Базальна температура

Содержание

Базальна температура. Навіщо це потрібно?

Отже, можна сказати, класика в плануванні зачаття дитини – вимір базальної температури. На сьогоднішній день цей метод обстеження є найдешевшим і доступним. Якщо вам порадив лікар або ви самостійно вирішили міряти свою ректальну температуру, прочитайте, будь ласка, цю статтю. Багато питань, які могли б виникнути, відпадуть самі собою. Дуже важливо пам’ятати! Що використання графіків базальної температури категорично не рекомендується для постановки будь-якого виду діагнозу або (тим більше!) Призначення лікування.

Що таке “Базальна температура”

Базальна температура — це температура, яка вимірюється у роті, прямій кишці або піхві.

Всім відомо, що менструальний цикл жінки складається з трьох фаз: фолікулярної, овуляторної і лютеїнової. Залежно від фази циклу в організмі змінюється рівень гормонів. Разом з гормонами, як ви, напевно, зрозуміли, коливається і базальна температура.

Вимірюючи базальну температуру, ви зможете багато чого довідатися про себе, а саме:

 • Дозріває яйцеклітина і коли саме
 • Чи відбулася після дозрівання яйцеклітини овуляція
 • Визначити якість роботи вашої ендокринної системи
 • Запідозрити проблеми гінекологічного характеру
 • Коли очікувати чергову менструацію
 • У разі незвичайної менструації або затримки, визначити наявність вагітності

Інструменти для вимірювання базальної температури

Вам знадобиться звичайний медичний термометр: ртутний або електронний. Ртутним градусником температуру вимірюють протягом п’яти хвилин, електронний градусник же потрібно виймати після сигналу про закінчення вимірювання. Хоча, опитування користувачів електронного градусника показує, що і після того, як він пропищав, температура деякий час буде ще підніматися. Це пояснюється тим, електронний термометр не може щільно стикнутися вимірює носиком з м’язами ануса. Термометр треба підготувати заздалегідь, з вечора, поклавши його поруч з ліжком. Обережно: чи не кладіть ртутні градусники під подушку!

Правила вимірювання БТ

Як вже говорилося вище, вимірювати температуру можна в роті, у піхві або в прямій кишці. Вибирайте, що душі завгодно. Головне, щоб на протязі всього циклу місце вимірювання не змінювалося.

Вимірювати температуру необхідно в один і той же час. Потурання – півгодини – годину. Якщо у вихідні ви вирішили поспати довше, зробіть про це позначку в графіку (про графіки поговоримо нижче). Майте на увазі, що кожна зайва година сну піднімає вашу базальну температуру на 0,1 градуса.

Безперервний сон перед вимірюванням температури вранці, повинен тривати не менше трьох годин. Тому, якщо ви міряєте температуру в 8 ранку, але одного разу встали в 7 ранку, щоб сходити, наприклад, в туалет, краще перед цим поміряти БТ, інакше, в звичні для вас 8 годин вона буде вже не інформативна.

Температура міряється в положенні лежачи. Ні в якому разі не вставайте для того, щоб взяти градусник! Тому його краще приготувати з вечора і покласти поблизу ліжка, щоб мати можливість дотягнутися до градусника рукою.

Температуру після вимірювання найкраще відразу записати. Інакше забудете або заплутаєтеся. Температури кожен день приблизно однакові, відрізняються десятими частками градусів. Сподіваючись на свою пам’ять, можна заплутатися в показаннях.

Побудова графіка температур

Графік температур допоможе вам і лікаря краще зорієнтуватися у змінах в організмі. Всі ми в школі проходили осі абсцис і ординат. По осі ординат розташовуються градуси (кожна клітинка 0,1 градуса), по осі абсцис розташуйте дні менструалного циклу. У клітинах днів циклу можна вести записи приміток. В примітки, необхідні для кращої орієнтації, заносите стан цервікальногослизу і фактори, які впливають на температуру: прийом алкоголю, секс, пізніше відходження до сну, безсоння, стрес, хвороба і т.д.

Відзначивши точками рівні температур за весь цикл, з’єднайте послідовно всі точки між собою. Незвично високі або низькі температури, поруч з якими в примітках вказані чинники, що пояснюють їх незвичайність, краще виключити зі сполучної лінії.

Базальна температура фото 1

Як читати графіки БТ

Отже, перед Вами побудований за попередній цикл графік температур. Основна мета, як правило, цих графіків, подивитися чи відбувається овуляція. Під час місячних крива температур має тенденцію зниження. Початкова точка цього зниження – суто індивідуальна. А до кінця місячних температура досягає рівня першої фази циклу, фоллікуляторной Це фаза низьких температур. В ідеалі, температури в цей період розташовуються на рівні 36,2-36,5.

Такі низькі температури обумовлені великою кількістю естрогенів, жіночих статевих гормонів, активно виробляються в цей час організмом. Тривалість першої фази різна. Навіть у однієї і тієї ж жінка протягом усього життя вона може змінюватися. Приблизно за два тижні до місячних настає друга фаза – лютеиновая – фаза високих температур.

У момент переходу від фази низьких температур до високих і відбувається овуляція. У невеликого числа жінок перед підйомом спостерігається невелике зниження температури на 0,1 градуса. Саме це зниження і є овуляція. У жінок, у яких немає цього зниження, моментом овуляції можна вважати день, що передує підйому. Звичайно ж, найкраще визначати момент овуляції за сукупністю ознак: по базальної температури, по цервікальногослизу і положенню шийки матки.

Базальна температура фото 2

Підйом температури може мати такі види:

 • Ступінчастий. Температура піднімається різким стрибком, тримається дня три на одному рівні і робить ще один різкий стрибок.
 • Поступовий. Температура піднімається поступово. Піднімаючись на 0.1 градуса в день. День овуляції при цьому визначається по різних додаткових критеріях.
 • Підйом з поверненням. Температура починає підніматися, на наступний день падає нижче розділової лінії і потім знову піднімається.

У другій фазі на перший план виходить прогестерон, саме він допомагає підтримувати базальну температуру на рівні 36,9-37,2. Тривалість другої фази постійна для однієї і тієї ж жінки. Нормального повноцінного другою фазою вважається фаза від 12 до 16 днів. У різних жінок вона різна, але в однієї і тієї ж – постійна.

Якщо йти далі по циклу, то приблизно за пару днів до менструації температура починає знижуватися. Ці дні також входять в лютеїнову фазу.

Все вищеописане – ідеал. По-перше, температура від фази низьких температур до фази високих може перейти не за один день, а за два. Два дні – це нормально. По-друге, температури і в першій і в другій фазі можуть відрізнятися від наведених вище. Головне – не абсолютні значення, а різниця температур. Ця різниця повинна складати 0,4 градуса. Для того, щоб підрахувати цю різницю (середні значення), складіть всі температури першої фази і розділіть на кількість днів у цій фазі. Аналогічно треба вчинити з показаннями другої фази. А далі від середнього значення другої фази відняти середнє значень першої. Бажаний результат – 0,4 градуса.

Нестандартні випадки графіків базальної температури

Висока температура в першій фазі. Має сенс звернути увагу на цей факт в тому випадку, якщо в першій фазі температура висока (36,5-36,8), а в другій – в межах норми (в районі 37). Це говорить про нестачу естрогенів. Ситуація легко коригується прийомом синтетичних аналогів цього гормону.

Відсутність овуляторного западання температури. Це норма. Не у всіх під час овуляції температура падає.

Овуляторний підйом триває більше трьох днів. Нормою вважається підйом температур за період до 3 днів. Якщо це відбувається довше, то можна також говорити про нестачу естрогенів або неповноцінності яйцеклітини. Доведеться здати аналіз, щоб перевірити наявність гормонів в крові.

Незвичайний підйом температури в першій фазі циклу. Наприклад коли температура на кілька днів піднялася, а потім знову опустилася до звичного рівня. Це швидше за все говорить про запалення придатків. Відбувається локальне загострення, яке і викликає підйом температури.

Температура піднялася в звичні для овуляції дні, а потім різко знизилася. Таке буває при загибелі яйцеклітини, яка була неповноцінна або загинула через якихось зовнішніх чинників, наприклад, запалення. Як правило, після западання температура потім відновлюється в звичних для другої фази значеннях.

Значення в першій і в другій фазі відрізняються від наведеного ідеалу. Відрізнятися вони можуть як і в меншу сторону, так і в більшу. Це індивідуальна особливість організму. Головне, щоб була різниця температур між фазами в 0,4 градуса.

Низька температура в другій фазі або тривалість другої фази менше ніж 12 днів. Це говорить про нестачу прогестерону – гормону, необхідного для підтримки вагітності в разі її настання. Ця ситуація легко коректується прийняттям гормональних препаратів – урожестана або дюфастона.

Під час менструації температура не знижується, а підвищується. Цей підйом викликаний ендометритом – запаленням слизової матки. Необхідна консультація гінеколога.
Менструація відсутня, а температура тримається на рівні другої фази. Можлива вагітності. Можна зробити тест.

Менструація мізерна або тривала менше звичного терміну, а температура тримається на підвищеному рівні. Можливо це загроза переривання вагітності на ранньому терміні.
На графіку відсутній розподіл на фази циклу. Температура або приблизно постійна, або скаче вгору-вниз. Це говорить про ановуляторном циклі. У нормі у здорової жінки буває пару ановуляторних циклів за рік. Якщо цих циклів багато, вони йдуть один за іншим – це патологія, яка потребує корекції в разі бажаної вагітності.

Важливо пам’ятати!

Базальна температура лише підмога в установці діагнозу. По одному графіку температур жоден лікар не може робити остаточний висновок. Для того, щоб мати уявлення про свої температурах, треба проводити їх вимірювання протягом трьох циклів поспіль. Тільки тоді, порівнюючи ці три графіка, можна визначити приблизний день овуляції, тривалості фаз циклу і вичленувати так звані «небезпечні» дні.

 

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


   Замовити дзвінок