Головна Блог Як відбувається імплантація ембріона при ЕКЗ

Як відбувається імплантація ембріона при ЕКЗ

15.02.2022 / Переглядів : 417

Поділитися з друзями:

Коли багаторазові спроби зачати дитину природним шляхом не призводять до успіху, на допомогу приходять сучасні технології. Ефективним методом подолання безпліддя, спричиненого, у тому числі, відсутністю або непрохідністю фаллопієвих труб у жінок, або при неефективності штучної інсемінації, є програма ЕКЗ або її різновид — ЕКЗ + ІКСІ.

Для досягнення бажаної вагітності запліднення яйцеклітини запліднення відбувається поза тілом жінки під ретельним наглядом лікаря-репродуктолога з подальшим перенесенням у порожнину матки. Для вибору найбільш підходящих для переносу варіантів і зведення до мінімуму ризиків розвитку генетичних і хромосомних патологій, до протоколу процедури часто включається передімплантаційна діагностика.

Імплантація ембріона при ЕКЗ є важливим етапом розвитку, від якого залежить успіх методу. Тільки коли зародок «вріс» в ендометрій і почав отримувати поживні речовини з організму матері, настає вагітність. Докладно розповімо про етапи та особливості цього процесу, а також про те, яких рекомендацій варто дотримуватись, щоб уникнути складнощів.

Імплантація ембріона – що це таке

Коли зачаття відбувається природним способом, яйцеклітина, що вийшла з фолікула, запліднюється сперматозоїдом у фалопієвих трубах. Навколо неї формується шар захисної мембрани, продовжується процес розподілу та просування до порожнини матки. Необхідно, щоб ембріон імплантувався – це процес його прикріплення та вростання в ендометрій. З цього моменту говорять про настання вагітності.
Імплантація ембріона після ЕКЗ проходить так само. Єдина відмінність – через перенесення відразу в порожнину матки, зародок, найчастіше, потрібує більше часу для прикріплення до її стінки.

Що відбувається з ембріоном до моменту ембріотрансферу

Під час підготовки до протоколу ЕКЗ пара проходить комплексне обстеження та визначення причин безпліддя. Якщо на цьому етапі з’ясовується, що генетичний матеріал одного з партнерів не підходить для ЕКЗ, гінеколог порекомендує використання донорської сперми або яйцеклітин та розповість пацієнтам про всі особливості такої процедури.

Екстракорпоральне запліднення та імплантація ембріона відбуваються у кілька стадій:

 • забір матеріалу у майбутніх батьків або донора, можливе також з використанням попередньо заморожених статевих клітин;
 • запліднення під ретельним контролем репродуктолога. Після змішування жіночих та чоловічих клітин результати оцінюють через 16 годин. На даному етапі утворюється зигота, в якій, у нормі, містяться два ядра;
 • наступний етап настає на другу добу. Запускається процес розподілу, ембріон складається з 2-4 клітин (бластомерів), а на третю добу – з 6-8;
 • на четвертий день ембріон переходить на стадію морули, що складається з 10-16 бластомерів. Коли розвиток відбувається у природних умовах, на цій стадії вже може статися вихід ембріона у порожнину матки. При ЕКЗ репродуктолог продовжує оцінювати стан морули;
 • готовність до пересадки настає на 5-6 день. До цього терміну клітини ембріона діляться на два типи: внутрішні клітини і трофектодерма який оточує порожнину, що сформувалася (з них надалі розвиватиметься плацента). Коли ця порожнина становить половину обсягу ембріона, він переходить на стадію бластоцисти. На даному етапі парі можуть порадити провести ПГД поставить ссылку або NGS діагностику для виключення генетичних та хромосомних аномалій. У такому разі виробляють біопсію трофектодерми, відбирають 1-2 майбутні клітини плаценти, і застосовують кріоконсервацію, щоб забезпечити збереження бластоцисти до моменту оцінки та перенесення.

Запліднення яйцеклітини сперматозоїдом в лабораторних умовах екз ембріон

Етапи імплантації ембріона

Якщо парі не потрібен аналіз генетичного аналізу, перенесення ембріонів у порожнину матки проводять на 5-6 добу розвитку бластоцисти, або потрібно почекати на отримання результатів діагностики. При генетичному тестуванні потрібно почекати на отримання результатів діагностики, а ембріон/ембріони кріоконсервуються.

Імплантація відбувається не одразу. Для «вростання» в ендометрій потрібно приблизно сорок годин, а в деяких випадках – кілька діб. Процес відбувається у кілька етапів.

При нормальному розвитку захисна оболонка, яка оточує бластоцисту, починає стоншуватися і розривається – це необхідна умова для того, щоб імплантація ембріона в стінку матки стала можливою. У деяких ситуаціях сформована оболонка настільки щільна, що без сторонньої допомоги бластоциста не може звільнитися, тоді проводиться допоміжний хетчинг (витончити оболонку).

На сьомий день ембріон глибше занурюється в ендометрій, на восьмий починається утворення ворсинок трофобласта з зовнішнього шару з шару зовнішніх клітин бластоцисти клітин. Їхнє завдання — забезпечувати надходження кисню та поживних речовин, а також відведення продуктів розпаду завдяки приєднанню до капілярів організму жінки.

На який день після підсадки ембріон імплантується

Якщо розвиток зародка відбувається в організмі жінки, він досягає матки на четвертий-п’ятий день розвитку та занурюється в ендометрій, вже готовий до його прийому завдяки зміні гормонального тла. При ЕКЗ бластоциста знадобиться невеликий період адаптації. Це означає, що дні імплантації ембріона можуть у нормі наступити у 7-10 день його розвитку.

Ознаки імплантації ембріона

Не існує жодних специфічних для такого процесу симптомів або змін стану жінки, які б безпомилково вказували на успішне впровадження бластоцисти в ендометрій. Крім того, в ході процедури екстракорпорального запліднення жінці призначаються гормональні препарати – речовини, що містяться в них, часто впливають на самопочуття і настрій.

Імплантація ембріона після перенесення може супроводжуватися такими станами, як:

 • невеликі мажучі кров’янисті виділення;
 • почуття тяжкості чи болючості внизу живота;
 • набухання, відчуття поколювання у молочних залозах;
 • поява слабкості, перепади настрою, запаморочення;
 • незначна зміна температури.

Поява або відсутність таких ознак не використовується для оцінки успішності процедури. Про результати можна судити лише за даними аналізу рівня гормону ХГЛ, який проводять на 10-14 добу після трансферу ембріона, та УЗД, яке призначать через 7 днів із моменту здачі такого аналізу.

Рекомендації жінці після трансферу

У день процедури пацієнтка одразу вирушає додому. Для підвищення шансів на успіх лікар порекомендує внести невеликі корективи у звичне життя:

 • виключити перегрів та переохолодження;
 • відмовитись від прийому ванни, відвідувань басейнів;
 • виключити фізичні навантаження та статеві контакти;
 • по можливості уникати стресів, перевтоми;
 • дотримуватися правильного режиму сну та живлення;
 • продовжувати прийом призначених лікарем препаратів.

Як відбувається імплантація ембріона при ЕКЗ фото 2

Розвиток ембріона після імплантації

Найчастіше, процес «вростання» завершується на 9-10 день розвитку. На той час запас поживних речовин, що міститься в яйцеклітині, вичерпується, і ембріон починає отримувати все необхідне з материнського організму. За поживну функцію відповідає плацента, яка починає формуватися із клітин трофобласту. Приблизно на 8-9 добу після трансферу у цих клітинах починається синтез ХГЛ. Підвищення рівня цього гормону фіксують тести на вагітність.

Вже на 14 день розвитку зародок досягає розмірів близько 1,5 мм, а його клітини диференційовані: з внутрішнього шару (ендобласту) надалі розвиватимуться дихальна та травна системи, а зовнішній шар (екстобласт) сформує шкіру та нервову систему.

Задати питання на тему
  Схожі статті

  07 Липня 2023 Знижений оваріальний резерв: діагностика та лікування

  Репродуктивна медицина за останні десятиліття значно збагатилася діагностичними методами, що дозволяють виявити причину безпліддя. Для оцінки жіночого здоров’я активно використовуються […]

  28 Червня 2023 Як підвищити тестостерон у чоловіків: перевірені методи

  Чоловіча сила закладена в унікальному андрогенному гормоні тестостероні. Вважається, що чоловіки з високим рівнем андрогену стають лідерами, досягають суттєвих успіхів […]

  26 Жовтня 2022 Вдале ЕКЗ після 40: від чого залежить результат

  З віком репродуктивна функція у жінок знижується. Причиною стає поступове скорочення оваріального резерву: з 32-35 років погіршується якість та зменшується […]

  25 Жовтня 2022 Підвищений пролактин та безпліддя

  Гіперпролактинемія та безпліддя У жіночому організмі виробляється гормон пролактин. За його синтез відповідає розташована в головному мозку залоза – гіпофіз. […]

  21 Жовтня 2022 Як зрозуміти, що я безплідна?

  Я безплідна? Коли час до лікаря Якщо після першого місяця спроб завагітніти пара не отримала бажаного результату, це ще не […]

  15 Жовтня 2022 Як зрозуміти що чоловік безплідний

  Чоловіче безпліддя: ознаки та симптоми Запланувати візит до лікаря-репродуктолога варто парам, які не змогли зачати дитину протягом року регулярних спроб, […]

  Якщо у вас залишились питання, зв‘яжіться з нами по телефону 0 800 50 77 90 0 800 50 77 90
  Запис на прийом
  Смена Email
  Смена Email

  В течение минуты на Ваш номер придет sms-сообщение с паролем. Если не получили сообщение, обратитесь в call-центр по номеру 0 800 50 77 90

  Вхід в особистий кабінет
  Забули пароль
  Забули пароль
  Оберіть мову
  UK
  RU
  EN
  Заявку відправлено
  Ок
  Ви успішно зареєструвались
  Ок
  Пароль змiнено
  Ок
  Аналізи відправлені

  Перевірте свою пошту протягом 5 хвилин

  Ок
  Матеріали надіслано

  Перевірте свою пошту

  Ок
  Оплата пройшла успішно
  Ок
  Оплата не вдалася
  Ок
  Email успешно изменен
  Ок
  Аналізи не відправлені

  Перевірте правильність введених даних

  Ок
  Реєстрація

  Ви вже зареєстровані?

  Підтвердження реєстрації

  Ви вже зареєстровані?

  loading icon
  Записаться на прием
  На выбранную дату запись невозможна
  Спасибо

  Ваша заявка принята наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время


    Замовити дзвінок