Зміст

Що таке спайковий процес і чому він виникає

Спайки — це тонкі тяжі, плівки та зрощення, що виникають між сусідніми органами. В основі виникнення лежить роздратування очеревини — своєрідної оболонки, що покриває внутрішні органи з боку черевної порожнини.

Спайковий процес фото 1

Виділяють кілька причин — факторів, які можуть викликати роздратування очеревини і призводити до утворення спайок.

Такими дратівливими факторами можуть бути механічні дії. Так спайковий процес виникає після проведення хірургічних операцій на органах черевної порожнини і малого таза.

Під час операцій відбувається травматизація очеревини інструментами. Як правило, після серйозних оперативних втручань (гнійний процес, кровотеча, велика тривалість операції) розвивається виражений спайковий процес.

Перенесені запальні захворювання жіночих статевих органів, особливо часті загострення хронічного запалення маткових труб — сальпингита, можуть призводити до «закриття» спайками зовнішнього отвору труб. Це відбувається в результаті подразнення очеревини токсинами мікроорганізмів і різними речовинами, що утворюються при запаленні.

Деякі захворювання, що передаються статевим шляхом, особливо хламідіоз і гонорея, також призводять до розвитку спайкового процесу (Інфекції, що передаються статевим шляхом).

При ендометріозі може виникати виражений спайковий процес в порожнині малого тазу. Це захворювання характеризується розростанням тканини, схожої по своїй будові і функції з ендометрієм — слизовою оболонкою матки, за межами кордонів нормального розташування оболонки матки. Під впливом гормонів яєчників у очагах ендометріозу відбуваються циклічні перетворення, подібні зі змінами в слизовій оболонці матки. В результаті відбувається подразнення очеревини кров’ю, що призводить до утворення спайок (Ендометріоз). Лікарі підбирають оптимальний варіант лікування ендометріозу індивідуально для кожної пацієнтки.

Слід зазначити, що реакція очеревини на подразники індивідуальна, отже, і розвиток спайок залежить від індивідуальних властивостей організму. Тому, після проведення однакового виду і складності операції, у різних жінок може значно коливатися.

Як проявляється спайковий процес?

Прояв дуже різноманітний. Жінки часто страждають болями внизу живота, так званими тазовими болями. Оскільки ці болі викликані анатомічними порушеннями, застосування знеболюючих засобів неефективно. В результаті утворення спайок між петлями кишечника, можливе порушення його функції, що призводить до розвитку запорів. У деяких жінок спайковий процес може протікати безсимптомно, але при цьому не настає вагітність.

В результаті в області маткової труби виникають її перегини і деформація. Це призводить до порушення нормальної функції труби, що ускладнює транспорт заплідненої яйцеклітини (ембріона) по матковій трубі в порожнину матки (Фізіологія зачаття). В результаті механічної перешкоди на своєму шляху, ембріон «застряє» в трубі – виникає позаматкова вагітність

Який існує зв’язок між спайковим процесом та безпліддям?

Спайки зміщують матку, маткові труби і яєчники, тим самим, порушуючи нормальні анатомічні взаємини між внутрішніми органами. В результаті цього, порушується взаємодія і контакт між трубою і яєчником. Якщо в нормальних умовах яйцеклітина потрапляє в маткову трубу в результаті руху особливих вій труби (фімбрій), то при спаєчному процесі часто «злипаються» саме фімбрії. В таких умовах яйцеклітина потрапляє в черевну порожнину та гине (Фізіологія зачаття).

У ряді випадків прохідність маткових труб не порушена, але самі яєчники оточені спайками, що також порушує контакт маткової труби і яєчника. Навіть незначні спайки, що знаходяться в області маткових труб і/або яєчників можуть привести до безпліддя.

Як ставиться діагноз?

При проведенні звичайного гінекологічного огляду часто важко виявити ознаки. Проведення ультразвукового дослідження органів малого таза малоинформативно, оскільки спайки часто не помітні внаслідок їх структури. При виконанні методу метросальпінгографії можливо оцінити прохідність маткових труб, місце і ступінь звуження.

Особлива роль в діагностиці відводиться методам візуальної діагностики під час лапароскопії (Лапароскопия) або трансвагинальної гідролапароскопії. У цих випадках органи таза оглядаються за допомогою мініатюрної відеокамери, яка вводиться в черевну порожнину через прокол черевної стінки (лапароскопія) або через прокол піхви (трансвагінальна гідролапароскопія).

Сучасні погляди на лікування спайкового процесу

У ЦРЧ “Клініка професора Феськова О.М.” можливий повний комплекс діагностичних і лікувальних методів, які дають жінкам можливість позбутися даного захворювання. Наші фахівці пройшли навчання в провідних медичних клініках Європи.

Сучасним методом лікування є лапароскопічна операція або операція «без розрізів» («Лапароскопія»). Ця операція проводиться під загальним наркозом. На передній черевній стінці робляться 3 прокола, в черевну порожнину вводяться інструменти і відеокамера, з якої збільшене зображення виводитися на екран монітора. Таким чином хірургами оцінюється  локалізація спайок з подальшим виконанням необхідного обсягу операції. Проводиться розтин спайок і перевіряється прохідність маткових труб. Якщо спайками запаяний кінець маткової труби, за допомогою лапароскопічної техніки можливо провести пластику труби і відновити її прохідність. Операція робиться протягом 30-50 хвилин. Після загоєння ранок слідів практично не залишається.

Даний доступ, безперечно, має ряд переваг: відсутній післяопераційний рубець, більш гладко і безболісно протікає післяопераційний період, час перебування в стаціонарі 1-2 доби.

Лапароскопія не тільки позбавляє жінок від страждань, пов’язаних з болями, але і дає можливість стати матір’ю.

У разі вираженого спайкового процесу найбільш ефективним методом отримання вагітності є лікування методом ЕКЗ – екстракорпорального запліднення або запліднення в “пробірці” («Екстракорпоральне запліднення»).

 

Отримати консультацію

Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, радимо записатися на прийом до лікаря. Своєчасна консультація запобіжить негативним наслідкам для вашого здоров'я.

Дізнатися подробиці про захворювання, ціни на лікування та записатися на консультацію до фахівця Ви можете за телефоном:

Ще статті цієї рубрики

Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
Запис на прийом
Смена Email
Смена Email

В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

Вхід в особистий кабінет
Забули пароль
Забули пароль
Оберіть мову
UK
RU
EN
Заявку відправлено
Ок
Ви успішно зареєструвались
Ок
Пароль змiнено
Ок
Аналізи відправлені

Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

Ок
Матеріали надіслано

Перевірте свою пошту

Ок
Оплата пройшла успішно
Ок
Оплата не вдалася
Ок
Email успешно изменен
Ок
Аналізи не відправлені

Перевірте правильність введених даних

Ок
Реєстрація

Ви вже зареєстровані?

Підтвердження реєстрації

Ви вже зареєстровані?

loading icon
Записаться на прием
На выбранную дату запись невозможна
Спасибо

Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


      Замовити дзвінок