції відбувається протягом 2-3 днів, потім виділення зменшуються в кількості і знову стають густішими.

Звернутися до лікаря варто, якщо цервікальна рідина має різкий неприємний запах, сирнисту консистенцію білого або жовтуватого кольору, велика кількість коричневих включень поза менструації. Виділення супроводжуються свербінням, подразненням слизових оболонок і різким болем.

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

Біль під час овуляції

Біль під час овуляції виникає через невелику кровотечу, що викликає роздратування на черевній стінці. Такі болі вважаються фізіологічними, не є патологічними і не провокують гінекологічні захворювання. Біль виникає в середині циклу, може локалізуватися внизу живота зліва або справа.

Як зрозуміти, що біль пов’язана з овуляцією?

Перша ознака – систематичність. Больові відчуття мають однакову інтенсивність і виникають в певний період циклу. Для відстеження стану не зайвим буде мати календар з можливістю відзначати своє самопочуття в той чи інший день циклу.

Приводом для звернення до лікаря повинні стати тривалі інтенсивні болі, поява лихоманки або нудоти.

Тест на овуляцію

Домашні тести реагують на підвищення лютеїнізуючого гормону в сечі. Перший тест рекомендується провести за кілька днів до передбачуваної овуляції (11-12 день циклу). Для отримання достовірних даних тест повторюють двічі на добу. Не рекомендується використовувати ранкову першу сечу, а також пити багато води.

Підготуйте чисту ємність, зберіть в неї сечу і опустіть тест-смужку. Час перебування смужки в сечі вказується виробником тесту, але в більшості випадків не перевищує 10 секунд. Оцінку результату проводять через 10 хвилин. На овуляцію протягом 24-48 годин вказує наявність другої чіткої смужки.

позитивний тест на овуляцію

Ультразвукова фолікулометрія

Ультразвуковий моніторинг дозволяє контролювати процес дозрівання фолікулів в кожній фазі менструального циклу. Дослідження проводять вагінальним датчиком на 8-10 день циклу, а потім кожні 2-3 дні до овуляції.

Чому день овуляції зміщується?

Причини зміщення овуляції можуть бути зовнішніми і внутрішніми. Рання або пізня овуляція відбувається через стрес, гормональний збій і навіть перельоти. Також впливає ряд медикаментів, наявність синдрому полікістозних яєчників, дисфункція щитовидної залози.

Фолікулометрія

Фолікулометрія дозволяє оцінити стан яєчників. Перше сканування показує фолікули розміром 2-6 мм, друге – домінантний фолікул, який розвивається інтенсивніше і має розмір 12-15 мм. Третє УЗД показує ознаки наближення овуляції, зокрема, потовщення ендометрія до 8-12 мм і збільшення фолікула до 22-25 мм. Наступні УЗД показують утворення жовтого тіла, потовщення ендометрію до 13 мм.

Поширені запитання

Незважаючи на повноту наведеної вище інформації, ми виділили найчастіші питання.

Відсутність овуляції

Овуляція не відбувається під час вагітності, лактації та менопаузи, а також через захворювання гіпофіза і гіпоталамуса, патологій яєчників або ендокринної системи.

Як зробити тест на овуляцію?

Для збору сечі використовуйте стерильні ємності. Помістіть тест-смужку в ємність і залиште на 10 секунд. Оцініть результат через 10 хвилин. Відсутність яскравої смужки говорить про те, що овуляція недавно пройшла або ще не планує відбутися.

Скільки разів на день робити тести на овуляцію?

Тест рекомендується проводити двічі на добу з однаковим часовим інтервалом.

Коли потрібно робити тести на овуляцію при нерегулярному циклі?

Період можливої овуляції при нерегулярному циклі розраховується по найкоротшому і тривалому циклу. Наведемо приклад: найкоротший цикл – 21 день. Перший день можливої овуляції – 7, тому перший тест рекомендується проводити на 4 день циклу.

Чи мають тести на овуляцію 100% точність?

Тест не дає 100% точності, так як стрибок ЛГ може статися не тільки через овуляцію. На вироблення лютеїнізуючого гормону впливають порушення роботи гіпоталамуса і гіпофіза і синдром полікістозних яєчників. У домашніх умовах використовують комбінацію методів визначення овуляції, зокрема, вимірюють базальну температуру, проводять тести і спостерігають за змінами цервікального слизу.

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

Задати питання на тему
  Схожі статті

  20 Червня 2024 Чи можна займатися сексом під час ЕКЗ?

  Ще пару десятиліть тому безпліддя було вироком материнству. Розвиток медицини і технології ЕКЗ дозволило вирішити цю проблему. Нижче ми відповімо […]

  27 Травня 2024 Вагітність при дворогій матці

  Під медичним терміном «дворога матка» мається на увазі вроджений порок розвитку, при якому порожнину матки розпадається на дві частини і […]

  20 Травня 2024 Як підвищити лібідо у чоловіків і жінок?

  «Лібідо» – термін, який набув широкого поширення в прикладній психології, сексології і навіть ендокринології. Як і все, що пов’язано з […]

  13 Травня 2024 Що таке естрогени?

  В організмі людини налічується 50 гормонів, які відповідають за біологічні процеси. Естрогени відносяться до категорії стероїдних гормонів і відіграють ключову […]

  09 Травня 2024 Ознаки вагітності

  З моменту зачаття в жіночому організмі відбуваються значні зміни. Перші ознаки вагітності жінка відчуває на 20 день розвитку ембріона, який […]

  29 Квітня 2024 Гімнастика Кегеля для зміцнення м’язів тазового дна

  Арнольд Кегель широко відомий серед гінекологів своїм винаходом – перинеометром, який дозволяє вимірювати силу м’язів тазового дна. Однак більшість людей […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок